Treći film Srdana Golubovića je definitivno njegovo najzrelije i najambicioznije ostvarenje. Intrigantna tema, odlična fotografija i sjajna glumačka ekipa su aduti koji Krugovima obezbeđuju mesto među najkvalitetnijim srpskim filmovima nastalim u protekloj deceniji
Scenario: Melina Pota Koljević, Srđan Koljević
Uloge: Aleksandar Berček, Leon Lučev, Hristina Popović, Nebojša Glogovac, Nikola Rakočević, Vuk Kostić
Žanr: drama
Trajanje: 112 minuta
Proizvodnja: Srbija, Nemačka, Francuska, Slovenija, Hrvatska, 2013.
Prvi minuti Krugova smešteni su u ratnu 1993. godinu i opisuju život u izmučenom Trebinju. Posle relativno kratkog ali za priču ključnog uvoda, radnja se premešta u 2005. Rat je završen, ali ožiljci još uvek nisu izbledeli. Reditelj/scenarista Srdan Golubović (Apsolutnih sto, Klopka) najvažniji deo slagalice namerno čuva za kraj, detaljno prepričavanje radnje filma svakako bi umanjilo uživanje u istom, ali u najkraćem: preplićući tri povezane storije (jedna se odigrava u Trebinju, druga u Beogradu, a treća u nemačkom gradu Haleu), film progovara o posledicama rata; o grehu, mržnji, strahu, zahvalnosti, ljubavi i oprostu. Gledaocu je ostavljeno da sam postepeno rekonstruiše ono što se dogodilo 1993, pa se Krugovi mogu opisati i kao „film slagalica“. Istiniti događaj koji je poslužio kao inspiracija za nastanak scenarija polazna je tačka iz koje Srđan i Melina Pota Koljević šire i umetnički nadograđuju teskobnu i setnu pripovest o usudu i „kamenčiću“ koji, iako već davno nepovratno izgubljen u mulju dna, još uvek pravi krugove na površini vode u koju je bačen.
U tehničkom pogledu, Krugovi su daleko iznad srpskog proseka. Film veoma dobro funkcioniše u svim segmentima i nijedan aspekt nije prepušten slučaju. Posebno se ističu fotografija Golubovićevog nezaobilaznog saradnika Aleksandra Ilića (koju su sasvim zasluženo pohvalili i Variety i The Hollywood Reporter) i zaista vrsna glumačka ekipa. Aleksandar Berček je gospodstven i ubedljiv, pravo ga je zadovoljstvo ponovo gledati u filmu u kome može da razigra svoj glumački talenat – Krugovi predstavljaju njegov pravi povratak na veliko platno posle dugogodišnje pauze. Hrvat Leon Lučev se sasvim dobro snašao u zahtevnoj roli i ponovo za partnerku ima Hristinu Popović, s tim da je dinamika likova koji tumače veoma različita u odnosu na onu u Praktičnom vodiču kroz Beograd sa pevanjem i plakanjem. Posle niza komedija, Hristina Popović je dokazala da joj dobro leže i dramske uloge; a valja istaći i doprinose Nebojše Rakočevića, Vuka Kostića, Marka Janketića, Borisa Isakovića i Dejana Čukića. Jedina slab(ij)a karika u glumačkom ansamblu je Nebojša Glogovac čija spora gluma sporadično narušava ritam (film je, istini za volju, u celini mogao biti za nijansu dinamičniji – bez obzira što je spori tempo potreban kako bi se postigla željena atmosferičnost, prolongiranje scena povremeno ume da zasmeta mada ne i da ozbiljnije naruši sveukupni utisak). Takođe, ne treba zaboraviti da su Krugovi poslednji film koji je montirao sjajni Marko Glušac (1969-2012). Film je posvećen Glušcu i Srđanu Aleksiću čija je potresna životna priča i poslužila kao početni impuls za nastanak Krugova.
Srpska kinematografija se već dugo zlopati, to znaju svi koji još uvek prate naš film. Agonija je duga i mučna, kraj joj se ne nazire, a najviše trpe gledaoci. Malo je kvalitetnih naslova, strategija „štapa i kanapa“ je odnela svoj danak, pa je tim pre još dragocenije kada pred publiku stigne domaće ostvarenje vredno pažnje i hvale. A Krugovi su upravo to: kompetentno zamišljen i realizovan film koji gledaocima ima šta da ponudi. Filmski naslovi ovog umetničkog dometa su retki u Srbiji, pa postojanje Krugova vraća nadu da još uvek nije sve izgubljeno. Kvaliteti filma su primećeni i u inostranstvu - Krugovi su prvi srpski film koji se našao zvaničnoj konkurenciji čuvenog Sundance festivala na kome je i ovenčan specijalnom nagradom žirija za umetničku viziju. Za razliku od odličnih ali za širu publiku previše ekstremnih ostvarenja poput Života i smrti porno bande i Klipa, Golubovićev film predstavlja povratak klasičnijem filmskom izrazu. Krugovi će nas, u to nema sumnje, sasvim lepo predstavljati na filmskim festivalima širom sveta, uspeh u SAD to već potvrđuje, ali će od svega biti najzanimljivije videti kako će film prihvatiti domaći gledaoci koji obično u širokom luku izbegavaju ostvarenja na temu rata u Bosni. Evropska premijera Krugova biće 11. februara na festivalu u Berlinu, dok će Beograđani biti u prilici da ga po prvi put pogledaju 23. februara u okviru predstojećeg FEST-a.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari