Vibracije kluba Akademija širile su se par stotina metara duž Knez Mihailove – dubstep je i zvanično stigao u grad
Mesto: Klub Akademija, Beograd
Vreme: Subota, 15.mart 2008.
Organizacija: Kreativni dub centar, Boylah, Bloodaq
Prodor dubstepa, najmlađeg popularnog muzičkog žanra, u Srbiji se odvijao prirodnim tokom – kroz skidanje muzike sa Interneta, praćenje trendova popularnosti na last.fm-u, pokušaje mladih producenata da zakorače i u ovom pravcu, kao i DJ-eva da uklope dubstep u setove, pre svega u malim klubovima...
Širenje londonskog žanra po celom svetu traje već skoro 4 godine, i dok je Hrvatska već ugostila nekoliko zaista uticajnih protagonista (Kode9, Mala, N'Type...), ovdašnja publika ostala je uskraćena za dubstep u klubu – i sve novo šta to donosi.
Na inicijativu nekoliko mladih lokalnih DJ-eva, prvi dubstep gost Beograda bio je splitski DJ Dubway, čiji se doprinos žanru prvenstveno ogleda u kreiranju foruma, zbog čega je i govorio u BBC-jevom dokumentarcu o dubstepu. Autorka emisije Dubstep Souljahs je Mary Anne Hobbs, najuticajnija promoterka eksperimentalne muzike na Radio 1 – nekada urednica Breezeblocka, a sada programa BBC Experimental.
Klub u Rajićevoj je mesto na kom se redovno pušta drum'n'bass, što nije bez značaja za ovu priču. Većina londonskih dubstep producenata odrasla je upravo na jungle/drum'n'bass muzici, i stoga je važan podatak da je lokalna drum'n'bass zajednica pozajmila dodatno ozvučenje organizatorima kako bi se postigla željena moć basa.
A basa je bilo u dovoljnim količinama od samog početka, odnosno uvodnih setova domaćina/organizatora - DJ Boylaha, Bloodaqa i ekipe iz Kreativnog Dub Centra, koji su već od 22 h krenuli da zagrevaju (tada) malobrojnu publiku. Šteta što nije bilo više ljudi da čuje tvrdu i beskompromisnu vožnju Filtercuttera koji je vrlo uspešno pripremio teren za Dubwyja.
Više od 250 prodatih karata predstavljao je uspeh - ali je usled razdvojenih prostora Akademije bilo teško primetiti toliku publiku.
Dubwayev set je logično bio inventivniji i opušteniji u odnosu na prethodnike. Publika je najviše reagovala na promene u muzičkoj strukturi – nagli break, golu i masnu bas liniju, povratak ritam sekcije... Svako kolektivno oduševljavanje podsticalo je Dubwaya na rewind (kao npr. u hitu Poison Dart – The Bug i Warrior Queen) – da bi publika sledeći put reagovala možda malo mlako.
Neujednačenost glasnoće gramofona predstavljala je ozbiljni problem koji je popravljen prekasno. DJ-evi podrške nisu preterano obraćali pažnju na kolege, pa se dešavalo da se nekoliko numera čuje i po više puta.
Teško je proceniti koliko je u publici bilo temeljnije upućenih u dubstep, a koliko je reč o miksu dub/reggae i drum'n'bass publike koja je čula za dubstep. Slabija reakcija od očekivane na umiksovanog Buriala ukazuje na ovo drugo.
Kućna i klupska dubstep publika čekaju sledećeg gosta koji bi mogao da ih ujedini.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari