Drugi album autora koji je naterao dvadesetogodišnjakinje da se ponovo lože na momke sa gitarama
“Ej, super je muzika koju si mi poslala. Nego, gde si našla ovog Stray Dogga? Nisam čuo za njega pre,” napisao je pre godinu dana prijatelj sa one strane bare sa kojim povremeno razmenjujem informacije o novoj muzici. “On je momak koji se pojavio kod nas na sceni,” odgovorila sam penfriendu, koga je više od toga da je Stray Dogg iz Srbije, iznenadila činjenica da je on tada imao 25 godina. Taj nežni, ali ipak znalački vokal, provučen kroz fini americana tretman i teme u vezi sa slomljenim srcem i stanjem duše nekon toga, koje sugerišu da je u pitanju osoba izvesnih godina i iskustva, učinile su od Dušana Strajnića svojevrstan fenomen na srpskoj sceni. Posle debija Almost, samizdatog na bandcamp stranici, Stray Dogg je rasprodao prostor u kome je imao zakazan nastup i uspeo da se izbori za veću dvoranu. Možda razlika od nekoliko stotina ljudi ne zvuči epohalno, ali da li se sećate kad je poslednji put neko na domaćoj sceni to uradio?
Pre dve godine niko nije znao za njega, a sada iza Dušana i ekipe stoje dva albuma. Isto kao debi, i drugo izdanje Fire’s Never Wrong je objavljeno besplatno na bandcamp stranici, što može da znači da je autor odlučio da ne čeka bilo čije odobrenje, već da ono što je zamislio može da izvede sam i ponudi na način koji će (potencijalnoj) publici biti dostupniji. Stray Dogg nije puno promenio u svom izrazu, njime i dalje domiraju intimne teme i atmosfera. Ali za razliku od prvenca, koji predstavlja unapređenu verziju akustičnih demo snimaka, Fire’s Never Wrong donosi ambiciozniju produkciju, ne toliko u izvedbi, koliko u samom konceptu, vešto se oslanjajući na “manje je više” maksimu. Neverovatno je koliko topli vokal, koji je u prvom planu, uspeva da stvori širine u zvuku pesama, koje uglavnom imaju pratnju akustične ili slajd gitare. I svi drugi neophodni sastojci country i folk kanona su tu: violina i usna harmonika u Don’t Go; slajd gitara uz podršku ženskog hora u Disappear. Iako započinje kao tipična adult rock ala Dave Matthews band stvar, retka numere sa prisustvom ritam sekcije Soul se završava vokalnom egzibicijom.
Srca mladih hipsterki će ogrejati prisustvo Devendre Banharta u pesmi Time, melanholični komad u kome akustična gitara i klavir daju diskretnu podršku preplitanju seksi šaputavog (Banhart) i falseto (Strajnić) glasa. U ovoj pesmi, kao i naslovnoj Fire’s Never Wrong, dolazi od izražaja taj osećaj da osoba koja vam se obraća “zna”, zna nešto više…. o životu, gubitku, porazu nego što vam se čini na prvi pogled. Jer da nije tako, kako stihovi “Everything I’ve known, everything I lived for is blown in the air” zvuče tako uverljivo, što samo pojačavaju violina kao iz horor filma i električna gitara. Sve se rastapa i ponovo sklapa u 1,2,3, gde vas efekat odlaganja glasa i psihodelična gitara, bacaju u izmaglicu u kojoj se tako udobno osećate. Sjajna Whisper rezimira sve što se čuli u prethodnih 35 minuta (And friends I have so many /I need someone to save me/ Oh why can't it be you?) i vraća na početak.
Ni na prethodnom albumu, Strajniću nije falilo samopouzdanja, na svoj nenametljiv način, on je verovao u sebe. Ta posvećenost, vera i ljubav prema muzici izbijaju iz svake njegove pesme. Novinarski pompezno možemo reći da je Stray Dogg daleki izgubljeni rođak Neila Younga ili Grama Parsonsa, ali istina je da je u pitanju jedan običan dečko iz Beograda, doduše sa neobično velikim talentom.
Povezano:
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari