Nekoliko dana nakon prve velike dubstep žurke u Srbiji, pred vama je kratak vodič kroz predele novog žanra plesne muzike: od Kingstona do Krojdona, od Herbiea Hancocka do Skreama, sve što treba da znate... ako vas zanima
Da li zbog vlažne klime ili zato što ih niko ne razume ni kada normalno govore sopstvenim jezikom, Britanci nikada nisu razvili zaista snažnu hip hop scenu, čak ni u poređenju sa drugim evropskim zemljama poput Nemačke ili Francuske. Umesto toga, tone jeftinog hardvera u rukama hiljada producenata-iz-spavaćih-soba i solipsistički mentalitet nacije proizveli su elektronsku muziku koja je čak i imenom sugerisala uradi-sam pristup i svojevrsnu izolovanost kao osnov proizvodnje umetnosti.
House je obeležio kraj 80-ih, a ekstazi 90-e godine. Rave se razvio u globalnu supkulturu, a muzika se raspršila na desetine podžanrova, migrirajući istovremeno ka ulici i klubu, ka prodavcima droge i gangsterima, ka koledžu i belim indie klincima, ka drogerašima i uspešnim mladim poslovnim ljudima.
Uspon trip hopa tokom decenije, njegovo prisustvo u manistream medijima i novac koji se bacao unaokolo nije ni najmanje usporio podzemne mutacije britanske elektronske muzike. Jungle je porodio drum ‘n’ bass, koji je opet mutirao u 'ardkore, yardcore, intelligent, drill ‘n’ bass i desetine drugih podvrsta, premošćujući provalije između muzičkih teoretičara i uličnih grubijana.
Pred kraj decenije, kada je ostatak sveta postajao svestan da postoji muzički žanr čije ime je „bubanj i bas“, kreativna energija ostrvskih muzičara već je bila usmerena ka novim mutacijama. Dok su vedete drum ‘n’ bass scene konačno okretale malo ozbiljniji novac didžejišući američkoj publici, na Ostrvu su se pravili garage i 2-step.
Izlomljeni ritmovi nasleđeni od junglea, mutirani kroz drum ‘n’ bass i potpuno izvitopereni u 2-step garage muzici početkom 21. veka počeli su da, gotovo sami od sebe, oblikuju nove muzičke žanrove. Grime je bio prvi pravac koji se probio iz spavaćih soba, klubova i piratskih radio-stanica na naslovne strane muzičkih magazina. Možda podsvesno frustrirana što nikada nije imala hip hop scenu kojom bi konkurisala sopstvenim kolonijama, Britanija je prigrlila muziku izraslu na ulicama istočnog Londona, njene saplićuće robotske ritmove i besne, crne emsijeve.
ROĐENJE - Magazin "XLR8R", 2002.
Istovremeno, na B stranama garage singlova i EP-jeva pojavljivali su se produženi, instrumentalni miksevi naslovnih kompozicija čija je redukcija forme pesme na goli skelet i opsesija masivnim zvukom basa sugerisala novu suštinu. Mračne, teške, prevashodno instrumentalne kompozicije su se gomilale, sve dok ih nije bilo dovoljno da svest o novom žanru izraste u londonskom podzemlju. Južni London, razuđen i izolovan u odnosu na gušće naseljeni i „urbaniji“ istok, govorio je jezikom izolacije, introvertnosti, i za razliku od ekspresivnog grimea, oslanjao se pre svega na praznine da svoju poruku prenese.
Dubstep je izraz koji je prvi put javno upotrebljen na naslovnoj strani magazina XLR8R 2002. godine, spajajući u sebi opsednutost pokretom dobijenu u nasleđe od garagea i 2-stepa, ali i opsednutost prostorom, prazninom, basom i jekom, nasleđenu od digitalne, ali i originalne jamajčanske dub muzike. Veze junglea s Jamajkom uvek su bile više nego jasne, a ni eksplozija popularnosti dancehall muzike u Britaniji tokom poslednje decenije sigurno nije odmogla.
Naravno, svaki žanr plesne elektronske muzike danas se obično može redukovati na elemente nasleđene od Jamesa Browna, Herbiea Hancocka, Kraftwerka, Georgea Clintona, Kinga Tubbyja i Leeja Perryja. Dodajte mrvu-dve disco muzike, i moći ćete da blefirate u svakoj situaciji.
Preciznije definisanje korena dubstepa na sebe su već uzeli sami učesnici scene koja je možda najsamosvesnija od svih britanskih muzičkih scena nastalih u poslednjih 20 godina. Otud je i kompilacijski album The Roots of Dubstep (Tempa, 2006) odlična polazna tačka za slušaoca zainteresovanog za istoriju.
THE ROOTS OF DUBSTEP - Za propuštene časove
U dubstepu se mogu pronaći naglašeni uticaji garage i drum ‘n’ bass podžanrova, ali i nakloni evropskoj elektronskoj muzici 70-ih godina, sirovost ranog evropskog techno zvuka, ali i aluzije na nemački minimalni techno. Dub, sa svojim pažljivim istraživanjem zvuka u prostoru i „prostora pre i posle zvuka“, esencijalni je element dubstepa, bar koliko i karakteristični halfstep ritmovi i teški basovi.
Producenti i DJ-evi kao što su bili Horsepower Productions, El-B i Hatcha izvršili su presudan uticaj po pitanju inficiranja garage publike novim mutiranim virusom na prelazu iz milenijuma u milenijum.
Dubstep je i dalje, fizički gledano, lokalni fenomen. Centar aktivnosti je u južnom Londonu, preciznije u Krojdonu, odakle dolazi najveći deo poznatih autora. No, kao nijedan drugi žanr pre njega, pored mreže piratskih radio-stanica, klubova i poštanske službe, dubstep danas na raspolaganju ima i globalnu internet infrastrukturu, koja je učinila da se ovaj zvuk planetom proširi mnogo brže nego što je to bio slučaj s prethodnicima.
Londonski didžejevi još štampaju acetatne dubplateove novih pesama za svoje nastupe u klubovima, ali istovremeno dubstep večeri, hranjene svežim empetrojkama što se praćakaju kroz Kaoss Padove srpskih, ukrajinskih ili grčkih didžejeva, znače da je ovo muzika koja ne pripada samo Londonu ili samo Britaniji.
KROJDON: Od naroda poteklo
Pored londonskih producenata i didžejeva, dubstep već ima prominentna imena i u Irskoj (Boxcutter), Finskoj (Tes La Rock) i Americi (Joe Nice, Juju, Matty G), a ugledni britanski magazin The Wire, kao i američka web-publikacija Pitchfork Media učinili su mnogo na popularizaciji žanra, predstavljajući ga publici koja u normalnim okolnostima za njega ne bi saznala još nekoliko godina.
Kada je dubstep postao svestan svog značaja i kada je dobio ime zahvaljujući Ammunition Promotions, počeo je da kreira identitet i kroz fizičke manifestacije. Ammunition Promotions su u ono vreme koordinisali rad kluba FWD>>, čiji je program u velikoj meri bio posvećen prikazivanju novih trendova u garage muzici.
U prvo vreme dubstep je bio poznat i kao „FWD>> zvuk“. Klub je u međuvremenu iz Sohoa prešao u istočni London, ali je njegova saradnja s piratskim radijom Rinse FM značila i da je dubstep producent Kode9, vlasnik etikete Hyperdub, u presudnim trenucima imao uticajnu emisiju kojom je dubstep promovisan ljudima koji ne idu u klubove.
Prodavnica ploča u Krojdonu Big Apple Records (odnedavno The Mixing Records), u prvo vreme orijentisana na sve vrste garagea, postala je jedna od žižnih tačaka dubstep scene, ne samo zbog referentne selekcije naslova i kasnijeg izdavačkog podvižništva, već i zbog toga što su u njoj radila neka od važnih imena scene, kao što su Hatcha ili Skream.
Duo Digital Mystikz je 2003. godine započeo i svoje DMZ veče u Brikstonu, londonskoj Meki reggae i dub muzike. Isprva održavan samo jednom u dva meseca, ovaj klupski program je mnogo doprineo popularizaciji dubstepa, i u međuvremenu je premeštan u sve veće prostore da omogući ulazak u klub sve većem broju zainteresovanih.
Britanski nacionalni radio BBC 1 od januara 2006. godine ima posebnu emisiju koju vodi DJ Mary Anne Hobbs, sugestivno nazvanu Dubstep Warz. Hobbsova je bila i koordinator dubstep programa na Sonar festivalu 2007. godine, čime je ovaj žanr i oficijelno prepoznala referentna institucija svetske elektronske muzike.
Na internetu, najvažnije mesto za informacije, filozofiju ili samo razgovor o dubstepu svakako je dubstepforum.com, osnovan krajem 2005. godine, nakon raspada foruma dubplate.net., još jednog projekta Ammunition Promotionsa.
BBC: DJ Mary Anne Hobbs
Dubstepforum je uredna i dobro organizovana zajednica koja, u trenutku dok ovo kucam, ima 15.535 registrovanih članova.
Najveća zvezda dubstepa svakako je Burial, anonimni producent sa dva albuma iza sebe i ogromnim mainsream potencijalom. Ako ikada vidimo visokobudžetni dubstep spot na satelitskoj televiziji, skoro je sigurno da će to biti za neku od njegovih pesama. Njegova kombinacija slomljenih ritmova, toplog basa i emotivnih vokalnih semplova obezbedila mu je kod šarolike populacije kritičara nekoliko titula albuma godine za obe ploče koje je napravio.
Skream, alias Oliver „Ollie“ Jones, jedan je od najomiljenijih producenata među kolegama, čudo od deteta koje je imalo nekoliko stotina gotovih pesama na svom hard disku još pre nego što je doraslo da ide u klubove. Njegov zvuk evoluirao je od mračnog i opresivnog prema veselijem, oplemenjenim reggaeom, i natrag do poigravanja tamom. Objavljuje za etiketu Tempa.
Kode9 je cenjeni producent, didžej, vlasnik etikete Hyperdub (za koju objavljuje Burial) i radio-voditelj koji je mnogo učinio za promociju zvuka, ali i filozofije dubstepa.
ANONIMNI BURIAL: Možda prvi na MTV-ju
Benga je Skreamov prijatelj iz detinjstva i jedan od najcenjenijih dubstep producenata, zahvaljujući kombinovanju karakterističnog južnolondonskog zvuka sa istočnolondonskim grime stilom, ali i elementima jazza i techna u novije vreme. Objavljuje za etiketu Tempa.
Appleblim (Laurie Osborne) i (Sam) Shackleton su vlasnici etikete Skull Disco i „krivi su“ za unošenje elemenata tzv. etničke (afričke i bliskoistočne) muzike u dubstep, kao i za u poslednje vreme sve naglašenije ukrštanje s minimalnim techno zvukom.
Digital Mystikz su producenti po imenima Coki i Mala koji, osim što prave muziku, i dalje organizuju DMZ večeri i vode etiketu DMZ.
Vex'd je duo koji objavljuje za etiketu Planet Mu Mikea Paradinasa, i čiji je mračni i agresivni zvuk nešto najteže dosad napravljeno u dubstepu.
Boxcutter je još jedan autor na Planet Mu i jedan od ranih primera kombinacije tradicionalnog dubstep zvuka sa eksperimentalnijom elektronikom.
Halfstep: Dubstep ritmovi se mogu donekle shvatiti kao redukcija drum ‘n’ bass i garage formule. Ljubitelji dubstepa pričaju o tome kako se na ovu muziku igra „između bitova“, a slušanje dubstep kompozicija pokazuje da su ritmovi u njima često dvostruko sporiji od glavnog tempa pesme, koga drži bas linija. Efekat na plesača ume da bude dezorijentišući, ali i hipnotički, pokrećući različite delove tela na različit način.
Subbas: Ovo je termin koji se koristi da opiše zvuk čija je frekvencija niža od 90 Hz, a viša od granice infrazvuka (16 Hz). Korišćenje ovako niskih tonova bila je odlika drum ‘n’ bass producenata koji su koristili pogodnosti dobrih klupskih ozvučenja da nateraju slušaoce i plesače da njihove bas linije više osete celim telom nego što mogu da ih registruju sluhom.
SKREAM: Čudo od deteta
Dubstep je ovu fascinaciju taktilnim svojstvima muzike preuzeo i još više naglasio.
Bass drop: Neki ga doživljavaju kao trik, neki kao samu suštinu dubstep kompozicija, a neki samo kao legitimnu kompozitorsku strategiju. Bass drop je onaj trenutak u kompoziciji kada se, nakon što su se osnovna fraza/ritam izvrteli dovoljno puta, napravi napeta pauza, a zatim se fraza i ritam vraćaju uz dodatni element u vidu masivne subbas linije.
Bass drop je katarzični, često destruktivno snažni momenat u kome sugestija nasilja koju dubstep uvek provlači na trenutak prelazi u realnost.
Wobble: Od kada su elektronsku plesnu muziku u svojim sobama počeli da prave tinejdž geekovi koji su češće u rukama držali džojstik nego muzičke instrumente, u njoj je postojala i opsesija ekscentričnim elementima zvuka. Mit o takozvanoj „smeđoj noti“ (infrazvučnoj frekvenciji koja, uz dovoljnu jačinu zvuka, tera ljudsko telo da refleksno otpušta sfinktere i time proizvodi uneređenje donjeg veša) u dubstepu je unapređen u wobble, svojevrsno brzo pulsiranje bas linija.
Najkarakterističnije u Skreamovim kompozicijama, ovo pulsiranje je s jedne strane glavna melodijska linija pesme, dok s druge predstavlja vrlo opipljiv fizički atak na organizam plesača u klubu. Skream je jednu pesmu na svom aktuelnom EP-ju Skreamizm vol. 4 nazvao Wobble That Gut, pokazujući da je savršeno svestan šta njegove bas linije rade utrobama slušalaca.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari