Umesto da osokoli, omnibus diplomaca FDU-a veoma onespokoji i baci u dubiozu da li ovdašnji nadolazeći filmski naraštaji zbilja vole, prate i razumeju film, kao i šansu koja im je nenadano data
Reditelji: Milica Tomović, Ognjen Isailović, Ognjen Glavonić, Damir Romanov, Dane Komljen, Senka Domanović, Ivan Pecikoza
Scenario: Milica Tomović, Ognjen Isailović, Ognjen Glavonić, Damir Romanov, Dane Komljen, Senka Domanović, Ivan Pecikoza, Tanja Stupar-Trifunović, Marijana Čulić-Vićentić, Jelena Todorović
Uloge: Nikola Rakočević, Milica Grujičić, Vladislava Milosavljević, Branislav Lečić, Dejan Čančarević, Nevena Ristić, Anđela Kosić, Miodrag Radonjić, Ana Kalacanović, Milica Šujica, Marko Janketić, Miodrag Krstović, Ljiljana Dragutinović
Žanr: drama
Trajanje: 110 minuta
Proizvodnja: Srbija, 2011.
Nema te leksičke akrobacije kojom bi neko mogao da ospori važnost uvođenja u posao. Niti bi iko pri zdravoj pameti to uopšte i pokušavao. Međutim, problem nastaje kada treba proceniti krajnji rezultat tog procesa i uvideti svrishodnost obuke i šegrtluka. Pa pričali o poslastičarskim ili filmskim domišljatostima.
A nakon gledanja najnovijeg srpskog omnibusa Oktobar ostaju samo razočaranje i zapitanost kome je sve ovo uopšte trebalo. Naime, Oktobar je antologija sedam kratkih filmova ujedinjenih patronatom profesora Slobodana Šijana i okvirnim konceptom desetogodišnjice petooktobarskih promena (ili „revolucije“). Ovo je takođe film kojim je diplomirala čitava klasa studenata filmske režije na beogradskom Fakultetu dramskih umetnosti i ostvarenje koje je, između ostalog, trebalo da nam ukaže na potencijale naraštaja na kojima rediteljska scena u neku ruku ostaje.
A kod procene omnibusa važi nepisano pravilo koje kaže da omnibus valja vrednovati po najuspelijoj od priča. U ovoj konstelaciji to je segment Priče sa groblja Damira Romanova - simpatična, filmična i fino utegnuta priča o novim navikama novog vremena. Problem je što je i ova (dakle, nedvosmisleno najkvalitetnija priča) zastala tek na koti vešto skockane dosetke koja se da pohvaliti bez mnogo relativizovanja i koja izmami osmeh (mada istovremeno podsetivši na dosta sličan, a ipak daleko uspeliji i osobeniji kratki film Jelene Tvrdišić Slatki miris nafatalina koji je ona uradila kao ispitni film na drugoj godini studija).
Stvari se problematizuju, a povodi za tišu pohvalu isparavaju u trenu kada treba izreći sud o preostalih šest priča unutar Oktobra. Uvodna priča u režiji Milice Tomović je parada nefilmičnih prizora i turetovskih rafala psovki na temu jedne pijane, slavljeničke noći tokom koje će se, prijatelji, gle čuda, u jednom trenutku pohvatati za guše, jedni drugima sasuti u lice sav nagomilan jed, a to simbolično presecanje vršnjačke pupčane vrpce bi kanda trebalo da označi kotu neželjenog odrastanja. Rođendan Ognjena Isailovića je šminkeraj koji barem krene od zanimljive vizure (porodičnih trenja predstavnika tajkunske nadklase); međutim, ova priča, premda ojačana glumačkim pojavama Vladislave Milosavljević i Branislava Lečića, ostane tek nesuvisla crtica bez sadržaja, dramske gradacije i poente.
Sadržaja i poentiranja zafali i priči Od pepela Ognjena Glavonića koja barem može da se podiči fino nijansiranim prikazom teskobe glavnog lika (tumači ga pesnik Dejan Čančarević) i dobrom fotografijom. Nevolja je što Glavonić u tom trenutku nije ovladao ekonomičnim izrazom nužnim za rad na priči koja će biti deo šireg okvira (omnibusa), te priču završi baš u trenutku kada je postavio odnose i ukazao na osnovna uporišta svoje priče. Nova zora bledi Daneta Komljena je primer nesuvisle pretencioznosti, te gotovo tehnički neispravna i zbilja teško podnošljiva egzibicija kojom autor očigledno dokazuje svoju veru u jalovo umetničarenje i pretpostavljenu vitalnost ekstremističkog arthousea. Komljen se, nažalost, u silnoj potrebi da svoju nedorečenu priču oneobiči do krajnjih granica zaneo, potpuno zaboravivši da postoje dimenzije koje neki nazivaju filmskim jezikom i svrsishodnošću, pa onda još u njih i veruju.
Senka Domanović je pričom Nisam tu o preljubničkoj noći beogradske hipsterke makar pokazala da je ovladala aspektima dominatne atmosfere i zakonitosti koje suštinski određuju ono što bi se za potrebu ekonomisanja u izrazu mogli nazvati ženskim filmskim pogledom na svet. Domanovićeva je svu svoju rediteljsku energiju potrošila na postizanje ubedljive atmosfere, gotovo nimalo se ne pozabavivši pitanjima sadržaja i naracije. Završna priča, Revolucija jede svoju decu, u režiji Ivana Peciokoze je uz Komljenov segment najslabija karika u ovom lanci. Pecikoza se najbliže primakao konceptu čitavog omnibusa, ali je njegova priča primer neukusa i neumerenosti. Naime, inače pipavo, a ključno pitanje obespravljenosri radnika u deindustrijalizovano-tajkunizovanoj Srbiji Pecikoza je doživeo kao sjajnu priliku da paradira svojim cinizmom, te njegova neduhovita i veoma traljava priča o radnicima-štrajkačima koji postane ljudožderi samo ukaže na sve češće gnušanje „urbane“ elite prema onima kojih ih ni najmanje ne ugrožavaju, a prema kojima bi mogli da pokažu barem najpovršniju empatiju.
Dodatni balast za sve priče predstavlja i nametnuti koncept pravljenja kopče sa jubilejom deset godina od znamenitog 5. oktobra. I manje obazrivi gledaoci će brzo spoznati da su autori posegnuli za još ranije sročenim scenarijima, te se koncept ovde tek nazire - većina priča zastane u glibu opštosti nimalo u vezi sa tim istorijskim danom koji teško da išta suštinski znači ovim filmskim junošama (koji su u to vreme sasvim prirodno brinuli osnovnoškolsko-srednjoškolske brige). Spas je pronađen u ziheraškom, jeftinom i neučinkovitom triku po kom je u svakoj od priča udenut televizijski/radijski snimak/izveštaj kojim se opravdava, sada je to već potpuno jasno, sasvim izlišni i veoma ograničavajući zajednički sadržatelj i koncept.
Oktobar pred publiku dolazi nakon nekoliko ozbiljnih debitantskih radova (koji se kreću u rasponu od izvanredne Porno bande, simpatične Jeseni u mojoj ulici, veoma ubedljive Tilve Roš, sasvim zadovoljavajućeg i stilski ujednačenog Flešbeka do problematičnog, ali barem filmski veoma pismenog i intrigantnog Srpskog filma), pa tim so na rani ljuće peče. Srećom, bolje ili makar društveno angažovanije filmove ima ko da pravi. Naravno, ako ikada (ponovo) dođu na red.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari