Nakon dobrog početka srpske filmske 2011. Godine, evo nama prilike za sada već šlagersku jadikovku na temu tužnog stanja stvari u ovdašnjoj „kinematografiji“
Scenario: Miroslav Petković
Uloge: Dragan Bjelogrlić, Gordan Kičić, Iskra Brajović, Zoran Cvijanović, Branka Pujić, Bojan Dimitrijević, Goran Radaković, Ivana Mihić, Tihomir Arsić, Nikola Đuričko, Neda Arnerić Ana Sakić
Žanr: komedija
Trajanje: 110 minuta
Proizvodnja: Srbija, 2011.
Debitantsko ostvarenje Miroslava Petkovića Ma, nije on takav (ovaj film je ranije bio najavljivan kao Bacio si čini na mene) preispituje standarde viđene za najslabašnija dela iz rastuće (i nadiruće) armije srpskih filmova viđenih za najbrži mogući zaborav i ostvarenje koje dodatno unazađuje ideju daljeg državnog intervencionizma na polju (su)finansiranja ovdašnjih filmova.
Naime, Ma, nije on takav je u dva navrata naprosto očarao dve bitne ovdašnje filmske komisije koje su hitro i domaćinski odrešile državnu kesu da se pomogne realizaciji scenarija za koji je po filmskom Beogradu kružila priča da se graniči sa genijalnošću. Film je snimljen, potom je, premda uvid u gotov proizvod ne daje nikakvo opravdanje za to, nekoliko godina tavorio u dubinama posprodukcionog pakla, da bi se krajem ove zime, istina sa promenjenim naslovom, našao i pred bioskopskom publikom, parazitski se prilepivši na uspeh Montevidea sa kojim deli Dragana Bjelogrlića ovde uposlenog u svojoj osnovnoj vokaciji.
Na nivou zapleta Ma, nije on takav je tipska priča o prevarantu (ipak zlatnog srca) koji zavodi usamljene žene po Beovozu (koji za potrebe ovog filma saobraća sve do Novog Sada!) da bi im potom sitnim pažnjama i slatkorečjem iznudio deviznu ušeđevinu za potrebe budućeg venčanja u Kaliforniji sa Jackom Nicholsonom na mestu kuma. Nakon što nasamari damu čiji je brat tajkun (a koji otpošalje dvojicu pomoćnika da ga za kaznu kastriraju!) on biva meta progona domišljatog i nenadmašnog policijskog inspektora Gavrića.
Mada ni sinopsis ne zvuči posebno inspirativno, on ostaje najjača strana filma, jer Ma, nije on takav stoji kao primer neukog, nepotrebnog i samim tim neprijatnog filma koji očitava krupne nedostatke u svakom aspektu. Fotografija je nezanimljivo rešena, a uz to i neujednačena (usled dosnimavanja), ton je i za domaće pojmove nepojmljivo loš, ali i te krupne tehničke manjkavosti brzo padaju u zasenak pred neinventivnom režijom, traljavim vođenjem šepave i suštinski neinteresantne priče, te se dilentantizam vrlo brzo nametne kao mogući krovni koncept ovog dela kome su težili kreativci okupljeni za ovu priliku.
Ma, nije on takav bi bilo najlakše uporediti sa nejakim, ali ipak vidno superiornijim ostvarenjem Milorada Milinkovića Mrtav ’ladan, ali je ovaj Petkovićev rad možda ipak najsrodniji sa delima iz poznije karijere Zorana Čalića (koji iz ovog poređenja izlazi kao apsolutni pobednik). Da stvari budu još gore, Petković flertuje sa Čalićevom „poetikom“, ali se ne usuđuje da konsekventno isprati ovu matricu koja bi potom poslužila kao kakva-takva stilsko-estetska odrednica. Umesto toga, on se nađe na tromeđi kvazi-urbanih ostvarenja iz kuhinje zloglasnog para Koprivica-Karadžić (Promeni me i sijaset njihovih TV serija rađenih za TV Pink tokom ovog milenijuma), pomenutog Čalića i lažnog sentimentalizma Bjelogrlićevog producentskog čeda serije Vratiće se rode.
Tako priča o zgodama gradskog probisveta i vazda usamljenih dama kojima su tek tri-četiri „mudre“ replike dovoljne da podlegnu šarmu ocvalog zavodnika biva garnirana nimalo promišljenim gross-out ispadima srpskog kova (puštanje gasova i mnogo priče na tu temu), nizanjem vulgarnih i davno izraubovanih rima i sveopštom vulgarnošću čitave priče i celokupne postavke ovog nazovi-filma.
Ovakav film ne pruža povoda ni za sveobuhvatniju analizu svih falinki, ne daje povoda ni za nadahnutije dijagnosaticiranje uzroka njegove opšte promašenosti i može da posluži tek kao ogled za istraživanje krajnje granice transfera neprijatnosti.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari