Kada Diznija jednom probude iz hibernacije, možda će se i šokirati svetom u kome je postao ironična referenca za besne, razočarane, ali nadahnute repere
Otkada je Moskri umro, beogradski hip-hop kao da je postao još mračniji. Istina, njegovi ispisnici poput Đusa i Timbeta snimili su albume na kojima dominira teško stečena zrelost i njoj karakteristična toplina, no mlade snage, novi, gladni emsijevi (poput, recimo Marlona Brutala) što uz jarosni lavež nagrću preko sve viših barikada sve siromašnije i poniženije države, kao da su uz tranzicionu sudbinu čitave nacije zapatili i virus nihilizma.
Takvo je vreme. Ali baš zato prija kada od emsija uslovno rečeno mlađe generacije čujete stih poput „moj kraj je ceo Beograd“ na albumu koji se mnogo manje bavi zapišavanjem teritorijalnih (i žanrovskih) granica, mnogo više njihovim ignorisanjem.
Prošle godine smo konstatovali da album sastava Sajsi i pored ogromnih potencijala nije do kraja bio ona vrsta iskustva posle koga ostanete nemi, zamišljeni i oduzeti u pokušajima da procesujete bujicu utisaka što se na vas stuštila.
Na svom prvom solo pokušaju, Ivana Rašić, vođa navale ovog benda, pogađa mnogo bliže centru. Daleko je Dizni je primetno zrelija ploča, ne samo zato što je po malo generički gitarski zvuk zamenjen uverljivim elektronskim bitovima, nego zato što njegova protagonistkinja ovog puta ima bolju kontrolu nad onim što je progoni.
To ne znači da je u pitanju manje žestoka borba sa ličnim demonima, naprotiv, na Daleko je Dizni se krvari dublje i ozbiljnije nego na Misi nači naaš, ali Sajsi MC sada suvereno vlada svojim stihovima i slikama, bez klizanja u apstrakcije lišene značenja. Njena tehnika je napredovala pa su sada baraži provokacija, žestokih napada, ironičnih ripostea i drugih borbenih tehnika ubedljivi, a ogromne količine slogova pobacane na ritmove, savijene do pucanja od njihove težine, se drže u vojničkom poretku zavidnom disciplinom.
No, mnogo važnije, njena vizija je napredovala i Daleko je Dizni nije ploča tek duhovitijih provokacija i agresivnijeg besa. Ovo je pre svega ploča koja, kao mnoge dobre hip hop ploče pre nje, uspeva da mapira grad u kome je nastala sa nestvarnom preciznošću, spuštajući slušaoca na noćne ulice, u zaslepljujuća jutra, naselja „puna dece i staraca“. Glad i strast noći se mešaju sa rezignacijom koju donosi perspektiva okupana nemilosrdnom sunčevom svetlošću, a slušanje ovog albuma na slušalicama dok se krećete gradom (u bilo koje doba dana) daje vam neobično iskustvo dvostruke realnosti – one koju vidite svojim očima, ali i one koju čujete spakovanu u simbole i apstrakcije, dok se preklapaju i jedna drugu objašnjavaju.
Dakle, ovo je album koji priča (o) svima koji se osećaju delom grada, bez obzira na ideološke, teritorijalne, klasne ili žanrovske podele (videti Stari duks), što ga čini vrednim spomenikom vremena u kome je podela naprosto previše. Ali ovo je istovremeno album koji je duboko ličan i, iako spakovan u pravovernu hip-hop formu, nema ambiciju da se u njoj iscrpljuje.
Drugim rečima, Daleko je Dizni je istovremeno i ispovest i samopotvrđivanje, i dnevnik ali i samoispitivanje, hronika pogrešnih odluka ali i sazrevanja. On je, kao što najbolja poezija zna da bude, jednako nabijen žudnjom i očajem, samo što ima i podršku u vidu moćnih ritmova koji nose na smenu bezobrazno samouverene i fatalistički beznadne stihove.
Ume ovo sjajno da funkcioniše. Dva puta dve je naizgled nevaljala hronika kežual seksa umotana u orijentalnu matricu, samo kada ne bi umesto interpunkcije koristila otrežnjujuća razočaranja. BMX je sa druge strane poskočica o onima koji propadaju kroz prostor između svih socijalnih mreža, radosna u svom nepripadanju, ali ispričana iz perspektive nekoga ko i pored robusnog hvalisanja nema ambiciju da bude zapamćen samo kao još jedan beogradski emsi.
Pomenuti Stari duks je emotivna oda gradu, ali i liričko trežnjenje od ljubavi (prema gradu?), a dvostruki kombo koji donose Minimal i naslovna pesma prosto razbija svojim klaustrofobičnim bitovima i stihovima koji iznova i iznova traže izlaz koga u svom tom betonu i noći – nema („Ko je rekao da je ovo dobra parola/ Gomila tipova oko tebe i sigurna sloboda/ Na kraju dana ja nemam nikoga/ Sa kim mogu da se oduzmem ili dodam“).
Uprkos svemu, ovo nikada nije ploča na kojoj očajanje – ili hvalisanje – bivaju sami sebi svrha. Sajsi MC ne želi da se zadržava u granicama jedne teme ili jednog žanra i njen hip hop je onoliko daleko od mejnstrima koliko je autoput („moja jedina matrica“) daleko od ulice grada.
Par zabavnih BDSM fantazija pred kraj albuma malo podižu atmosferu, ali suštinski utisak duše uhvaćene između želje i neverovanja nije promenjen – Daleko je Dizni je do sada daleko najuverljviji primer „ženskog pisma“ u domaćem hip-hopu, lišen „obaveznih“ tema i formi i natrpan do vrha kodom koji objašnjava.
To je možda jedno sasvim lično objašnjenje ali, na kraju krajeva, takva se i najbolje pamte.
Povezano:
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari