Deveruše su od početka prikazivanja na američkom tržištu postigle neverovatan uspeh, zaradile ogromne pare i dobile vrhunske kritike. Značaj njihovog uspeha je nemerljiv
Originalni naziv: Bridesmaids
Scenario: Kristen Wiig i Annie Mumolo
Uloge: Kristen Wiig, Maya Rudolph, Rose Byrne
Žanr: komedija
Trajanje: 125 min
Proizvodnja: SAD, 2011.
Pre svega, Kristen Wiig se pozicionirala kao nova komičarska zvezda. Najzanimljiviji član Saturday Night Live postave već nekoliko sezona, glumica koja se već nekoliko godina pojavlju u epizodnim ulogama brojnih zanimljivih komedija, dokazala se kao vrhunski komičar sa specifičnim osećajem za odogovarajući tonalitet humora, sposobna da odradi neverovatan hladnokrvni stav u izuzetno smešnoj situaciji, ili da pruži iznenađujuće momente ekstravagance facijalnom mimikom u momentima već preterane komike. Radi se o glumici koja je tokom nekoliko godina pažljivog odabira uloga stekla siguran broj odanih poštovalaca.
Deveruše su njena prva glavna uloga u karijeri. Pored toga ona je potpisana i kao scenarista filma, i koproducent. Takav stepen umešanosti upućuje da bi Kristen Wiig mogla u velikoj meri da utiče na dalje projekte u kojima bi radila, a pratiti njenu karijeru moglo bi da bude vrlo interesanto. Velika je retkost za ženu da u holivudskoj komediji ostvari zavidni stepen kontrole. Među producentima u Holivudu postoji uverenje da žene nisu dovoljno komične i da komedije samo sa ženama nikoga ne bi interesovale, a same žene ponajmanje. Izuzev romkoma, svetom komedije, pogotovo gross-out segmetnima, dominiraju muškarci. Pojave poput vrhunske Anne Faris, prava su retkost, a pri tom, uloge koje su njoj na raspolaganju i koje bira retko mogu da joj pruže prostor za komičarski zamah koji joj pristaje.
Deveruše su bile rizičan projekat upravo u tom smislu. U okvirima produkcje Judda Apatowa, Deveruše nastaju kao hrabar ženski film koji će pokušati da dokaže da žene mogu da budu komične i da mogu da naprave komediju. Apatowa inači svi optužuju da ne ume da napravi pravi ženski lik, i da su one najslabija strana inače prilično hvaljenih filmova ovog reditelja. Ovim filmom Apatow je nekako pokazao da ako već ne ume da osmisli ženske likove kao reditelj i scenarista, onda kao producent ima dobar osećaj da pronađe žene koje će ostvariti neverovatne ženske likove. A Deveruše su nesumljivo ženski film - komedija začinjena solidnom dozom gross-out momenata, sa junakinjama koje su neverovatni likovi, i koje plene pažnju svakog momenta ovog, ne kratkog, specijaliteta savremene holivudske komedije.
Otvarajuća scena odmah probija led, i uspostavlja ton filma. Mada je početna scena, kako ipak ne bismo ni malo spojlovali, recimo da se radi o prilično smešnoj demistifikovanoj predstavi čina koji se u velikom broju svojih reprezentacija zasnivao upravo na mistifikaciji i senzualizaciji. Od tada pa na dalje, pratimo priču o junakinji, u ulozi kume najboljoj drugarici koja se udaje. Ona dobija ceo paket obaveza organizovanja i plaćanja svega i svačega, a da se pri tom ne nalazi u zavidnoj životnoj situaciji.
U svojim tridesetim, posle neuspelog posla, završila je kao prodavačica u prodavnici nakita, živi sa cimerima koji su granični slučajevi čistokrvnih morona, ima fuckbuddija koji je prilično hladan, i u vidu nove, preterano lepe i bogate prijateljice buduće kume dobila je konkurenciju koja se ne libi da se dokaže kao bolja i sposobnija prijateljica. Ono što sledi su brojne presmešne situacije dogovaranja i organizacije oko devojačke večeri, bridal showera, probe haljine za deveruše, sa neprijatno prikrivenim takmičenjem za status najbolje drugarice.
Kroz sve te scene provlači se tihi osećaj rezigniranosti, ozlojeđenosti glavne junakinje, čemu je glavni razlog novac. To čini ovaj film izuzetno retkim slučajem kada holivudski narativ prepoznaje novac kao značajnu činjenicu u životu pojedinca i njegove okoline, i tako sebi pruža osnovu za stvaranje jedne nijansirane priče o položaju donekle sjebanog pojedinca u društvenom sistemu koji počiva na besomučnom promovisanju ideala lepog, bogatog i bezbrižnog.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari