Da li je Gutbucket jazz, da li je eksperiment, da li je rock? Ništa od toga. Ili bar ništa pojedinačno
Mesto: Dom omladine, Beograd
Vreme: Četvrtak, 29. oktobar 2009.
Organizacija: BJF
Verovatno vam se barem jednom u životu dogodilo da se iznenadite zbog toga što čujete kako neko govori na jeziku o kom baš ništa ne znate. Sinoćnji koncert bruklinskog sastava Gutbucket, održan pred dvestotinak ljudi, bio je sličan tom iskustvu, „samo“ što je to osećanje, usled brutalne energije i zapanjujuće strukturiranih pesama, imalo neizmerno veći intenzitet.
Takvom utisku je dodatno doprinela i svirka sastava Jazz Sence, koji je nastupio pre Njujorčana. Jazz Sence je prošao put od manje-više neformalnih druženja uglednih muzičara sa beogradske jazz scene u drugoj polovini 90-ih, do standardnog benda sa autorskim repertoarom (sastav predvodi pijanista Ivan Alekijević Pančevac, koji je jedno vreme svirao u bendu Ramba Amadeusa, a kontrabas svira Branko Marković).
Publika je sinoć imala priliku da čuje kompozicije sa debija New Jazz Moments koji je ovog leta objavio PGP/RTS. Svirka benda je kompaktna, sa raspoloženim duvačima i razigranom ritam sekcijom. Ipak, ona na autorskom planu ne donosi mnogo uzbuđenja, i tek retko možete da čujete zanimljivu ideju koja funk ili latino stilu sviranja daje svežinu.
A Little Bit of Anarchy Never Hurt Everyone, tako se zove jedna pesma sa poslednjeg albuma Gutbucketa. Kada govorimo o umetnosti i muzici, „malo“ i „puno“ su relativni pojmovi. Stoga i ne treba da čudi što je pre polovine nastupa jedan stariji beogradski jazz kritičar namrgođeno izašao iz sale... Možda samo da bi uzeo vazduh.
Soundtrack za dokumentarac Night Mail, koji je bend odsvirao u prvom delu nastupa, bio je 20-ominutni udar na slušaočeva čula. Ređali su se agresivni atonalni pasaži na gitari i saksofonu, troglasno pevanje, neparni taktovi koji podrivaju svaku ideju o rifu/temi/bloku/simetriji…
Neko će reći da to nije ništa novo u svetu moderne muzike, kao i da je to danas polje na kom se ostvaruje mnogo diletanata koji žele da budu umetnici, i biće u pravu.
Ipak, način na koji to izvode Gutbucket je zaista impresivan. Jer, u trenucima dok razmišljate (ako imate uopšte vremena i za to) da možda to sve zaista nema nikakvog smisla, i da bend na bini bukvalno radi šta hoće, shvatite dve stvari: 1) muzičari na bini čitaju sa papira (!?), i 2) bend završava u trenutku kada se i film završava, što ipak navodi na zaključak da je sve odsvirano onako kako je isplanirano (!!!).
U nastavku smo mogli da čujemo odabrane pesme sa aktuelnog albuma A Modest Proposal. Reakcija publike, koju je anegdotama u par navrata zabavio saksofonista Ken Thomson, bila je veoma srdačna, i uz aplauze su se neretko čula i podvriskivanja.
Thomson je ispričao kako se ne oseća baš lagodno zbog toga što ga sa plakata za jazz festival koji se nalazi iza njega, gleda baš Terence Blanchard. Na jednom sešnu u Poljskoj je dvosmisleno prokomentarisao njegovo frenetično sviranje, rekavši samo: “Gutbucket”.
Da li je ovo jazz, da li je eksperiment, da li je rock? Ništa od toga. Ili bar ništa pojedinačno. Gutbucket su stvorili svoj jezik na kom pričaju uzbudljivo i sa ogromnom strašću, jezik koji zgražava one kojima je ideja čistote i reda na srcu.
Ipak, onim drugima (ma koliko bili malobrojni), koji u muzici traže uzbuđenje i temperament, festival je već ispunio veliki deo očekivanja.
Povezano:
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari