Kažu da bez starca nema udarca, ali ova izreka se, u slučaju Eastwoodovog novog ostvarenja nije pokazala kao tačna. Drugi život je jedno od najkrupnijih ovogodišnjih filmskih razočaranja. Eastwood je na raspolaganju imao budžet od 50 miliona $, talentovanog scenaristu i kvalitetnu glumačku postavu, pa samim tim promašaj još više čudi
Naziv originala: Hereafter
Scenario: Peter Morgan
Uloge: Matt Damon, Cécile De France, Bryce Dallas Howard, Marthe Keller
Žanr: drama
Trajanje: 129 minnuta
Proizvodnja: SAD, 2010.
Da je Clint Eastwood živa filmska legenda i otelotvorenje holivudskog sna nije sporno. Aktivan je preko pola veka, isprva kao popularan glumac u vesternima i akcijašima, a zatim i kao uspešan reditelj dva puta nagrađen Oskarom (Neoprošteno, Devojka od milon dolara). Uz to, imajući u vidu njegove godine, a ima ih ravno 80, u pitanju je još uvek iznenađujuće plodan umetnik. Iako sve manje glumi, Eastwood redovno režira. Poslednjih godina su tako u bioskope jedan za drugim stigli: Zamena (2008), Gran Torino (2008), Nepobedivi (2009) i Drugi život (2010). Poslednji film, predmet ovog osvrta, ubedljivo je najslabija karika ovog niza. Umor i nedostatak ideja su rezultirali verovatno najproblematičnijim filmom koji je Eastwood do sada režirao.
Drugi život sačinjavaju tri paralelne priče o smrti i gubitku koje teže zajedničkom ishodištu. Francuska priča govori o novinarki Marie (Cécile De France, poznata po ulozi u Krvavoj romansi) koja posle kliničke smrti ne može da pronađe spokoj u pariskoj svakodnevnici. Engleska priča se bavi sudbinom braće blizanca Jasona i Marcusa (glume ih George i Frankie McLaren) – kada jedan strada u nesrećnom slučaju, drugi pokušava da se izbori sa gubitkom. Američki krak je najzanimljiviji: u njemu vidovnjak George (Matt Damon - Jason Bourne glavom i bradom) pokušava da, posle odluke da više neće komunicirati sa mrtvima, svoj život vrati u normalu.
Bez obzira što je očigledno da se radi o filmu visokog nivoa izrade, čudi odluka da Drugi život bude predstavljen publici u svom sadašnjem obliku. Posle istinski uzbudljive i maestralno snimljene scene divljanja cunamija koja otvara film, Drugi život veoma brzo postaje zamorno iskustvo. Glavni problem filma je scenario obično pouzdanog Engleza Petera Morgana (Kraljica, Poslednji kralj Škotske, Frost/Nixon) koji je ovoga puta uprskao stvar baratajući opštim mestima, jeftinom new age filozofijom i nepotrebnim rukavcima. Drugi život traje preko dva sata u okviru kojih ima bar četrdeset minuta čistog viška. Francuski i engleski segment su mogli biti gotovo u potpunosti odstranjeni a da to nimalo ne naruši slojevitost. Jedini potencijalno intrigantan odnos ponuđen u filmu – onaj između Georga i njegove simpatije Melanie (Bryce Dallas Howard) – ostaje bez odgovarajućeg razrešenja i samim tim jalov i suvišan.
Eastwoodova odluka da snimi film na temu života posle smrti ne bi trebalo da čudi. Čovek je u ozbiljnim godinama, normalno je da je zaintrigiran “onim što će doći posle”. Ipak, imajući u vidu da se radi o iskusnom i kvalitetnom umetniku, iznenađuje što se u ovu avanturu upustio a da pre toga nije dobro proučio i preradio ponuđeni scenario. Uz izmene i skraćenja, Drugi život bi bio mnogo bolji film. Ovako, ostaje samo propuštena šansa.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari