Ove godine dolaze propovednici iz Šeperds Buša, dobri dečko iz kraja po imenu Paul, Bobby Gillespie s pratnjom, i boginja seksa Juliette Lewis. Meni dosta.
Kako smo stigli dotle, i to u zemlji koja je, prema aktuelnim statističkim podacima, jedina u Evropi u kojoj se broj visokoobrazovanih u ukupnom broju stanovnika procentualno smanjuje, s tendencijom daljeg pada za alarmantnih sedam odsto, a 15.000 klupa u srednjoškolskim ustanovama godišnje ostane upražnjeno i pored toga što je školovanje besplatno?
U zemlji koja je po izveštaju UN-a treća u svetu po broju emigranata, odmah iza Avganistana i Iraka, Exit je po zapadnim merilima teško objašnjiv fenomen. Jer, život nema nikakve veze sa statistikom. Ili nas masno lažu, što mu dođe otprilike isto. Za moju generaciju Exit predstavlja krunu napora da se na najvišem nivou institucionalizuje model u kojem smo odrastali.
To je srednji prst podignut visoko ka postojećem establišmentu, raznoraznim prošlim tutorima i onima u najavi, i nemam nikakav problem što neko na konto toga dobro zarađuje dok god promoviše vrednosti koje su (i dalje) prst u oko novopečenoj klasi upravljača. Jer, setite se, vi, prizemne magarčine s mozgom na večnoj ispaši, kako se ovde donedavno zarađivalo i kako se još zarađuje...
U sredini u kojoj su valjatori svih fela, od robe do društvene svojine, ugledni građani, Exit je neprepoznatljivi takmac, termit u bolesnom tkivu drvene konstrukcije koji nagriza crvotočinu recidiva društvene stvarnosti devedesetih, s kojom će se ova upropašćena zemlja boriti još dugo i s teškom mukom.
Iskreno, ne sećam se da je i u jednoj oblasti ljudske delatnosti na ovom prostoru postignuto da u relativno kratkom vremenskom periodu (ne računajući nomadska plemena u srednjem veku), za svega sedam godina prodefiluje u lokalnoj organizaciji gotovo sve što definiše tu oblast od njenog nastanka do danas.
Petrovaradinsku tvrđavu su posetili i na njoj ostavili trajni trag Robert Plant, Iggy Pop & The Stooges, Neneh Cherry, Snoop Dog, Massive Attack, Fatboy Slim, Apocalyptica, Beastie Boys, Slayer, The White Stripes, Wu Tang Clan, Prodigy, Billy Idol, Underworld, Morrisey, Laureen Hill, The Cult, Franz Ferdinand, Pet Shop Boys, Cypress Hill, Tricky, Soulfly, Peaches, Moloko, Napalm Death, Goldfrapp, CSS, Basement Jaxx...
Šta vam to govori?
Da je život, onakav kakav zamišljate, tu gde ste rođeni i odrasli ostvariv. Zaista me ne zanima ko je tu koga zavuk'o za kombinaciju, jer to je deo sveukupnih društvenih odnosa. Time nek se bave sudovi. Važan je dalji razvoj. U Italiji se svake godine smenjuju vlade, dok država napreduje. Tako da me tračevi, trzavice, neprekidno pakovanje priče o korumpiranosti i lopovluku, sukobima osnivača i organizatora festivala i čitav spektar uvek iste grupacije dušebrižnika koja pokušava da dokaže besmisao celog poduhvata ostavlja potpuno ravnodušnim. Ove godine dolaze propovednici iz Šeperds Buša, dobri dečko iz kraja po imenu Paul, Bobby Gillespies pratnjom, i boginje seksa Juliette Lewis. Meni dosta.
Posle ću da čitam u Blicu kako su svi otkinuli na ćevape, jagnjeću kapamu i promincle, il' ću naletati po stranim medijima na nešto poput besprizornog lupetanja Roberta Planta u prošlogodišnjem novembarskom izdanju Uncuta, koji je (u moru iznesenih pohvala koje ovu sredinu promovišu bolje od svih preporuka evropskih postkolonijalnih guvernera) srao o tome kako je slušanje Led Zeppelina u komunističkim zemljama moglo da me košta robije. Ma, leba ti?
Ali nema ničeg sumanutijeg od koknija na tvrđavi, trenutka kad prođete kapiju i utopite se u more pirgavih, pijanih devojaka i njihove muške pratnje, potomaka imperije u kojoj šatro sunce nikako da zađe, skupinu koja se međusobno sporazumeva nerazumljivim urlicima koji teško da imaju veze s onim jezikom što su vam predavale Natalija Komatina i Dušanka Depolo u osnovnoj školi.
Taj nadrealni performans u kojem svake godine desno priobalje Dunava postaje neokolonijalni raj za sirotinjske žitelje engleske krune je izvan svakog racija. I tu se možda krije osnovna draž ove manifestacije. To večno traganje nižih društvenih slojeva za najboljom mogućom zabavom za male pare prava je priča o Svetom gralu.
I meni je potpuno ispravno da je ishod traganja u Srbiji, jer ovo je područje tradicionalno lišeno klasnih razlika. Pazite – klasnih, ne socijalnih. Ne mešajte olako ta dva pojma. Zabava za male pare. Nema veće sreće.
Jer šta vam drugo preostaje posle čuvene Marxove teze da su vodeće ideje jednog društva, one koje oblikuju vreme u kojem nastaju – ideje vladajuće klase, nego da se popnete na brdo iznad Dunava, prolijete litre znoja tokom sparne noći ispunjene decibelima i u praskozorje novog dana podignete srednji prst prema severozapadu, u pravcu groblja Hajgejt i tiho izgovorite: „Duvaj ga, bradati“.
(Ovaj tekst je deo specijalnog izdanja "Popboksa" i mesečnika "Status" posvećenog Exitu '08, koje se nalazi na kioscima )
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari