“Kao vrhunac ovogodišnjeg festivala, u goste nam dolaze legende punka, grupa Sex Pistols. Oni su nam čvrsto obećali da će izvesti sve pesme sa svog jedinog studijskog albuma, u kojima će pevač ovog sastava Johnny Rotten pevati o fašističkom režimu koji vlada u britanskoj monarhiji, o tome kako u turistima koji će zbog njega pohoditi Petrovaradin vidi samo pare, o tome da nema osećanja ni za koga osim za sebe i kako valja jebati ovo i ono, u stvari jebati sve“
Dakle, Sex Pistols napokon dolaze u Srbiju. Pokazna lekcija arhetipskog r’n’r bunta ili rasprodaja ideala? Prilika za gomilu junoša da uz pogo ples spoznaju šta im je činiti čim napuste zidine tvrđave ili nostalgična ekskurzija sredovečnih i dobrostojećih pripadnika građanske klase ponosne na svoj rock ’n’ roll pedigre? Tezga za fiks, tj. unapred plaćen nastup ili želja da se publici prodrmaju podjednako sve vijuge i udovi? Verovatno sve to pomalo i još ponešto… Ipak, uz sav glamur i lovu kao smisao postojanja ovog putujućeg punk muzeja, nemoguće je izbeći osećanje nebitnosti koje ga prati još od ponovnog okupljanja originalne četvorke sredinom devedesetih.
Kako bi izgledao pokušaj da nihilistički elektricitet koji je isijavao iz opakog oka Johnnyja Rottena pre više od 30 godina prebacimo u svrhe predstojećeg nastupa na Exitu? Otprilike ovako: zgodne, ukusno našminkane i nasmejane PR gospođice, gostujući po desetinama lokalnih TV stanica, baršunasto umilnim glasom opčinjavaju auditorijum i sve prisutne u studiju tekstom koji recituju tečnije od Desankine Krvave bajke.
„Kao vrhunac ovogodišnjeg festivala, u goste nam dolaze legende punka, grupa Sex Pistols. Oni su nam čvrsto obećali da će izvesti sve pesme sa svog jedinog studijskog albuma, u kojima će pevač ovog sastava Johnny Rotten pevati o fašističkom režimu koji vlada u britanskoj monarhiji, o tome kako u turistima koji će zbog njega pohoditi Petrovaradin vidi samo pare, o tome da nema osećanja ni za koga osim za sebe i kako valja jebati ovo i ono, u stvari jebati sve. Posebno je važno napomenuti da će gitarista Steve Jones specijalno za ovu priliku obući staru majicu s kukastim krstom, i da će bubnjar Paul Cook, nakon čačkanja palicama, sa sve slinama iste te palice baciti u publiku, na radost srećnika koji će, eto, imati priliku da s ovogodišnjeg Exita ponesu jedinstven suvenir…“
„…Specijalno iznenađenje predstavljaće gostovanje Vlatka Stefanovskog u jednoj pesmi, jer je on, kao i najveći broj etabliranih muzičara SFRJ u vreme punka, izražavao vrlo visoko mišljenje o ovoj vrsti muzike. Verujem da će našim dragim gledaocima biti interesantno da čuju nekoliko rečenica iz jednog njegovog intervjua iz 1978: ’Kome su potrebni ti punkeri, pa oni nemaju veze s muzikom, sa životom, to nema veze ni sa čim. Punk je i u Engleskoj umro, o njima se više piše posle jedne singl ploče nego o nekima posle dva albuma’. Između pesama, Rotten će govoriti i o kolegama, velikim svetskim zvezdama koje smo imali priliku da ugostimo u Novom Sadu, kao što su Robert Plant (“Buđavo smeće”) ili Massive Attack (“Kopija Public Image Limiteda”).”
Ipak, uprkos globalističkom instant-konzumerizmu u kojem je red stvari obrnut, pa su koncerti važni samo dok se najavljuju, da bi nakon njega za sve uključene postali deo fundusa beskorisnih sećanja, Sex Pistols su i u vreme kad su predstavljali svetsku kontroverzu broj jedan, a i danas, bili i ostali, ma koliko to izlizano delovalo, besni i bučni borci za pravdu. To konkretno znači da se njihovo unovčavanje engleskog bunta iz 1977. može tumačiti kao svesno sahranjivanje sopstvenog mita čija je svrha odavno postalo udaranje pozlate po fiokama sa etiketom „punk“ po tržnim centrima diljem planete.
Smanjiti sopstvenu relevantnost, učiniti da se ono što je nekad delovalo kao revolucija četvorice čudnovatih likova iz nadrealno/postviktorijanskog crtaća svede na klinačke nestašluke ljudi od krvi i mesa kojima su kao i svima potrebne pare, tako zapravo predstavlja investiranje u budućnost, u kojoj će sva postpistols dela ove četvorke doći u plan, ako ne bitniji, a ono bar podjednako bitan kao i Never Mind the Bollocks.
To se pre svega odnosi na P.I.L., u kome je Rotten, tj. Lydon pružio izuzetne, neretko emocionalne vokalne partije kao kontrapunkt prividnoj antiosećajnosti …Bollocks himni. I to se ne odnosi samo na prvi deo karijere P.I.L., između Public Image Limited i Flowers of Romance (1978-1981), onaj koji većina bendova koji ih ističu kao uzore privatno sluša, već i na drugi deo opusa (1983-1992), u kome se bend pošteno potrudio da redefiniše strukturu pop pesme, a čija se recepcija svodi na neshvatanje ili ignorisanje.
Manje-više ista sudbina zadesila je i Lydonove potonje saradnje, kao i solo albume, a ista priča važi i za bezbroj saradnji koje su od 1980. naovamo potpisali Steve Jones i Paul Cook: pre svega njihov zajednički, navijački raspevan i solidno popljuvan bend Professionals, a potom i izvrstan Jonesov hard rock i 80’s pop na solo izletima (Mercy i Fire and Gasoline) i Blah Blah Blah/Instict saradnji sa Iggyjem Popom, kojima je nekadašnji delinkvent i uličar dokazao da se od marketinškog trika po kome on nema pojma da svira razvio u moćnog rif majstora i osećajnog solistu.
O karijeri Glena Matlocka (Rich Kids, Philistines, solo…) znaju tek hardcore fanovi Pistolsa. No, zato su tu desetine uglavnom besmislenih izdanja Sida Viciousa, koji je prekratko živeo da bi započeo bilo šta ozbiljno posle raspada benda, ali čiju figuru možemo videti na reklami jednog od najvećih svetskih proizvođača sportske opreme.
Ovakvo današnje opravdavanje postojanja Sex Pistolsa nema smisao samo u novom vrednovanju umetnosti koju su ovi rockeri stvarali posle 1978, već i u redefinisanju shvatanja koje je nametnula američka muzička industrija, po kome je punk konačno pobedio 1992, ušavši s Nirvaninim Nevermindom na top-liste, samim tim i u mainstream, nakon čega je sa Green Day, Blink 182, Sum 41, My Chemical Romance i ostalim dečačkim pop bendovima postao deo globalne svakodnevice.
Kakva god bila definicija punka, nju sigurno ne izgovaraju fino vaspitani momci kojima se najveći bunt protiv autoriteta svodi na minđuše na nosu, jeziku i obrvi, firmiranu “original punk since 1977” garderobu i nekoliko ofarbanih pramenova. Već oni čija je svaka sledeća faza razvoja prilika za pomeranje ili stvaranje novih granica izražajnosti, bez obzira na to što i publika i izdavači i mediji žele staru, proverenu formulu.
Konačno, koncert Sex Pistolsa će biti prilika i za ispravljanje jedne lokalne nepravde. Naime, kako je časopis Džuboks pisao u januaru 1978, bend je nakon fatalne američke turneje trebalo da održi seriju nastupa po “zemljama koje su do tada bile po strani što se tiče događaja u rock muzici, i grupa Sex Pistols bi želela da svojim gostovanjem ovu nepravdu ispravi” (Malcolm Mclaren), a tu je bila uključena i Jugoslavija.
Kako su Rotten, Jones, Cook i Matlock 1996. overili Ljubljanu, došao je čas i da, sa 30 godina zakašnjenja, bljesak svetlosti bar na kratko osveži prostore nad kojima se bez prestanka skupljaju crni oblaci, uprkos kojima bezbrojna masa klinaca traži sebe kroz baštu trnja, stvarajući buku koja će, baš kao i nasleđe najvažnijeg engleskog kvarteta posle Beatlesa i Led Zeppelina, vremenom neminovno postati deo nacionalne kulture.
(Ovaj tekst je deo specijalnog izdanja "Popboksa" i mesečnika "Status" posvećenog Exitu '08, koje će se na kioscima naći 1. jula)
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari