(Tectonic)
Prvenac bristolskog dubstep producenta Roba Ellisa je izašao iste nedelje kad i Burialov Untrue. To ga u startu stavlja u prilično tešku poziciju pred onima koji bi da porede ova dva izdanja. Ako je to uopšte potrebno, onda bi trebalo biti pravedan prema Pinchu i ostaviti po strani prašinu podignutu oko Burialove „misterioznosti“
Zanemarimo li sumnju u mogućnost i poželjnost takvog ocenjivanja, ipak je jasno da bi u takvom poređenju Untrue na kraju opet odneo blagu prevagu. Možda je stvar u tome što Pinchovi ritmovi katkad zvuče za mrvicu premehanički da bi bili magični? Ili je u pitanju to što je ukupna produkcija suvišeslična drugim dobrim produkcijama koje smo već toliko puta čuli? Verovatno odgovor zapravo glasi: Untrue je bar u neku ruku zvučno radikalan, dok se Underwater Dancehall ipak donekle drži istraženog i proverenog zvuka..
I sama forma izdanja potvrđuje ovaj stav: CD verzija albuma donosi dva diska – prvi s gostujućim vokalistima u skoro svim numerama, a drugi s instrumentalnim verzijama tih pesama. Drugi disk je zahvalniji za ponovno slušanje, i svakako će vam biti zanimljiviji ako ste ljubitelj dubstepa ili elektronike uopšte, dok je prvi, izgleda, namenjen lakšem konzumiranju i uvođenju novajlija u ovaj žanr, na mala vrata.
Veća pristupačnost vokalno-instrumentalnih verzija pre svega se zasniva na popunjavanju ritmičkih, harmonijskih i melodijskih praznina vokalnim deonicama. Ali da li bez tih rupa ovaj poduhvat uopšte ostaje dupstep, zapitaćete se možda, i odgovor je svakako – ne. Verzije s vokalima su žanrovski hibridi i svaka pesma nosi snažan pečat gostujućeg izvođača, koji neizostavno i drastično menja atmosferu originala. Baš zato, dva diska predstavljaju dva potpuno različita iskustva, i čak i ako vam se oba dopadaju, verovatno ćete želeti da ih slušate u različitim prilikama.
Veoma je pozitivno što su i jedan i drugi potpuno zaokružene celine, te neće samo druga verzija albuma biti ona koju slušate od početka do kraja (naravno, tokom noćne vožnje kroz London), već će i kolaž stilskih izleta koji sačinjava prvu verziju sve vreme vući pozadinsku nit koja će ujedinjavati pesme čineći avanturu celovitom.
Tako, na prvoj pesmi Juakali unosi ragga vokale u Brighter Day (originalno naslovljenu Qawwali), kojima neočekivano menja kolorit kompozicije gurajući ga ka znatno svetlijim nijansama. Količinski istu ako ne i značajniju promenu unosi i Yolanda u Get Up, suzbijajući vlagu i mrak instrumentalne verzije i opasno je približavajući mogućnosti da postane klupski r’n’b hit. One Blood, One Source s druge strane unosi roots reggae vokale (Rudy Lee) koji otprilike prezentuju kako bi rani Massive Attack zvučao pod uticajem 2-stepa.
Ipak, na albumu ima i nekoliko vokalnih promašaja (među kojima se ističe Gangstaz), što je već dovoljan razlog da pažnju prvenstveno posvetite drugom disku, osim ako ste mrzitelj instrumentalne muzike. Ovde Pinch svoje sposobnosti pokazuje u punom sjaju, i zaista vodi slušaoca na putovanje a ne na mnoštvo izleta. Sve ovo kulminira fenomenalnom numerom Lazarus, koja počinje nepretenciozno i uz obilno korišćenje vokalnih semplova, da bi polako prekomponovala ritmove udaljavajući se od prvobitne zamisli, a na polovini odlutala u neki sasvim drugi svet unošenjem dalekih „odzvanjajućih klavijatura“, i ostavila vas kilometrima daleko od mesta s kog ste krenuli.
U načelu, čak i ako niste posebno zagrejani za ovakav zvuk, moguće je da će vam se dopasti bar jedna od dve verzije ovog albuma. U slučaju da ste prekaljeni dubsteper, najpre se okanite žanrovskih predrasuda, a zatim obavezno poslušajte obe.
Audio:
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari