Tužno je gledati kako su od Biblije tvog detinjstva napravili samo osrednji, uz to i prilično naporan film
Originalni naziv: The Hobbit: An Unexpected Journey
Scenario: Fran Walsh, Philippa Boyens, Peter Jackson, Guillermo del Toro (Po romanu J.R.R. Tolkiena)
Uloge: Ian McKellen, Martin Freeman, Richard Armitage, James Nesbitt, Ken Stott, Cate Blanchett, Ian Holm, Christopher Lee, Hugo Weaving, Elijah Wood, Andy Serkis
Žanr: Epska fantastika
Trajanje: 169 min
Proizvodnja: Novi Zeland, Velika Britanija, SAD, 2012.
Svaki iole ozbiljan reditelj zna da je ekranizacija knjiga klizav teren. Ekranizacija kultnih knjiga još klizaviji. Kada je sada već davne 1999. počeo da snima Gospodara prstenova, Peter Jackson je sigurno bio svestan ove činjenice. Na stranu to šta ja i mnogi drugi predani obožavaoci Tolkinovih književnih dela mislimo o gore navedenim filmovima, ne može se osporiti njihov uspeh. Takođe se ne može osporiti ni činjenica da je trilogija jako obimna i da je uklapanje iste u filmove sigurno bio mamutski zadatak. Međutim, isto se ne može reći i za Hobita, knjižicu od jedva 300 strana, sa veoma koncentrisanim zapletom. Od toga bi trebalo da je prilično jednostavno napraviti kvalitetan, koncizan scenario. Ali to nije ono što veliki Jackson želi. Njemu se dešava isto što i zmaju Šmaugu u delu koga se dohvatio. Nije mu dosta zlata. Čovek hoće još jednu trilogiju.
Naravno, i laiku je jasno da se iz 300 strana knjige ni uz najbolju volju ne mogu iscediti tri filma od po tri sata, tako da su Jackson i njegovi saradnici morali da posegnu za Tolkinovom mitologijom, Nedovršenim pričama i sopstvenom, ne preterano impresivnom, maštom, i u priču kojoj to apsolutno nije potrebno ubace vekove predistorije, likove iz drugih dela (jer šta će fanovi reći ako slučajno nema Galadrijele da izgleda i izgovori par nepotrebnih rečenica...) i povremeno ničim izazvane akcione sekvence. Ovim se stvara neujednačen korak, isprekidan zaplet i krajnji rezultat je toliko razvučen da čoveku dođe da zavapi: „Kad će taj zmaj?“ Stiče se utisak da glavni likovi samo upadaju iz jedne u drugu manje-više slučajnu akcionu scenu, kao u nekoj ne previše dobroj video-igrici.
Ono što je najtužnije je što je u svom pokušaju da u film ugura svašta čega u knjizi nema, Jackson poprilično zanemario, a povremeno i potpuno uništio ono čega zapravo ima. Istina, Tolkinov genij povremeno i dalje prosijava: scena Bilbovog i Golumovog nadmetanja u zagonetkama je očaravajuća, gotovo pozorišno magična. Nasuprot tome, sukob sa planinskim divovima na početku je nekako na brzinu smandrljan, iako je to jedan od najzabavnijih momenata u knjizi. Stiče se utisak da se iz filma mirne duše moglo izbaciti sve ono što je pridodato, i da bismo, uz malo više pažnje nekim zanemarenim delovima, i dalje imali solidnu minutažu. Utoliko je nejasnije čemu svo to beskrajno nadograđivanje. Ako nešto nije pokvareno, nemoj ga popravljati, kažu Amerikanci.
Neću se zadržavati na tome da je Hobit vizuelno impresivan, bilo bi sramota da nije. A s obzirom da ni u jednom kadru ne vidimo celog zmaja, nema tu ničeg preterano zanimljivog. Osim toga, jaka strana filma su i pojedine glumačke izvedbe, u prvom redu Martina Freemana u ulozi Bilba, daleko simpatičnijeg i zanimljivijeg nego što je Elijah Wood bio kao Frodo, i Richarda Armitagea, veterana britanske televizije, mada je njegov Torin Hrastoštit na momente previše džangrizav. Ipak, opšti utisak je da prvi deo nove Jacksonove trilogije predstavlja prilično napornu i ne dovoljno zavodljivu najavu za avanture koje tek slede. Verujem da će ih mnogi pogledati na DVD-ju, ako uopšte to i urade.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari