Zečević uspeva da nadvlada samoga sebe i derivativnost opšte postavke, te na kraju priče Neprijatelj, mada nije slutilo na tako nešto, uspeva da se nametne kao delo pažnje i vremena vredno
Scenario: Đorđe Milosavljević
Uloge: Aleksandar Stojković, Vuk Kostić, Ljubomir Bandović, Tihomir Stanić, Slavko Štimac, Marija Pikić, Dragan Marinković
Žanr: Ratna drama
Trajanje: 109 min
Proizvodnja: Srbija/BiH/Hrvatska/Mađarska
Na sve muke (pre svega estetsko-idejne) kroz koje prolazi savremeni srpski film, derivativnost je među poslednjima koje su mu potrebne.
A kao jedan od prvih i najupadljivijih utisaka koji se nameću nakon gledanja Neprijatelj Dejana Zečevića, upravo je grubo zabašurena derivativnost. Iako priča o grupi vojnika-deminera koji u danima po završetku rata bivaju zatočeni u kući okruženoj minskim poljem (pa još u društvu mogućeg đavola!) u prvi mah budi asocijaciju na skorašnji oskarovski Katanac za bol i/ili Dragojevićeva Lepa sela..., autori Neprijatelja su posegli prvenstveno za jednako dobro poznatim uzorima - filmovima Stvor Johna Carpentera, a samim tim i za Carpenterovim Princom tame. Uz to, očigledna nadahnuća su bili i Session 9 Brada Andersona i, na nivou opšte atmosfere, Stalker Tarkovskog, a tu je i knjiški izvor – čuvena Tatarska pustinja Dina Bucatija.
Problem nije u ovom obilju izvora, jer repetitivnost i aproprijacije bez daljneg u ovom trenutku jesu legitimni zahvati i za igrače iz daleko više lige nego što su Milosavljević i Zečević, ali problem nastaje kada se naleti na utisak ponositog paradiranja „vlastitim“ rešenjima, i to u ovako ogoljenoj i doslednoj varijanti kao što je slučaj sa Neprijateljem.
Ako se to ostavi po strani, Neprijatelj je dovoljno kvalitetan i sasvim solidan film, čak i mimo poređenja sa aktuelnom srpskom i regionalnom filmskom ponudom. Povoljan utisak opstaje kao opšti krajnji sud i nakon razmatranja ostalih lako uočljivih manjkavosti – preduga minutaža, dramaturške nesmotrenosti (zamajac sa likom Satane/Šejtana/demijurga koga zarobljavaju zlosrećni vojnici prerano postane datost koju glavni junaci uzimaju zdravo za gotovo, a ideja minskog polja ostaje nedovoljno potencirana kao krupna opasnost tokom filma) i glumačko „potklizavanje“ Vuka Kostića koji se dosta dobro drži sve do trenutka kada mu se otvori prostor za dužu monološku paradu tokom koje nanovo pada u iritantan manir.
Neprijatelju treba dati šansu prvenstveno zbog apartnosti u odnosu na trenutne konkurente, zatim zbog sve zrelije Zečevićeve režije koji, u ovom slučaju, uspeva da obuzda vlastitu ishitrenost i nemarnost koja je opterećivala njegova ranija dela, kao i zbog odlične glumačke kreacije malo poznatih i svežih lica Aleksandra Srećkovića (32. decembar) i Marije Pikić. Na sve to, ovo ostvarenje u sebi nosi dovoljno filmske pismenosti i vitalnosti da opravda ceh za bioskopsku ulaznicu.
Teško da će Neprijatelj ikoga navesti na euforiju kako je to činio malerozni Bjelogrlićev Montevideo..., teško da će neko u njemu naći slične povode za pohvale koje je pobrao Nikola Ležaić sa prvencem Tilva Roš. U njemu nema sasvim prirodno relaksiranosti i poleta u bavljenju prošlošću, a koje očitava Cinema Komunisto Mile Turajlić, ali ovaj film ipak uspeva da iznađe svoj razlog postojanja, i to krećući se po dobrano utabanim stazama.
Sasvim dovoljno opravdanja za povoljan sud na krajnjoj tački procene njegovih postignuća, a i sasvim dovoljno razloga da poverujemo da Zečević, kao naš najradiniji reditelj, može i (još) bolje.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari