Calexico na Kalemegdanu – odličan (5). Treba li uopšte naglašavati– sasvim očekivano?
Foto: Stanislav Milojković
Mesto: teniski tereni Odbojkaškog kluba Partizan, Kalemegdan, Beograd
Vreme: 07.08.2013.
Za početak ovog raporta jedna zgodna analogija – lik koji je u nezaboravnoj komediji Venčanje bez mladoženje glumila Toni Collette svoju opsesiju muzikom četvorke Abbe kroz suze pojašnjava svojom željom da joj život jednog dana bude lep kao pesme legendarnih Šveđana. Sudeći po reakcijama i ozareno-ozarenim licima po zavreštku sinoćnjeg nastupa Calexico, na sličnu definiciju i dijagnozu pristala bi većina okupljenih (njih oko 2000) na teniskim terenima Odbojkaškog kluba Partizan.
A za sam početak glavnine ovog izveštaja malo neizostavne faktografije – predgrupe, srećom, nije bilo (uostalom, ko bi od lokalnih vedeta i smeo da pristane na izazov da testira strpljenje okupljenih, koji su predugo čekali na susret sa svojim favoritima ovog kalibra i značaja?), nastup je počeo sa zadravorazumsko-prihvatljivih 45 minuta kašnjenja, na planu zvuka zasmetalo je jedino preambiciozno ozvučenje Joeyja Burnsa, koje je činilo da njegova nadahnuta vokalna interpretacija na mahove bude teže razaznatljiva, repertoar je predstavljao izvrstan presek postojećeg sa primetnim i sasvim očekivanim naglaskom na Algiers (koji se , kako vreme odmiče, nameće kao sve kvalitetniji i značajniji rad), a koncert su pohodili pristojni i neizgredni civili sa tek ponekim modnim ispadom.
Za početak ovog koncerta, a zapravo dugo i uporno snevanog sna, odbaran je ljupki i setni mid-tempo dragulj All The Pretty Horses, da bi se nastavilo sa Epic, koja je u ovom kratkom međuvremenu potvrdila svoj hitoidni potencijal, kao što je sada već potpuno dokazano da ’oohoo’ ukras koji prati refren ove izvrsne pesme predstavlja primer moćnog hook up-a kakav umeju da izvedu samo najveći. Burnsov poziv na zabavu bio je protraćen dodatno razigranom Across The Wire, standardnom, ali još jednom sjajnom Calexico varijacijom na mexicana teme, koja je očekivano razmrdala prisutne.
Nastavljeno je u donekle sličnom maniru, mada znatno elegičnijom i mračnijom numerom Roka (Danza de la Muerte), koja je pužila priliku za prve u dugom nizu sviračkih bravuroza znalaca na bini (Calexico se, inače, Beogradu sinoć predstavio u izvanrednoj borbenoj formaciji od sedam virtuoznih multinstrumentalista koji su svakako malo neusiljeno dokazivali svoje zbilja osobene darove). Na pomenutu numeru skladno se nadovezala naredna pesma Dead Moon kao primer ponajboljeg što pop-depresija (poslužimo se tom zgodnom kovanicom) u izvođenju darovitih ume da iznedri. Poentirano je jednako mračnom, višeslojnom i nadahnjujuće uznimirujućom pesmom Para, u kojoj su brzopleti recenzenti, iz samo nima znanih pobuda, prepoznali uticaj Radioheada (!!!).
Da ne bude zabune, sinoćnji kalemegdanski trijumf Calexica bio je većim delom satkan od upbeat trenutaka, te je kao zgodna karika da poveže prethodni elegični segment poslužila efektno jednostavna Grip Tape, posle koje usledila pritajeno eksplozivna Minas De Cobre, na koju se savršeno naslonila gotovo eterična alt-mexicana Inspiracion. Kucnuo je čas za vrhunski svedeno blago nešto srditije melanholije, numeru Maybe On Monday sa jezivom poentom pri kraju referena (’say a little goodbye to your love’), a nakon ove usledile su i dalje efektna Dub Latina, te tex-mex dragulj i dalje nepomućenog sjaja Two Silver Trees i srodna, mada nešto dinamičnija Crystal Frontier.
Negde u ovom trenutku, a, reklo bi se, i ranije, deo publike je krenuo da pokazuje nešto nestrpljenja, te se u par navrata čuo povik All Systems Red kao očigledne želje svih želja; Burns je reagovao i obećao da će možda doći red i na tu pesmu, a obećanje je ispunjeno tokom drugog bisa i to je, sva je prilika, bio i emotivni vrhunac čitavog koncerta, a do tog velikog trenutka publika je imala šansu da uživa uz gotovo eterično setno-snenu Fortune Teller, kao i Sinner In The Sea, te energičnu i neodoljivu Alone Again Or i Puerto, tu zadivljujuće zaokruženu numeru koja još uvek čeka nekog dovoljno odvažnog i talentovanog da je pretoči u film, recimo, neo-spaghetti western usmerenja.
Očekivani bis je otvoren gotovo oratorijumski raznovrsnom Not Even Stevie Nicks (naravno, sa sve ’you can go your own way, go your own way’ uvodom). Gotovo do orgazmičke ushićenosti vidno razgaljenu publiku je dovela elegantno-euforična tex-mexicana Corona, a već pominjana All Systems Red je, uz podosta post-rockovske širine i distorzije pokazala kako odlična pesma ostaje izvanredna i kada se izmene okolnosti koje su autore nadahnule da je baš takvu i stvore. Konac koji (ovo sjajno) delo krasi stigao je u vidu Guero Canalo u nešto dužem aranžmanu i The Vanishing Mind, te tihe majstorije koji je još jednom potcrtao silnu veštinu kojom Calexico, evo, već par decenija melanholiji i pitanju usloženih identiteta kroji istinski neprevaziđeno i neodoljivo ruho.
Za kraj još malo analogija – ovo je ipak Popboks, ovde se popularna kultura razmatra na drugu, pa i treću decimalu, zato sada i podsećanje na sada već mumblecore filmski klasik Medicine For Melancholy. Calexico se potvrdili da se, sva je prilika, melanholija upravo melanholijom izbija, te da narečeno osećanje (pa i životno ubeđenje) ne mora nužno da bude balast, posebno ako ide, kao što je to u slučaju Calexica reč, ruku pod ruku sa jedinstvenim darim i kompozitorski-izvođačkim umeće prve klase. Otud i citat nesuđenog hita Ane Stanić u naslovu ovog teksta – sinoć je bila retka prilika da se u Srbiji ljubav ne skriva, te je stoga nisu pokušavali da sakriju ni oni srećnici na ni oni srećnici ispred bine. A možda ponajmanje razneženi Joey Burns koji je nakon puna dva sata svirke našao snage i vremena da izgrli i da se fotografišem sa najmanje stidljivim posetiocima ove majstorije od koncerta.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari