(ATO)
Američka petorka se poslednjih godina sve više udaljavala od progresivnog alt-country stila. Peti album predstavlja presudan korak ka potpunoj žanrovskoj slobodi
Jimu Jamesu se, ako ništa drugo, mora priznati da je maher u rušenju bilo kakvih očekivanja. Nekada izrazito profilisan muzičar, koji je od svog matičnog benda My Morning Jacket napravio pojavu okarakterisanu kao „povratak pravog južnjačkog psihodeličnog rocka na velika vrata“, ovih je dana razbarušeni šoumen koji je u stanju da vam na trenutke vam zaustavi dah, ali i iznervira do stadijuma u kome pomahnitalo vičete na svog kućnog ljubimca.
Malo toga u današnjem izrazu petorke iz Kentakija budi uspomene na toplinu i lepotu američkih nedođija, koje su u jednom soničnom zanosu verno oslikane na odličnom debiju The Tennessee Fire (1999) i još boljem nasledniku At Dawn (2001). Jim James jeste i dalje neumorni eklektik i hroničar, ali je danas u potpunosti okrenuo leđa seoskom turizmu. Nakon kratkog boravka na periferiji metropole - gde je locirao prethodno izdanje i svoj kreativni vrhunac Z (2005) - shvatio je da mu je mesto u haosu urbane sredine.
Negde u tom periodu počeo je da iščezava i prepoznatljiv reverb iz njegovog vokala koji su kao zaštitni znak prigrabili najveći Jacketovi fanovi, simpatični Band of Horses i novokomponovani eksperimentalisti Fleet Foxes.
Na krilima svih tih transformacija i zavidnog uspeha koji je donela ploča Z, Jim i kompanija su stekli samopouzdanje da snime šta god im padne napamet, makar to bilo bez zajedničke niti, pa čak i opipljive koncepcije. Zato i ne čudi što Evil Urges više deluje kao raštrkana reprezentacija čiji svaki član igra u klubu u nekoj drugoj zemlji, nego stabilan prvoligaš kakav je, recimo, bio album It Still Moves (2003).
Kao i u svakoj tako nakalemljenoj reprezentaciji, i u ovoj ima jako dobrih pulena, ali i onih za koje nikome nije jasno na koji su se način tu našli. Oba dela epske numere Touch Me I’m Going To Scream momentalno ispisuju zlatne strane MMJ kataloga, pokazujući da Jim nije sasvim raskinuo sa Z-ovim kosmičkim popom.
Za mnoge ključna novina u vidu šokantnog Jimovog falseta, zanimljivo je uključena u southern funky prizvuk naslovne pesme, ali kada se njom dozivaju Prince ili Michael Jackson stvar postaje alarmantno groteskna. Highly Suspicious možda neće izlaziti iz glave par nedelja, ali kikotanje, vriska i prenemaganje debelog bradonje, kao i horsko ponavljanje naslova u niskom tonu su nepodnišljivo iritantni.
Da je u tom trenutku vrag zaista odneo svaku šalu svedoči i neshvatljivo odabrani prvi singl I’m Amazed, koji zvuči kao džingl za neku strašno dosadnu reklamu koju je vaš video rekorder slučajno snimio pre 30-ak godina. Zbog toga kao melem deluje baladica Thank You Too, koju će mnogi stariji sledbenici zasigurno odbaciti kao budalastu sapunicu, iako je dotična začuđujuće šarmantna za svoj sklop.
I tako se kao neka pravilna zakonitost iznenađenja ređaju do kraja. Librarian je, na primer, interesantna kao Jimova interpretacija Roy Orbisona, mada mu je kao model za fantaziranje o zanosnoj bibliotekarki mnogo bolje mogla poslužiti neka Pericina naracija iz Varljivog leta 1968. S druge strane, garažna i moćna Remnants je verovatno najžešća stvar koju su MMJ ikada napravili.
Evil Urges
Čitav Evil Urges zapravo funkcioniše kao rolerkoster tonaliteta, ritma i emocija. Na trenutke jako dovitljiv, prijatan, duhovit, ali i pretenciozno apsurdan i tegoban, peti rad jednog od najhrabrijih bendova današnjice pokazatelj je njihovog umeća da iznova potresaju scenu koja se trenutno ne može pohvaliti nekim epohalnim olujama.
Premda je krajnji proizvod mogao biti nešto smisleniji i ubedljiviji, njegovu nesvakidašnjost, a i inovativnost niko ne može dovesti u pitanje.
Povezani članci:
Z – recenzija albuma (2005)
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari