Junaci Družine Dardaneli dobro su poznati svim poklonicima klasične književnosti. Grof Vronski, Karađoz, Koštana, Jozef K. i drugi, okupljeni su kako bi učestvovali u zajedničkoj avanturi. Srpska Liga izuzetnih džentlmena? Sličnost postoji, ali je, na sreću, stripovski prvenac tandema Paunović-Zelić više od blede kopije već postojećeg
Talasanje na domaćoj žanrovskoj sceni se nastavlja. Na red su došle i stripadžije. Naravno, i ranije su domaći autori posezali za spojem stripa i fantastike, ali odavno nismo imali jedno ovako ambiciozno strip izdanje made in Serbia. Družina Dardaneli poseduje, praktično, sve sastojke potrebne da se privuku čitaoci: tu su akcija, raspojasana fantastika i zdrava doza horora. Koncipiran kao prvi deo (potencijalnog) serijala, Družina Dardaneli: Poljubac leptirice predstavlja, pre svega, opipavanje pulsa tržišta i sopstvenih mogućnosti, ali se već na nivou probnog balona mogu izvući neki zaključci. Povoda za optimizam ima.
Scenarista Pavle Zelić radnju smešta na kraj XIX veka, u alternativni Beograd koji je, slično „rođaku“ iz Skrobonjinog Čoveka koji je ubio Teslu, pošteđen „tragičnih prevrata i iscrpljujućih ratova“. Mnogo toga je zbijeno na svega pedesetak stranica. Kako je u pitanju uvodna epizoda, Zelić je imao pune ruke posla – trebalo je predstaviti sve članove družine koja je dobila ime po poznatoj beogradskoj kafani s kraja XIX veka, kao i njihove nemezise. Bez obzira što su praktično svi likovi preuzeti iz već postojećih dela domaće i svetske književnosti, u novom okruženju i na novom zadatku, oni se (ponekad i više nego što je potrebno) udaljavaju od svojih izvornih literarnih inkarnacija.
Prva epizoda je prekratka kako bi svi junaci razvili svoj pun potencijal. Akcenat je ovoga puta stvljen na brzu i eksplozivnu akciju. Zelić na dozvoljva predah sve do završnice koja se odigrava u poslovično opasnoj bosanskoj zabiti. Takođe, tu je i bonus. Na kraju strip albuma, kao neka vrsta apendiksa, nalaze se tekstovi koji objašnjavaju genezu stripa, uključujući osvrte na sve važnije likove, kao i objašnjenja u vezi sa tehničkim aspektima.
Crtež Dragana Paunovića varira od baroknih scena prepunih detalja do svedenijih varijanti sa jednom-dve figure ispred crnih ili belih površina. Njegov stil podseća na zanimljivu mešavinu Mila Manare i Korada Roija, i mada mu nedostaje rafinman koji dolazi sa iskustvom, talenat i trud se ne mogu poreći. Na karakterizaciji nekoliko (uglavnom epizodnih) likova se moglo još poraditi (pre svega mislim na „gostovanje“ popova Ćire i Spire), ali je vidan napor da se pruži trenutni maksimum. Posebno je efektno urađen lik vampira Save Savanovića koji tokom stripa prolazi kroz različite faze, sa ishodištem koji sadrži (namerni?) namig filmskoj verziji Intervjua sa vampirom. Koštana je u vizuelnom pogledu prava seks bomba, pa ne čudi što je po njenom liku (i telu) urađen prototip figurice prezentovan na nedavnoj promociji u SKC-u.
Ostaje žal što je radnja brzo premeštena iz Beograda - bilo je tu dosta potencijala u vizuelnom smislu - ali nešto valja ostaviti i za nastavak. Jedino što Družini Dardaneli u vizuelnom smislu zaista nedostaje jeste boja - sudeći po sjajnoj naslovnici, a i njegovoj osnovnoj vokaciji, Paunović bi taj deo posla sjajno uradio.
Potrebna je još koja epizoda da članovi družine zažive "punim plućima". Strip predstavlja manje-više zaokruženu celinu, ali bi prava šteta bila da ne dobije nastavak. Pre svega zato što je konceptu poput ovog potreban serijal od najmanje šest epizoda da bi razvio pun potencijal. Ostaje nam samo da sa nestrpljenjem čekamo nove avanture ove smele družine.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari