Pažljivo razrađene akcione scene u filmu Fast Five nude upravo ono čega ima toliko malo u poslednje vreme u holivudskom filmu - uzbuđenje nastalo na osnovu onoga što vidimo, položaja likova i opasnosti u kojoj se oni nalaze
Scenario: Chris Morgan, Gary Scott Thompson
Uloge: Vin Diesel, Paul Walker, Dwayne Johnson
Žanr: akcioni
Trajanje: 130 min
Proizvodnja: SAD, 2011.
Potera kroz favele Rio de Ženeira. Protagonisti filma Fast Five, razbijeni u dve grupe begunaca, beže pred lokalnim gangsterima i američkim saveznim agentima. Preskače se sa krova na krov, trči se i puca na sve strane. Dominira egzotična lokacija sa upečatljivim trošnim kućama na brdima Ria. Akcija se odvija u širim planovima, te u istom kadru vidimo i begunce i progonitelje, i protok akcije i atmosferu okruženja. U poslednjem trenutku, skok junaka deluje kao samoubistvo - previsoko je, ali trošan krov na dnu ublažava pad i junaci pobegnu. Taj poslednji pad prikazan je u jednom kadru - osećaj lokaliteta je neprocenjiv, a utisak trajanja pada stvara trenutnu napetost.
Savremeni holivudski film oslanja se na krupne kadrove koji traju vrlo kratko i brzo se smenjuju. Bilo da je u pitanju akciona ili dijaloška scena, u manjoj ili većoj meri, sve je krupno i kratko, sa po nekim širim planom koji stvara okvirni osećaj prostora. Efekat napetosti koji nastaje kod gledaoca je intezivan, ali malo toga vidimo u okviru jednog kadra.
Počev od otvarajuće scene, Fast Five nudi adrenalinski sumanute akcione momente, koji potpuno koriste okruženje u kom se odvijaju i ne opterećuju se neverovatnom premisom na kojoj počivaju. Vizuelna uverljivost akcije upravo je ono što nadomešćuje njenu idejnu neverovatnost. Smenjivanjem ovakvih scena, od samog početka filma, strpljivo i postepeno se gradi napetost. Svaka sledeća scena je drugačija, duža i odvažnija. Međutim, u jednom trenutku akcione scene potpuno nestanu. Nastupa segment planiranja pljačke, a prevagu odnosi ozbiljan ton u građenju odnosa između likova. Dijaloških scena ima više nego što je potrebno, i iako su pojedini momenti u njima trezveni i životni, poput onog o sećanjima na oca, teme porodice, poverenja i očinstva koje se provlače u ovom segmentu deluju nezgrapnije od krađe kola iz voza u pokretu.
Zaplet pljačke lokalnog krimosa-biznismena koji sledi u stilu je Ocean’s 11 - brdo pojedinaca, sada u multikulturalnoj grupi, svako sa svojim specifičnim odlikama i etničkom pozadinom (brbljivac, crnac, ortaci koji se stalno glođu, latinosi, seksi cica iz Mosada, kul ćutljivac, azijat i sl.) U tom delu, dominiraju reakcije junaka na predstojeći zadatak, kao i građenje dobrog raspoloženja u grupi, a sve manje je jasno kakav je plan predstojeće krađe. Moguće da je potencijalnoj multietničkoj publici na koju ovaj film cilja upravo to i dovoljno - njihovi predstavnici prisutni na ekranu, svaki za sebe u dobrom raspoloženju.
Sekvence testosteronske akcije pojavljuju se ponovo pred kraj, ali, čini se, već prekasno. Ideja planiranja pljačke odnosi prevagu nad uvodnim segmentom akcije i film je utoliko manje zanimljiv. U jednom trenutku, u toku planiranja, glavni junaci se nađu u situaciji kada moraju da se trkaju kako bi došli do kola koja su im potrebna. Međutim od trke ne vidimo ništa već gledamo samo samouvereno komentarisanje posle ostvarene pobede.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari