Adam Sandler, poput Stallonea, pokušava da sroči all star letnji hit u oblandi meta-filma
Naslov originala: Grown Ups
Scenario: Adam Sandler & Fred Wolf
Uloge: Adam Sandler, Kevin James, Chris Rock, David Spade, Rob Schneider, Selma Hayek, Maria Bello, Maya Rudolph, Joyce Van Patten
Žanr: komedija
Trajanje: 100 minuta
Proizvodnja: SAD, 2010.
Za manje od dve decenije i posle sramežljivih i nezametljivih epizodnih uloga poput one u Kozbijevom šou ili zaboravljenoj komediji Mixed Nuts koje nisu obećavale bogznašta, Adam Sandler je postao sveamerički simbol, u rangu bluza i pite sa jabukama. Divljenje je tim zaslužnije jer je Sandler, plešući na vlastite note, izgradio jaku komičarsku personu koju sada poput gotove datosti provlači iz filma u film. Njegova produkcijska kuća Happy Madison sada je veliko i uspešno preduzeće sličnomislećih kreativaca sa prepoznatljivim žigom i svetonazorom.
Tako su se početkom minulog leta Matorani pokazali kao najžilaviji box office hit u Americi zaradivši , u jakoj konkurenciji, dvostruki iznos uloženog. Time je Sandler popravio svoje pozicije nakon nedorečenog i ne toliko zapaženog spoja sa Juddom Appatowom u slučaju Funny People.
Matorani (krajnje diskutabilan prevod inače sasvim benigno zahtevnog naslova Grown Ups!) su već na nivou koncepta pun pogodak. Poput Sylvestera Stallonea u slučaju Plaćenika, Sandler je u Matoranima okupio većinu svojih stalnih saradnika i štićenika - tu su njegovim produkcijama česti Kevin James, Rob Schneider i Rob Schnedider, uz stručni nadzor reditelja Dennisa Dugana (Ne kači se sa Zohanom, Veliki tatica) i scenariste Freda Wofa (Zečica na koledžu).
Udarna kreativna trojka je mudro prelomila da je okvirni koncept već dovoljno teška bagaža za narodsku/populističku (u dobrom smislu tih izraza, naravno) repertoarsku komediju i siguran letnji hit. Međutim, instinktivno tačno prepoznata potencijalno neuralgična tačka po svojo prilici je naterala autore u dodatni strah koji je za posledicu imao nepotrebnu simplifikaciju i jedan krupan dramaturški previd.
Naime, komediji kojoj ne manjka ni šarma ni uspelih gegova i bravura na polju dijaloških nadgornjavanja glavnijh junaka, nedostaje zaplet. Priča o ponovnom okupljanju prijatelja iz detinjstva koji se vraćaju u rodni (k)raj da odaju počast preminulom treneru dečijeg košarkaškog kluba u kom su nekada skupa igrali ostaje bez neophodnog dramskog zamajca, odnoso ključne dramske tačke oko koje bi se izgradila sva drama itekako potrebna i za svaku promišljenu komediju. Usled tog nedostatka, Matorani ostaju tek simpatičan niz uspelih komičnih sekvenci i ostvarenje koje kvalitativno vidno šepa za prethodnim uspehom – maestralnom komedijom Ne kači se za Zohanom.
Ipak, uprkos vidnim šepavostima na planu celine, Matorani su ostvarenje koje sa lakoćom komunicira kako sa posvećenicima Sandlerovom mikrkosmosu i dragih mu satelita, tako i sa onim ne toliko upućenima. Sandlerov lik Everyday Joea (premda ovde izmutiran u hollywoodskog producenta koji se zaustavio u samom predvorju cinizma i bezdušja) nije izgubio na magnetizmu ni u ovoj manje uspeloj epizodi; osim toga, Matorani na nivou implicitnog nose intrigantnu potku – Sandler i drugari sa porodicama provode nekoliko dana u nekakvoj mnogoljudnoj neo-komuni jednakih i brižnih, što budi asocijaciju na koncept državnog socijalzma ka kome Amerika pod Obamom diskretno, a primetno klizi.
Matorani možda zastaju na pola puta na oba važna koloseka - metafilma u odnosu na Sandlerov univerzum i porodične komedije sa povremenim, očekivanim iskliznućima u pravcu gross out-a, ali i dalje na trpezu (tipično američku, dabome) iznosi dovoljno argumenata u prilog davanja bioskopske šanse novoj Sandlerovoj avanturi.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari