Peter Jackson je prvo bio kralj niskobudžetnog splatera, potom je slavljen kao novi (i mračniji) Spielberg, a onda je učinio nemoguće i preneo na platno Tolkienov magnum-opus. Nakon toga, njegov filmski put je postao trnovit...
Naslov originala: The Lovely Bones
Scenario: Peter Jackson, Philippa Boyens, Fran Walch (po istoimenom romanu Alice Sebold)
Uloge: Saoirse Ronan, Stanley Tucci, Mark Wahlberg, Rachel Weisz, Susan Sarandon
Žanr: drama, triler, fantastika
Trajanje: 135 min.
Proizvodnja: SAD i Novi Zeland, 2009.
Divne kosti je u prvoj trećini skoro savršen i podseća na možda i najbolji Jacksonov film Nebeska stvorenja. Naracija male Susie Salmon (odlična Saoirse Ronan) samouvereno vodi ovu mračnu i bajkovitu priču sve do trenutka koji očekujemo i od koga strepimo, a koji je (prema njenoj naraciji) neizbežan. Jer, poput junaka Bulevara sumraka ili Američke lepote, Susie pripoveda sa one strane groba, ali za razliku od gorepomenutih filmova, gde je prosto reč o zanimljivom rediteljskom zahvatu, Susie Salmon je i dalje tu, prisutna, zarobljena u međusvetu – njenom ličnom raju.
Od trenutka kada počinjemo da pratimo raspad porodice Salmon raspada se i sam film. Susie je i dalje tu kao nevidljivi narator, ali i kao vrlo vidljivo prisustvo, zarobljena u slikovnici čije stranice Jackson nasumično prelistava. Neki trenuci u kojima se šareni svet u kome obitava Susie ukršta sa sumornom svakodnevicom njenih roditelja prizivaju odlični Paperhouse, ali ovakvi momenti su, ipak, retki. Ono što nam nakon četrdesetog minuta, do pred sam kraj, uglavnom preostaje su montažne sekvence.
Susie uživa u svom malom raju – u montažnoj sekvenci nalik na muzički video. Njen otac pokušava da pronađe ubicu – u montažnoj sekvenci. Baka (Susan Sarandon) dolazi da pomogne porodici – u groznoj montažnoj sekvenci za koju je potpuno nejasno kako je Jackson mogao da je ostavi u filmu. U tom duhu i stilu film nastavlja da vrluda dok vreme prolazi. Nevoljni nosilac radnje tako postaje pritajeni ubica i pedofil Mr. Harvey (neprepoznatljivi i krajnje jezivi Stanley Tucci). Njegova dnevna rutina je zanimljivija za praćenje od porodice Salmon izgubljene u montaži, odnosno Susie izgubljene u kičastom CGI pejzažu njenog raja.
Pred sam kraj Jackson uspeva da se iščupa iz pripovedačkog gliba u koji je sebe uvalio, ali tada je već prekasno. Doduše, scena u kojoj Susieina sestra upada pravo u lavlju jazbinu briljantno je režiran komadić čistog saspensa (nažalost, prepričan u trejleru), a pretposlednja scena je odlična ilustracija bajkovito-morbidnog i savršen kraj. Međutim, povremeno nadahnuta režija, dobra gluma i odlična fotografija, ipak, nisu dovoljni da udahnu život ovako smušenoj adaptaciji.
Jackson je odličan reditelj koji kao da je u nekom trenutku izgubio sposobnost valjanog filmskog pripovedanja. Nakon King Konga, koji je bio fascinantan na nivou pojedinih detalja, ali se raspadao kao (preduga) celina, činilo se da bi Divne kosti mogle biti povratak na staro. Umesto toga dobili smo samo još jedan simptom stvaralačke krize jednog očigledno talentovanog autora.
FEST 2010. na Popboksu: |
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari