|^^^^^^^^^^^^^|____
|Anarchism is comming | '|";,__.
|_..._....._____===|=_|__|....,]|
"(@)'(@)****|(@)*(@)***(@)
Naslov originala: The Baader Meinhof Comlpex
Scenario: Bernd Eichinger i Uli Edel po knjizi Stefana Austa
Uloge: Martina Gedeck, Moritz Bleibtreu, Johanna Wokalek, Bruno Ganz
Žanr: istorijski film
Trajanje: 150 min.
Proizvodnja: Nemačka, Francuska, Češka
Da je bilo sreće i pameti, pa da je reditelj Života drugih von Donnermarck ako ništa drugo uzeo roman Vikend Bernharda Schlinka i napravio film, onda bismo kroz priču o terorizmu u Nemačkoj 60-ih i 70-ih videli i nešto o Nemačkoj danas. Ovako, Edelu je dopala publicistička knjiga Stefana Austa koju su on i producent Bernd Eichinger adaptirali u scenario.
Eichinger je jedan od najuspešnijih producenata i tzv. totalnih filmadžija u Nemačkoj: Parfem, Resident Evil, Osećaj gospođice Smile za sneg, samo su neki od njegovih uspeha, a sa Edelom je već uspešno sarađivao na filmovima kao što su Poslednje skretanje za Bruklin i Mi deca s kolodvora Zoo.
Zašto je Eichinger jedan od najuspešnijih? Zato što ume da čačka aktuelne probleme, a da se ne zamera sistemu na vlasti. Nego da ga pohvali, učini ga tolerantnim, samouverenim, sposobnim. Rečju, mnogo boljim nego što je onaj iz prošlosti, prikazan na platnu. Pa, zar to nije vrsta bioskopa koju bi svaka vlast želela? Koju, doduše, vlast uvek i dobija.
Edel i Eichinger su, dakle, napravili scenario, a onda su uzeli glavnu glumicu Života drugih, stvorenu za uloge malo gnjecavih nestabilnih intelektualki pa i gospođe Majnhof. Tu je još par sjajnih nemačkih glumaca srednje generacije, , za glavnog pandura (a la Eliot Ness) uzet je Bruno Ganz koji je onomad kod Wendersa baš nad Posdamskim trgom rešio da je život lep i da vredi menjati besmrtnost anđela za toplotu jutarnje kafe, a o ljubavi da i ne govorimo.
I onda je krenula dvoiposatna saga koja kao istorija priča o onome što se zaista deslio, a ne kao umetničko delo o onome što je moglo da se desi. Nije ni čudo da je jedna od učesnica rafovskih događaja tužila producentsku kuću Constantin Film zbog scena seksualnosti – videla žena da nešto u celoj dokumentaristički snimljenoj stvari stvari štrči i da ne pripada dokazivoj istoriji.
Oni koji misle da znaju šta se događalo u Nemačkoj u vreme afere nazvane Bader-Majnhof, neće iz Edelovog filma saznti ništa novo. Oni koji nemaju pojma šta je to tamo tada bilo saznaće šture činjenice: ni za, ni protiv. Možda će se zapitati što se kog đavola stvar zove Bader-Majnhof, a ne Bader-Ensslin kad je u filmu Baderova partnerka Gudrun Ensslin mnogo odlučnija, delatnija i življa.
Ali ono što ćemo svi da vidimo i saznamo nagomilavajućim pripovedačkim metodom jeste biološka napaljivost pobune pri sadejstvu mita i kolektivne nesvesti. Nemci ubijeni u pojam potpunom svešću o krivici za zločine Drugog svetskog rata, u drugom kolenu rešavaju da istim radikalnim sredstvima brane demokatiju od novih fašizama.
Prilično žestoko. I prilično opasno.
Kao kad bi kod nas NGO sektor naprasno počeo da se ponaša kao ekstremističke nacionalističke organizacije. Prosto da čoveku dođe milo što živi u neosvešćenoj zemlji.
Jer, italijanske Brigatte Rosse radile su slične stvari mnogo ozbiljnije, šire i racionalnije i, opet, nisu stigle bog zna gde. A sturm-und-drang-Nemci poostavljaše decu i odoše da poginu za neznano šta koje je trebalo da se ostvari neznano kako – zar to ne liči na stvari koje su vam poznate iz sopstvene okoline i tu u koje god istorijsko vreme da pogledate?!
Povezani tekstovi – Fest 09:
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari