Kod muzičara čije albume intenzivno volite i slušate ih u posebnim trenucima, kasno noću najčešće, uvek postoji sumnja da li će taj trenutak u kome vam saopštavaju ono što vi čujete kao istinu uspeti da uspešno prevedu iz mračne sobe na relativno osvetljenu binu. U tom smislu, Mark Lanegan, iako nekomunikativan, se ne štedi na sceni, jer nam je sve već dao u pesmama. Sinoć je u Domu omladine “pala teška kiša”, koja je pročistila i osvežila duh prisutnih, a to se ne dešava tako često
Mesto: Dom omladine Beograda
Vreme: 21. novembar 2012.
Pokušavam da se setim koncerta relativno aktuelnog (sa albumom objavljenim ove godine) izvođača koji je izazvao toliko interesovanje da se dogodi da srećete poznanike ispred dvorane, koji bi najradije otkupili vašu kartu. Sa karijerom dugom više od dve decenije, koju su obeležili bendovi Screeming Trees i Queens Of the Stone Age, kao i saradnje sa Isobell Campbell (Belle & Sebastian) i Gregom Dullijem (Afghan Whigs, Twilight Singers), i šest solo albuma, ne čudi da Mark Lanegan jedan od onih koji rasprodaju koncerte.
Mračan i zatvoren, sa glasom bunovnim kao da ste ga probudili iz dubokog sna, sa jednom rukom koja pridržava mikrofon, zamišljen i koncentrisan samo na pevanje, Lanegan predstavlja pomalo zastrašujuću pojavu. I dok se mi “plašimo” njega, ni on nije neustrašiv – njega je strah od sudnjeg dana, susreta sa Isusom Hristom i glasa iznutra koji govori “još, još, još”. To su teme koje dominiraju pločom Blues Funeral, koju otvara The Gravedigger’s Song - prva pesma izvedena na sinoćnom nastupu (koji je trajao osamdesetak minuta). Ko očekuje “intimiziranje” sa Laneganom ostaće razočaran, čim završi jednu pesmu, on ide dalje, pa slede Sleep With Me, publika (sinoć oko 800 ljudi) prepoznaje i pozdravlja Hit The City sa albuma Bubblegum iz 2004, umesto PJ Harvey koja peva prateće vokale u ovoj numeri (a koja je naravno opravdano odsutna), aplauzom će nagraditi gitaristu. Mesec dana pred najavljeni kraj sveta, salom odzvanja “the end could be soon/we better rent a room” iz Wedding Dress, karakteristične ljubavne pesme iz Laneganovog opusa. U sličnom ključu, sporom i melanholičnom, je izveo i One Hundred Days i Resurrection Song, a zatim prelazi na brži tempo u pesmama Riot In My House, gitara se odlično uklapa uz elektroniku u Hairborview Hospital, a bend je u punoj snazi i čak i sam pevač se kreće u ritmu pesme Quiver Syndrome.
Lanegan je suštinski bluzer, ali ga to nikad nije sprečavalo da eksperimentiše sa najrazličitijim žanrovima i na sopstvenim albumima i off-projektima kao što je Soulsavers – od svih punokrvnih rokera, on najbolje kombinuje elektronski zvuk sa sopstvenom poetikom. U tom smislu Ode to Sad Disco je klupska numera, koja označava kraj zabave. Ipak smo odrastali i sazrevali devedestih, tako da beogradska publika najbolje reaguje na žestoke gitare u pesmi Hangin Tree iz repertoara grupe Queens of the Stone Age ili Methamphethamine Blues sa prethodnog Laneganovog albuma.
Kod muzičara čije albume intenzivno volite i slušate ih u posebnim trenucima, kasno noću najčešće, uvek postoji sumnja da li će taj trenutak u kome vam saopštavaju ono što vi čujete kao istinu uspeti da uspešno prevedu iz mračne sobe na relativno osvetljenu binu. U tom smislu, Mark Lanegan, iako nekomunikativan, se ne štedi na sceni, jer nam je sve već dao u pesmama. Stojimo tako svi na gomili, a svako u svojoj sobi/glavi. Sinoć je u Domu omladine “pala teška kiša”, koja je pročistila i osvežila duh prisutnih, a to se ne dešava tako često.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari