Nikada u svom životu nisam doživeo tako snažnu reakciju publike u bioskopu. Ti tvajlajtaši su zaista hard-core fanovi, pomislio sam tada, snaga na koju se mora računati
Igrom sudbine, prošlog vikenda sam se obreo u Domu sindikata za vreme projekcije filma Mlad mesec – i to baš one rezervisane za članove foruma Twilight Srbija. Nisam tome pridavao veću važnost – razgledao sam DVD izdanja izložena u holu, jedva konstatujući da pored mene prolazi šarena armija sastavljena, uglavnom, od veselih tinejdžerki sa kokicama na gotovs.
Prošlo je desetak minuta, publika je ušla, ja sam i dalje prebirao po kutijama sa filmovima. Iznenada, kao šilom u čelo, razlegao se oduševljeni vrisak iz stotine grla od koga su se, dao bih se zakleti, zatresli rafovi po kojima sam prebirao. U prvi mah nisam shvatio šta se događa. Pogledao sam upitno prijatelja, koji je u tom trenutku stajao pored mene. On mi je objasnio: “Verovatno se na platnu po prvi put pojavio Robert Pattinson.” Bio sam zatečen. Nikada u svom životu nisam doživeo tako snažnu reakciju publike u bioskopu. Ti tvajlajtaši su zaista hard-core fanovi, pomislio sam tada - snaga na koju se mora računati.
Pomama za Sumrak sagom počela je u Srbiji pre nekih godinu i kusur dana – u vreme kada su među omladinom postale popularne knjige Stephenie Meyer. Ne pamtim da je neka knjiga ranije privukla toliku pažnju maloletnih i jedva punoletnih čitalaca. Književno/filmski serijal o Harryju Potteru bio je bez sumnje omiljen, i još uvek jeste, ali tek su Sumrak i nastavci podstakli mlade da se udruže, pokrenu svoj forum (koji trenutno broji oko 2000 članova), isplaniraju zajednički odlazak na premijeru (sve sa dobrotvornim prikupljenjem čarapica za decu iz Svratišta) i pokrenu raznovrsne fan art konkurse.
Fanove je, rekao bih, privukla premisa o večnoj ljubavi koju Sumrak saga ističe u prvi plan – zauvek mladi i zaljubljeni, što je jedino moguće ako vam je dečko besmrtni krvopija. Samo, nisu ni svi vampiri isti. Ako ste se zaželeli krvave dekadencije Intervjua sa vampirom ili raspojasane erotike Prave krvi – ovde ih nećete pronaći. Edward Cullen je romantičan vampir koji se više ne hrani ljudskom krvlju i koji pre Belle Swan (znači, preko sto godina) nije ni pogledao drugu devojku. I eto nama PG-13 vampirijade.
Mladi treba da čitaju i odlaze u bioskop - to je nešto oko čega ćemo se svi saglasiti bez problema. Nažalost, tu je i jedno ali. Romani Meyersove i dva filma koja su do sada po njima snimljena jednostavno nisu preterano dobri. Pogledao sam Mlad mesec u bioskopu i sasvim mi je jasno zašto su ga kritičari masakrirali. Snimljen na brzinu, bez prave ideje i usmerenja. Mlad mesec je petparački devojački san od dva i po sata. Dosadan i razvučen, dramski neuverljiv i rutinski režiran, ovaj film iole iskusnijem gledaocu pruža još manje od prethodnog. Bez krvi (smrti u filmu su samo nagoveštene) i seksa (Bella i Edward se čuvaju za prvu bračnu noć) – onako kako nalažu pravila koja važe za filmove namenjene onima ispod 18 godina.
Doduše – golotinje ima. I to muške. Maloletničke. “Indijanski” deo podele, predvođen sedamnaestogodišnjim Taylorom Lautnerom, većim delom filma paradira bez majice. A tu je i opšti miljenik - neizbežni vampir Edward kog tumači Pattinson. Pri kraja filma i on, gle čuda, ostaje bez košulje kako bi toniranim mišićima i fazoniranim maljama izmamio devojačke uzdahe. Mlad mesec još više od Sumraka koketira sa buđenjem seksualnosti svoje publike. U čast ovog serijala već je skovan i novi termin – abstinence porn, pornografija za apstinente.
Producenti filmova iz serijala Sumrak očigledno su shvatili šta najbolje prodaje njihov proizvod. Posle prvog dela, koliko-toliko uprizorenim režijom iskusne Catherine Harwick, koja je uspela da ponudi koju kap uverljivog teen angsta, Chrisa Weitza (Zlatni kompas, Sve o dečaku, Američka pita) zadovoljio se time što je svoje mlade glumce poslao u teretanu i onda ih obnažio pred kamerama. Pokazalo se da je Weitz, u komercijalnom smislu, znao šta radi. Nešto malo više od dve nedelje nakon premijere, Novi mesec je zaradio širom sveta gotovo 500 miliona $, što mu je omogućilo da sruši brojne rekorde u gledanosti i ustoliči se kao jedan od najvećih hitova odlazeće godine.
Premijera Pomračenja, sledećeg filma u serijalu, najavljena je već za jun 2010. godine. Ovoga puta, iza kamere se našao David Slade koji je ime stekao kontroveznim trilerom Hard Candy i očaravajuće krvavim vampirskim hororom 30 Days of Night. Producent Bill Bannerman i scenaristkinja Melissa Rosenberg (žena koja je jedna od najzaslužnijih za meteorski uspeh serije Dexter) obećavaju, u skladu sa senzibilitetom novog režisera, mračniji film.
Ako žele da sačuvaju postojeću vernu publiku to im nije baš najpametniji potez.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari