Novi trijumf u filmografiji nadarenog Francuza Jacquesa Audiarda. U nepreglednom mnoštvu „najlepših ljubavnih priča svih vremena“, Rđa i kost se izdvaja svojom sposobnošću da na superioran način podjednako uspešno dočara razorne zemljotrese i jedva primetna podrhtavanja u odnosu dvoje ljudi. Definitivno jedan od najboljih filmova 2012. godine
Originalni naziv: De rouille et d'os
Scenario: Jacques Audiard, Thomas Bidegain, Craig Davidson
Uloge: Marion Cotillard i Matthias Schoenaerts
Žanr: Ljubavna drama
Trajanje: 120 min
Proizvodnja: Francuska/Belgija, 2012
Prethodni Audiardov film, Prorok, bio je remek-delo. Imajući to u vidu, nije bilo baš preterano verovatno da će sledeće ostvarenje sineaste uspeti da dostigne te visove. To se, protivno svim očekivanjima, ipak dogodilo. Posle mračne, psihodelične i nasilne zatvorske povesti, Audiard je snimio ljubavni film, romansu na tragu jednog od svojih ranijih ostvarenja (Čitaj mi sa usana) – pritom izbegavajući zamerke i stereotipe koje ovaj žanr sa sobom obično donosi. Audiard u Rđi i kosti još jednom varira omiljene motive različitosti i (umerenog) društvenog otpadništva, po običaju bez iritirajućeg lažnog moralisanja i iščuđavanja nad izborima svojih protagonista.
Naravno, svaka ljubavna priča mora da ima svoje glavne junake. U Rđi i kosti to su Stéphanie (Marion Cotillard) i Ali (Matthias Schoenaerts). On je samohrani otac sumnjive prošlosti i neizvesne budućnosti. Ona, zarobljena u vezi bez ljubavi, zarađuje za život tako što dresira kitove u lokalnom akvaparku. Jedina zajednička tačka u njihovim egzistencijama je noćni klub koji Stéphanie voli da posećuje, a u kome Ali radi kao izbacivač. Čini se da će njihovo poznanstvo, eventualno, rezultirati samo usputnim seksom, ali… Uz muzičku podlogu saharinskog hita Katy Perry Firework (o, ironije!), dogodiće se nešto užasno, nešto što će zauvek promeniti Stéphanie. Njen odnos sa Alijem tada počinje da se razvija u novom i sasvim neočekivanom smeru…
Jacques Audiard se muški uhvatio u koštac sa pričom koja je sasvim lako mogla da sklizne u melodramski mulj. Bez obzira na teškoće u kojima se glavna junakinja našla (neću ih otkriti, pošto bih na taj način pokvario doživljaj onima koji Rđu i kost još uvek nisu pogledali), iz scenarija su sasvim pažljivo, gotovo hirurški precizno, uklonjeni svi tragovi patetike. To je svakako bio pravi izbor zahvaljujući kome priča dobija na snazi i ubedljivosti. Takođe, od ključne važnosti bio je i odabir glavnih glumaca. Belgijanac Matthias Schoenaerts se 2011. godine proslavio naslovnom ulogom u hvaljenoj krimi drami Bikova glava, a smeši mu se i uspešna holivudska karijera. Francuskinja Marion Cotillard je Holivud već osvojila (ostvarila je mnoge zapažene uloge u filmovima američke A produkcije; sarađivala sa Nolanom, Butonom, Soderberghom, Woodyjem Allenom...). Bez obzira što se ubraja u red najtraženijih i najcenjenijih svetskih glumica, Cotillard tek u filmu poput Rđe i kosti može da pokaže svu raskošnost svog talenta. Ona briljira u zahtevnoj ulozi, pa ne treba da čudi što je, bez obzira što glumi na francuskom, bila nominovana za Zlatni globus.
Tesktualna poruka Opé koju ljubavnici šalju jedno drugom kada osete potrebu za fizičkim kontaktom, vremenom postaje centralni lajtmotiv (opé je skraćeno od opérative - operativan, na raspolaganju, raspoložen/a za viđenje). Tokom filma, njihova veza se razvija, menja, ali ta promena nije usiljena, neutemeljena. Kako se radnja odmotava, postaje sve očiglednije da je Stéphanie potrebna Aliju podjednako koliko i on njoj. Životne okolnosti i hendikep koji ih je spojio prerasta u njihovu prednost, ono što ih odvaja od drugih i njihovu vezu čini tako posebnom. U nepreglednom mnoštvu „najlepših ljubavnih priča svih vremena“, Rđa i kost se izdvaja svojom sposobnošću da na superioran način podjednako uspešno dočara razorne zemljotrese i jedva primetna podrhtavanja u odnosu dvoje ljudi. Definitivno jedan od najboljih filmova 2012. godine.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari