Scenarista / producent / glumac / reditelj Seth MacFarlane stekao je slavu zahvaljujući kontroverznoj animiranoj seriji Family Guy, a ove godine potpisuje jedan od najvećih bioskopskih hitova
Originalni naziv: Ted
Scenario: Seth MacFarlane, Alec Sulkin, Wellesley Wild
Uloge: Mark Wahlberg, Mila Kunis i Seth MacFarlane (glas medvedića Teda)
Žanr: Komedija
Trajanje: 106 min
Proizvodnja: SAD, 2012.
Na prvi pogled, Meda ne deluje baš previše originalno. Setimo se filmova Harvi (1950) i Ne tupi, Frede (1991), serije Vilfred (2011) i drugih slično koncipiranih komedija o nestašnim izmišljenim prijateljima. Ipak, Meda sadrži jednu bitnu varijaciju na temu. Naime, meda Ted nije izmišljen. On je stvaran u okvirima MacFarlaneovog filmskog sveta. John (Wahlberg) nije jedini koji može da komunicira sa plišanim medvedićem, njega mogu da vide i čuju i svi ostali. Ovo Medu gura u domen fantastike, ali i otvara mogućnosti za brojne urnebesne momente.
Godina je 1985. Želja usamljenog dečaka se obistinjuje: igračka koju je dobio na poklon od roditelja oživljava. Čitava nacija je zapanjena ovim čudom i Ted postaje slavan. Premotajte tridesetak godina unapred. Nekadašnja senzacija, raspričani plišani medvedić, ne zanima više nikoga. Tedova zvezda je izbledela, ali ne i prijateljstvo sa Johnom. Njih dvojica i dalje žive zajedno i uživaju u gledanju filmova, šalama, a pošto se odraslo, i u duvanju. Al’ ne lezi vraže... Životni porazi su ostavili trag na medvediću. Ted se ofucao, postao ciničan, vulgaran i lenj. Nezadovoljna situacijom, Johnova devojka Lori (Kunis) postavlja ultimatum: ili ona ili plišana napast. Naravno, John popušta i siroti Ted mora da pakuje kofere... Dakako, tu filmu nije kraj... Urnebes tek počinje... I to kakav!
Meda je, između ostalog, priča o odrastanju, prijateljstvu, ljubavi, kidnapovanju, seksu sa plišanom životinjom i prostitutkakama koje fiziološke potrebe obavljaju ispred televizora u dnevnoj sobi. Humor je lascivan, pa film svakako nije pogodan za decu bez obzira što je jedan od glavnih junaka od pliša. Nemojte se prevariti. Ovo nije još jedna Priča o igračkama, već komedija namenjena punoletnoj populaciji, a pre svega onima koji su odrastali tokom '80-ih. Naime, Meda je takođe i film nostalgije. Posvete '80-im su brojne (posebnu pažnju obratiti na scenu u kojoj se čuje I Think We’re Alone Now u izvođenju Tiffany, nezaboravna je), a specijalni naklon dobija kemp klasik Flash Gordon (1980) koji postaje svojevrsni lajtmotiv MacFarlaneovog filma. Zahvaljujući tom nostalgičnom sloju, Meda dobija na šarmu i kvalitetu, pa iz kategorije „vrlo dobar“ prelazi među odlikaše.
Raspoloženi glumci takođe doprinose pozitivnom utisku. Mark Wahlberg je opušten i simpatičan kao nikada ranije. Glavnu žensku ulogu u filmu tumači Mila Kunis (Vesele sedamdesete, Samo drugarski), dama koja pored lepote poseduje prirodnost i neosporan talenat za komediju. Zanimljivo je da su Wahlberg i Kunis već jednom delili veliki ekran: pre četiri godine su glumili u traljavoj adaptaciji čuvene video igre Max Payne. Reditelj/scenarista Seth MacFarlane daje glas Tedu, a u važnim epizodama se pojavljuju Joel McHale (glavni baja u sitkomu Community) i uvek pouzdani Giovanni Ribisi. Pevačica sa glumačkim ambicijama Norah Jones glumi samu sebe i zahvaljujući ovom kameu, sasvim je izvesno, steći će brojne nove obožavaoce.
Seth MacFarlane uspeva da u svom dugometražnom rediteljskom debiju postigne uspešan balans između gross outa i melodrame, a to je postignuće koje zavređuje svaku pohvalu. Meda je istinski odlična komedija, u pitanju je vrsta filma koja se zbog tvrdog R humora neće prijati svima, ali je svakako više onih koji će u njemu uživati. Odavno u bioskope nije stigao jedan ovako dobar repertoarski film.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari