Jedna od definicija dobrog filma jeste da on može istovremeno da zabavi i pouči. Treći film Milorada Milinkovića (Mrtav-ladan, Potera za srećkom) upravo je takvo delo
Scenario: Predrag Milinković
Uloge: Vojin Ćetković, Tamara Garbajs, Zijah Sokolović, Ljubinka Klarić, Nikola Simić
Žanr: krimi-komedija
Trajanje: 90 minuta
Proizvodnja: Srbija 2007.
Japanski reditelj Akira Kurosawa u svojoj autobiografskoj knjizi ističe koliko je važno da reditelj ume da napiše scenario – ako i ne bude režirao po sopstvenim scenarijima, umeće da prepozna dobar scenario i znaće šta da traži od scenariste s kojim sarađuje.
U slučaju Čitulje za Eskobara Milinković je režirao po sopstvenom scenariju i uradio je odličan posao, i scenaristički i rediteljski. Scenaristički, ispričao je na lak, vedar i spretan način ozbiljnu priču o dubokim poremećajima društva u kojem živimo. Predstavio je žrtve koje postaju zločinci i žrtve koje to ne postaju, utemeljio ih u realan svet, izmešao im priče, posegao za fantastičnim elementima otelotvorene i humorno tretirane metafizike i, najzad, dao šansu za iskupljenje svakom ko iskupljenje poželi.
Takođe, istakao je ljubav kao vrhovnu vrednost svakog, pa i najdevijantnijeg ljudskog života, a bez neke posebne pompe i pretencioznosti, i usput nam pokazao prave zlikovce; najveći zlikovci nisu oni koji najviše ubijaju i maltretiraju već oni koji, posredno ili neposredno, kreiraju svet u kojem je zločin uobičajena, prihvatljiva, ako ne i poželjna stvar: zli političari i njihovo tetkasto biračko telo.
Priča ima dodirnih tačaka s filmovima Taj divni život Franka Capre i Igrom plakanja Neila Jordana. S prvim filmom Čitulja se povezuje preko apsolutnog priznavanja postojanja onostranog i upliva viših sila u živote smrtnika, a sa drugim kroz poigravanje s genderom, tj. seksualnom orijentacijom junaka i problemima koji iz toga nastaju.
Takođe, Milinković nam kao scenarista nedvosmisleno pokazuje važnost zanemarenih vrlina kao što su praštanje i pokajanje, te da je pomenuta ljubav jača od smrti, a kamoli od prostih ljudskih predrasuda. U svetu u kojem su na sve strane strah i bes, pakost i agresivnost i još kojekakvi negativno konotirani pojmovi, ovakav film više je od osveženja.
A pogotovo zbog toga što Čitulja za Eskobara na nivou svega što se pokazuje nimalo ne ulepšava stvarnost. Ulepšavanje se dešava na značenjskom nivou, a ne na pojavnom: ako ima nade za Acu Gandija, ima je i za sve sitnije ili krupnije duše uterane u destruktivnost lošim socijalnim, genetskim ili porodičnim okolnostima.
Izveštaj Studija B sa premijere - Sava centar, 23.mart 08.
Kao reditelj, Milinković je takođe uradio sjajan posao: glumci su vođeni sigurnom rukom i dato im je puno prostora za bravuroznost, ritam filma ne pada ni u jednom trenutku, a gledalac osim što u svakoj sceni ima šta da vidi, čemu da se nasmeje, rastuži ili zamisli, sve vreme filma oseća i radoznalost za „šta će biti posle“. Iz drugog plana, a u istom smeru, film vode tačna scenografija, artikulisana fotografija i primenjena muzika, što još jednom govori da je reč o retko koherentnom domaćem filmu, koji gledaoca zabavlja, a ne korumpira, i poučava, a ne vređa.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari