Steve Goodman – Kode9 – možda je najznačajnija figura dubstepa u ovom trenutku. Producent, autor i vlasnik londonske izdavačke kuće Hyperdub, koja je, pored mnoštva vinila (10'' i 12'' singlova), za skoro četiri godine postojanja objavila samo tri regularna (dugosvirajuća) albuma. U pitanju su izdanja koja su nepovratno promenila plesnu muziku, u isto vreme daleko prevazilazeći njene granice: dva albuma Buriala, anonimnog genija iz južnog Londona, i izdanje samog Kode9-a sa MC Spaceapeom
Univerzalnost, unikatna i topla emocija koja neverovatno tačno i uzbudljivo opisuje komplikovani organizam velegrada u Burialovim pesmama, skrenula je pažnju šireg auditorijuma na najsvežiji muzički hibrid – dubstep. Na samom izvoru novog muzičkog žanra nalazi se Kode9.
Ideolog i učitelj.
Neki kažu da je Burial zapravo njegov Mr. Hyde.
Razgovor je vođen u subotu pred ponoć ispred zagrebačkog kluba Aquarius, neposredno pre njegovog nastupa na zimskom Seasplash festivalu.
KODE9: Možda nemam istu definiciju kao ostali, ali vidim ga kao muziku sa snažnim „subbassovima“, plesnu koliko to žanr dozvoljava.
Grime je došao iz istočnog Londona, dubstep iz južnog. Grime uključuje MC-jeve, vokalno je orijentisan, dok je dubstep više instrumentalna muzika. Ja pravim vokalni dubstep; on je komplikovaniji.
Tako je. Ja puštam grime, dubstep, vokalni dubstep, instrumentalni grime, svi su iste brzine (misli na BPM – beats per minute – op. aut.), i nastali su od UK garagea.
Forward je bio prvi klub u kome se puštao dubstep; sada su najznačajnije DMZ klupske večeri (koje su pokrenuli Digital Mystikz i Loefah – op. aut.), koje se svaka dva meseca dešavaju u Brikstonu, u južnom Londonu, dok se u klubu Forward dubstep pušta svake nedelje, petkom uveče. To su dve ključne tačke dubstepa u Londonu.
Možda Burial...
Da, Burial je takav, više za slušanje kod kuće. Ako odete na dubstep žurku u Londonu, isto je kao na ostalim žurkama – ljudi igraju. Dubstep je energična plesna muzika; mnogi ne shvataju da je to plesna muzika, ali jeste, zaista.
Predavač sam, a ne profesor. Studentima i postdiplomcima predajem filozofiju zvuka, filozofiju muzike, dizajn zvuka i istoriju popularne muzike.
Počelo je kao web-magazin 2001, da bi 2004. preraslo u izdavačku kuću. Web-magazin je bio medijska platforma za grime, UK garage i dubstep u ranoj fazi, kada nije bilo jače podrške medija, a onda je postao izdavačka kuća koja je počela da objavljuje naše viđenje ove muzike.
Mala iz Digital Mystikz.
Ima dosta dobrih producenata u Bristolu. Sviđaju mi se Pinch, Joker...
Ne slušam baš gitarsku muziku ovih dana.
Biće uskoro, u nekoliko narednih meseci. To je knjiga o vojnim istraživanjima iz oblasti akustičkog oružja, ali i o tome kako se zvuk koristi u ratnim konfliktima, u reklamama, kako policija koristi zvuk za kontrolu mase. Ona govori o svemu što povezuje zvuk i moć.
Mladi producent iz južnog Londona, veoma stidljiv. On želi da ostane anoniman, ne interesuju ga nastupi, ne želi da radi kao DJ, uživa dok radi u studiju. To je sve što ima da se kaže.
Pre nego što bilo šta osetite, tabani počinju da vam bride a članci na nogama podrhtavaju od masivnog basa. Pada mi na pamet razgovor s Funk Guruom iz Confusion DJ's ekipe, jednim od organizatora festivala, o tome kako nije sasvim zadovoljan ozvučenjem u Aquariusu – žao mu je što nisu uspeli da u klub ubace još tri velika subwoofera! Prave dubstep žurke u Londonu se, inače, organizuju u mračnim klubovima punim zvučnika. Dva i po sata je trajalo dubstep prosvetljenje. Kode9 je bio raspoložen i agilan. Muzika – intenzivna i uzbudljiva, ona koja propituje slušaoca i menja njegovu (već dosadnu) percepciju. Utisak je bio isti kao na prvim drum ’n’ bass zabavama 90-ih – osetiš se privilegovanim što prisustvuješ nečemu potpuno novom, nečemu što će vrlo brzo izmeniti popularnu muziku kakvu poznaješ. U subotu nas je bilo jedva 250. |
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari