Zelić uspeva da, bez obzira na neosporan uticaj Kinga i Simonsa, stvori delo koje poseduje autentičan autorski pečat i pride podseti na neke bitne, a skrajnute događaje iz naše istorije.
(Laguna, 2013)
Foto: Sonja Žugić
Laguna je krajem maja objavila prvi roman Pavla Zelića, poznatog po zbirci priča Poslednja velika avantura i scenariju za strip Družina Dardaneli: Poljubac leptirice. Njegova Peščana hronika je roman strave, krcat sablasnim i natprirodnim, što je posebno zanimljivo pošto Laguna, sa izuzetkom Stojiljkovića i Skrobonje, najčešće izbegava da objavljuje domaće autore koji se bave hororom i/ili fantastikom.
Prolog je smešten u 1947. godinu, dok se prvo poglavlje odigrava godinu dana kasnije – baš u vreme izgradnje Novog Beograda. Na tih prvih pedesetak stranica, Zelić sa puno gušta postavlja temelje svoje priče, a ne otkriva previše. Radnja se zatim premešta u stresnu 1998. godinu. Upoznajemo se i sa glavnim junakom – Ilijem Orlovićem koji se, bežeći od nagomilanih problema, seli na Novi Beograd sa šestogodišnjim sinom Lakijem. Gotovo odmah po preseljenju, Orlovići će se naći u središtu misterije stare pola veka. Da bi spasao sina, Ilija će morati da se upusti u neizvesnu borbu sa zlim silama koje vrebaju iz novobeogradskog peska.
Kako odmiče, roman postaje sve dinamičniji i hororičniji, a Zelić uspeva da, bez obzira na neosporan uticaj Kinga i Simonsa, stvori delo koje poseduje autentičan autorski pečat i lokalni šmek. Takođe, što je podjednako važno, Peščana hronika podseća na neke bitne, a skrajnute događaje iz naše istorije. Zelićev roman će sasvim sigurno privući poklonike horora, ali i sve one koji vole da istražuju prošlost i pronalaze skrivene (pa makar i izmaštane) veze između onoga što je bilo i onog što jeste.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari