Marko Cvejić, reditelj igrano-dokumentarnog filma Podunavske Švabe napisao je tekst povodom recenzije njegovog filma koju je objavio Popboks, a napisao Zoran Janković
Film Podunavske Švabe vs Zoran Janković
Kao autor o čijem je filmu Janković napisao filmsku recenziju koja je objavljena 18. januara 2012. pod naslovom Priče iz magareće klupe, imam dužnost da odgovorim, ne zbog negativne kritike koja je tom prilikom iznesena, već zbog ozbiljnih karakterizacija koje imaju osnova za pokretanje parničnog postupka. Duboko verujući u slobodu izražavanja, ipak se odlučujem da Jankoviću dam samopotraživani pijetet, odgovorim na njegovo neukusno i proizvoljno normiranje, i na koncu dam pedagoški savet kako da pročisti svoj analitički diskurs.
Za one čitaoce koji ne znaju, film Podunavske Švabe je realizovan u produkciji Mandragora filma, i govori o ostacima jednog naroda koji živi u našem susedstvu, a kojeg mnogi od nas nisu ni svesni. Reč je srpskim državljanima nemačkog porekla kojih najviše ima na teritoriji Vojvodine. Oni su kao deca preživeli torturu i pogrom od strane komunističkog režima, i o tome nisu imali prilike da govore ceo svoj život. Kao neko ko je odrastao u vojvođanskoj višeetničkoj i multikulturalnoj sredini, završivši studije filma na novosadskoj Akademiji umetnosti, započeo sam projekat baziran na prezentaciji ove izuzetne vrednosti koju kao država posedujemo, a koju svesno marginalizujemo i nad kojom vršimo represiju. U Vojvodini živi više od 30 etničkih grupa, svaka sa veoma prezerviranom kulturom i običajima. Posle Londona, Vojvodina je druga po veličini regija u Evropi koja ima ovakvo socio-kulturološko bogatstvo. Do sada smo realizovali nekoliko dokumentarnih filmova na tu temu, a sve informacije o tome mogu se pronaći na internet stranici Mandragora filma.
Govorenje o „našim“ zločinima je prvenstvena civilizacijska obaveza svakog stanovnika ne samo ove države, već i cele planete. S obzirom da smo u poslednjih 20 godina isključivo ličnom krivicom devastirali gotovo sva elementarna merila vrednosti, time su nestali i elementi zdravog kritičkog mišljenja. Pa smo tako cele dekade '90-ih nasilno kljukani sadržajima o srpskom nacionalizmu i „njihovim“ zločinima. Za starije generacije to je bilo pogubno jer su se morali suočiti sa jednim sasma novim kriterijumom interakcije sa susedima, a za mlađe generacije ovo je bila nužnost iz koje su gradili svoje poremećene životne stavove. Posle demokratskih promena stidljivo se počelo govoriti o tuđim žrtvama i sopstvenim zločinima, ali uvek sa neizostavnom fusnotom „a šta je sa srpskim žrtvama“. I time se uspešno nastavila politika zločina i pothranjivanje javnog mnjenja nacionalnim sadržajima gotovo do granice uvredljivosti.
Film Podunavske Švabe se upravo bavi temom „naših“ zločina o kojima se nije govorilo. Izgrađen je u formi dokumentarno-igrane drame u kojoj svedoče oni koji su preživeli posleratne komunističke logore. Neki od njih su, iako u dobokoj starosti, po prvi put u životu govorili o ovome. To je upravo poraz našeg mentaliteta, ali i gore pomenuta civilizacijska obaveza koju moramo načiniti.
Janković se u svojoj recenziji filma Podunavske Švabe nijednom nije osvrnuo na ovu činjenicu, nije potegao za terminima kao što su ljudska prava, sloboda govora i prevenstveno kolektivna krivica, već gotovo sladostrasno analizira terminologiju genocida, autošovinizma, psiholingvistike i samonaučenih filmskih merila vrednosti. Naravno, tu je i neizostavni zaključak da je Srbija ponovo na kolenima pred imperijalnim silama Novog Rajha. Ovo i ne čudi jer se iz huperovskog pera Jankovića jasno može isčitati naklonost ka novim tendencijama velikosrpskog projekta u generalnoj analizi „potpunog filmskog analfabetizma autora filma, dunsterski izvedenog pamfleta i bazičnih filmskih umeća”.
Ali problem nije u tome. Kao neko ko svoj profesionalni stvaralački izraz gradi isključivo na slobodi govora, negativna Jankovićeva filmska kritika nije ono što je iznudilo moju reakciju. To je upravo bazičan neukus, dozvoljena pseudo-kritika i eksplicitno vidljiva nepismenost u čitanju filmskog jezika. Pa tako u jednom momentu Janković kaže: “Podunavske Švabe bivaju raspojasani praznik jednoumlja, samoobmanjivanja, licitiranja upitno uverljivim brojkama i, na koncu, upadljivog sentimentalizma prema nacizmu”. Ova rečenica je nešto zbog čega bismo se mogli upoznati na sudu, međutim, smatram da je ipak mnogo plemenitije uputiti filmski priučenog Jankovića na činjenicu da čitanje knjiga nije isto što i čitanje filma, da jezik filma nije isto što i literatura. Parafraziranje uspona Hitlerove vlasti u filmu je u kontrapunktu sa golgotom koju je proizveo upravo njegov uspon. Ali za isčitavanje filmskog podteksta je ipak potrebno iskustvo, praksa i određeni dar.
Jeste, znam da je sigurno primamljivo zvati se filmskim kritičarem, međutim da bi se to zaista i bilo mora se posedovati određeni osećaj odgovornosti za zdrav kritički stav i svest o tome da svojim činjenjem, kao i mi koji stvaramo, delom utičete na javno mnjenje. To je nešto što se može izvežbati, a čitanje Bernarda Shawa i njegovih kritika O muzici je odlična mentalna vežba za to. I pre nego što sledeći put u svome eseju javno iznesete „jednoumne, samoobmanjivačke i upadljivo sentimentalističke” ocene, konsultujte nekog starijeg kolegu koji ima duži radni staž i praktično iskustvo. Ovako pravite štetu i sebi i javnom mnjenju čiji biste da budete poslenik, Jankoviću.
Sećam se da nam je za vreme studija neko bio doneo tanku knjižicu pod naslovom Šekspir ukratko. To su bili sažeci svih Šekspirovskih drama, za one koji nisu hteli da ih cele pročitaju, a ipak su morali da polože taj ispit. Pa evo za kraj, kao bonus gradivo za one iz „magareće klupe“, ukratko o čemu se radi u filmu Podunavske Švabe: „Termin kolektivne krivice je nešto što je još uvek vrlo osetljivo u srpskom društvu, postavljanje prema istom je trenutno u startu osuđeno na propast. Predizborno je vreme, a bolno pitanje restitucije stoji nam kao Damoklov mač nad glavama. Svakako bi bilo ugodnije praviti filmove o davnim srpskim fudbalerima, srpskim maturantima iz srednjeg veka i pritom čitati javne hvalospeve samoproklamovanih kritičara. Međutim, kao pripadnici većinskog naroda, mi ne samo da imamo moralnu i civilizacijsku obavezu već i estetsku. Mi nismo ti koji treba da govore o svojim žrtvama, već o svim drugim žrtvama koje smo svojim pogrešnim odlukama načinili. Neka o „našim“ žrtvama govore drugi koji imaju čistu savest i zdravu svest, a mi kao pripadnici većinskog naroda moramo sve činiti kako bismo u svome narodu napravili mali ali značajan pomak u izgradnji istih. Granica između etike i estetke je vrlo tanka, i konstantno preti da pređe u gotovo neiskorenjivi neukus“.
Marko Cvejić, reditelj
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari