Nastavak kultne serije iz 90-ih namenjen je prvenstveno onima koji su već bili njeni ljubitelji.
Režija: Radivoje Andrić, Boban Skerlić, Miroslav Lekić
Scenario: Ivan Lalić, Milan Puzić, Boban Skerlić, Miroslav Lekić, Minja Bogavac, Zlatan Fazlagić i dr.
Dramaturg: Vladimir Andrić.
Glavne uloge: Vesna Trivalić, Milan Gutović, Bogdan Diklić, Nikola Đuričko, Bojana Maljević, Zoran Cvijanović, Anica Dobra, Sofija Jović, Teodora Jelisavčić
Sezona: 2 (stari serijal), 1 (novi serijal)
Žanr: Sitkom
Broj do sada emitovanih epizoda: 3
Trajanje epizode: oko 40 minuta
TV kanal: TV Prva
Proizvodnja: Srbija 2013.
Kažu da prava umetnost često nastaje u neugodnim okolnostima i sa malo materijalnih sredstava. Još jedan dokaz te teze je i legendarna serija iz 90-ih, Otvorena vrata. Snimljena sa vrlo skromnim budžetom, izuzetno nepretenciozna po formi i sa naizgled prilično uskom ciljnom grupom, ona je na neki način pogodila žicu prosečnog građanina embargo-Srbije i time obezbedila sebi večito mesto na našem, trenutno prilično oblačnom, televizijskom nebu. Ljubav publike su očito delili i producenti, autori i glumci, jer se gotovo cela originalna ekipa posle 20 godina okupila da snimi nastavak. Ipak, ne verujem da će pojava nove „20-godina-kasnije“ sezone umanjiti broj pregleda originalne serije na Youtubeu.
Sa izuzetkom idejnih tvoraca i nekadašnjih glavnih scenarista, Biljane Srbljanović i Miloša Radovića, čije se odsustvo, moram priznati, itekako oseća, većina nekadašnjih učesnika sa obe strane kamere su tu, a imamo i nekoliko zanimljivih dodataka. Porodica Anđelić-Jakovljević je podjednako luckasta i tokom tranzicije kao i pre, a glumci kao da nikada nisu ni prestajali da igraju ove likove, tako da je prvobitni utisak kao kada se posle dugog odsustvovanja vratite kući. Ipak, nije sve kao pre. Produkcija je sada na znatno višem nivou, i što se tiče vizuelnog i što se tiče auditivnog ugođaja. Dizajn kostima i scenografije je moderan, svež i raskošan, a pritom prilagođen likovima i situacijama. Muzička podloga takođe. Oslanjajući se na Bajaginu temu iz stare serije, Vasil Hadžimanov je uspeo da napravi saundtrek koji je i savremen i nostalgičan. Problem je u tome što sve ove stvari treba da budu dekor kvalitetnoj priči, a tu dolazimo do većih manjkavosti.
Istina, scenario je i u originalnoj inkarnaciji serije umeo povremeno da se raspline u monolozima i apsurdnim situacijama, ali je forma bila dovoljno sabijena da i povremeni nedostatak suvislog zapleta ne oduzima na zabavnosti. U novoj verziji to nije slučaj. Visprene opaske nisu dovoljno zgusnute, događaji razvodnjeni a napetost opada. Razgovori likova sa kamerom, nalik na Velikog brata i druge reality emisije, koji često ispunjavaju prazan hod u priči, posebno su iritantni, a često i suvišni. Čak i onda kada su zabavni (Cakanin monolog o borosanama), stiče se utisak da bi taj tekst bolje funkcionisao u interakciji sa drugim likovima, a ne sa nevidljivim gledaocem. Takođe je problem nedostatak nekog konkretnog zapleta, mada su dve epizode potošene na uvođenje likova i nove situacije, a tek u trećoj postoji nezavisna radnja, tako da nije nemoguće da će se to promeniti u budućim epizodama.
Uopšte, teško da će ova serija, ma kako profesionalno bila urađena, privući neku novu publiku. Međutim, ima više nego dovoljno stare, a vernim gledaocima će biti dovoljno da gledaju omiljene glumce u omiljenim ulogama kako jedni drugima dobacuju vickaste replike. Daleko je to od revolucionarne vrednosti prvobitnog ciklusa, ali u današnjoj ponudi domaćih serija i ovakva Otvorena vrata predstavljaju pozitivan otklon od nacionalno-romantičarskog proseka.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari