Editors na trećem albumu susreće Flooda i okreće se sintisajzerima
Teško je izdržati početnu navalu visoko stilizovane epske tame na početku albuma, mračnu sintisajzersku podlogu i bariton koji peva: "I swear to God, I heard the Earth inhale, Moments Before it Spat its Rain Down on Me".
No, to jesu Editorsi, i to jeste senzibilitet konzistentno sporeveden na čitavom albumu.
Mrak koji Editors nude nije od one vrste za koju znamo da intimno muče autore (ne samo Editorse), koji sa jedne strane vuku poređenja sa Joy Divison, dok sa druge strane poseduju U2 stadionski potencijal i pristup. Neko može da bude uvučen u takvu dramu, drugi će je odbaciti kao neautentičnu i unapred strateški osmišljenu.
Nije da se očekuje od svakog muzičara da izgori poput Kurt Cobaina, ali avaj, još manje se očekuje da izbledi.
Album In This Light And On This Evening je producirao Flood, i otud očekivane promene u zvuku idu u pravcu nekih bendova sa kojima je radio (prvi na pamet padaju Depeche Mode). Korišćenje sintova i efekata čine da album zvuči bogato. Očekivano za A klasu produkcije, s tim što su aranžmani često zanimljiviji od samih pesama.
Iako ne pokušavaju da repliciraju zvuk koji ih je doveo do velikih arena (što je za pohvalu), izvesno je da je meta ista. Čak i povremeno industrial zvuk, sirovi sintovi, motorik ritmovi koji evociraju kraut rok, gitarski efekti koji će vakog gitaristu-avanturistu baciti u dubiozu, kao i debeli melodični bas – sve zajedno zvuči grandiozno i atmosferično.
Duboki glas pevača Toma Smitha, odnosno nivo teatralnosti koji ste u stanju da istrpite, je tačka koja će najviše uticati na konačan sud slušaoca o Editorsima.
Neuverljivo tragično postaje komično, i to je ono što se može iskusiti često tokom susreta sa ovom muzikom. Suviše često duboki glas izriče mračne i pretenciozne fraze koje zvuče kao neki ripoff engleske tradicionalne poezije.
Sa druge strane, ovde ima zanimljivih pesama. Bricks and Mortar je prijemčiv pop, predodređen za top liste, sing Papillon je retro sint pop koji mami na ples, The Boxer naginje Closer fazi Joy Divisiona, Eat Raw Meat = Bllod Drool je, opet, zanimljiva jer se razlikuje od ostalih (jer do krajnjih granica forsira sintisajzere).
Editors će svakako i ovim albumom uspeti da održe stečeni status. Arene neće biti praznije, a pritom su promenili trikove, rizikujući donekle.
Ono suštinsko ipak ostaje – Editors su i na novom albumu verni pretencioznosti i izrazu koji pati od izveštačenosti.
Povezano:
Audio:
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari