Drugi rediteljski poduhvat Srđana Koljevića dokazuje da on definitivno bolje piše za sebe nego za druge
Scenario: Srđan Koljević
Uloge: Nebojša Glogovac, Anica Dobra, Branka Katić, Vuk Kostić, Nada Šargin, Jasna Žalica, Nikola Rakočević, Dubravka Kovjanić, Vojin Ćetković, Ljubomir Bandović, Rada Đuričin, Nikola Đuričko
Žanr: Drama/Komedija
Trajanje: 90 minuta
Proizdvodnja: Srbija, 2010.
Nakon prilično uspešnog rediteljskog debija, Sivi kamion crvene boje (2004), Srđan Koljević je nanizao par od kritike uglavnom pozitivno primljenih i višestruko nagrađivanih scenarija - Klopka (2007), Ljubav i drugi zločini (2008), koji padaju u klasičnu zamku savremenog srpskog filma da našu turobnu svakodnevicu predstavljaju na još turobniji način, prevazilazeći granicu potresnog i prelazeći u domen isforsirano tragičnog. Na sreću, Kioljević ne pada u tu zamku u svom najnovijem ostvarenju, gde, iako se i dalje bavi sličnim temama, uspeva da sumorna i svima dobro poznata osećanja dovoljno oneobiči da ih učini gledljivim i čak zanimljivim.
U Ženi sa slomljenim nosem, ovaj autor se bavi ljudima koji su suštinski nesrećni i zarobljeni u malom, dosadnom ali bezbednom kavezu sopstvenog života. Gavrilo (Glogovac) je taksista, izbeglica iz Bosne, koji se zbog udaraca koje je doživeo manje-više potpuno izolovao od spoljašnjeg sveta i bilo kakve ljudske emocije. Biljana (Katić) i dalje pati za davno preminulim ljubavnikom koga traži u svima drugima. Anica (Dobra) ne može da prežali gubitak sina i bori se sa privlačnošću koju oseća prema duplo mlađem učeniku (i po mimici unutrašnje borbe i po prefinjenoj lepoti nalik na Cate Blanchett u Beleškama o skandalu). Sa mrtve tačke junake pokreće apsurdan događaj, kada mlada devojka sa slomljenim nosem (Šargin), naizgled bez razloga, na njihove oči skače sa mosta u Savu ostavivši u Gavrilovom taksiju ćerkicu. Gavrilo će, najednom zarobljen sa tuđim detetom, preispitati svoju samotnjačku egzistenciju; Biljana će, pod utiskom događaja rasturiti svoj naizgled savršeni red u životu i suočiti se sa prošlošću sa kojom nikad nije raskrstila; a Anica, koja ovim dvoma služi kao saučesnik i terapeut, će konačno krenuti dalje.
Međutim, i pored toga što je film zamišljen kao preplitanje ove tri priče, evidentno je dominantna i sa najviše simpatija napisana Gavarilova, a ona je i jedina do kraja zaokružena. Iako niko nije sumnjao u glumačke sposobnosti Anice Dobre i Branke Katić, koje zaista uspevaju da proizvedu empatiju iz ono materijala što im je dato, Gavrilo je lik sa najviše „mesa“, a Nebojša Glogovac, koji se ponovo dokazuje kao najbolji domaći glumac srednje generacije, mu je toliko ušao pod kožu da će to morati da se desi i najciničnijem gledaocu. On je i izvor komičnih scena i visprenih replika u filmu, koje gotovo izostaju u drugim dvema pričama. Jasno se vidi da su autoru manje bliski problematika savremene žene i melodramaski kontekst koji im je dat u filmu.
Ono što doprinosi atmosferi je vedra jugonostalgična muzika šezdesetih i simpatični detalji pomoću kojih je obrađen svaki lik (Jadranka na grobu druga Tita, Biljana koja vadi karticu iz telefona i baca je u pikslu kada ne želi da je neko zove, Anica sa ogromnim žutim slušalicama za muzički stub...).
Žena sa slomljenim nosem je ljubavni film. U vezi sa sve tri priče, pitamo se ko će sa kim završiti. To je i nostalgičan film, gde više detalja podseća na „dobra stara ex-Yu vremena“. Međutim, njegova najjača strana je što je iskren, nežan i, kada se posle svega podvuče crta, vedar i optimističan. Pravo osveženje posle teških, preteških ranijih ostvarenja iz Koljevićevog pera, i svakako njegov najbolji film do sada. Malo li je?
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari