Ove godine kao pobednik iz trke za Oskara za najbolji film sa neengleskog govornog područja, iz klinča sa konkurentima kakvi su Valcer sa Baširom i Slučaj Bader Majnhof, izašao je japanski predstavnik Odlasci. Gotovo potpuna nepoznanica čak i upućenima, Odlasci su se okitili najprestižnijim priznanjem. Ali važnije je da se radi o sasvim uspelom filmu
Originalni naziv: Okuribito (Departures)
Scenario: Kondo Koyama
Uloge: Masahiro Motoki, Tsutornu Yamazaki, Ryoko Hirosue, Kimiko Yo
Žanr: drama sa smehom
Trajanje: 130 minuta
Proizvodnja: Japan, 2008.
Odlasci su snažna, gorkohumorna drama o potrebi da se unutar nametnutih granica opcrta i onaj značajniji, lični krug. Tridesetogodišnji čelista Diago dobija otkaz u orkestru, što ga navodi da proda instrument, batali muziku kojoj se istrajno predavao i u pratnji privržene supruge vrati u rodno mesto i kuću pokojne majke.
Tamo pokušava da pobegne od senki prošlosti i sećanja na oca koji je davno napustio porodicu zbog druge žene. Diago uhlebljenje pronalazi u neobičnoj agenciji koja pruža usluge ulepšavanja i opremanja pokojnika pred kremaciju (poput Almodovarove Kike, recimo).
Reditelj Yojiro Takita znalački prepliće prizore Daigovih intimnih posrtanja sa bizarnim i smešnim vinjetama na njegovom novom poslu. Poslu koga se plaši, stidi i koji krije od supruge, a koji ga istovremeno opčinjava i mami. Tim izborom reditelj uspeva da pobegne iz stupice srceparajuće drame i da svoje delo izmesti u pravcu nesvakidašnje komedije o naizgled nesmešnim stvarima.
Takito balansira između drame na poznate teme i komedije zasnovane na krajnje osetljivim temeljima, baš kao što i njegov junak održava ravnotežu između starog sveta iz koga i bi i ne bi da pobegne i novog koji ga i straši i privlači.
Hazarderski, ali u krajnjem zbiru ispravno, Takito čitavu priču oslanja isključivo na drhtava pleća svog glavnog junaka. Daigo tako postaje jedini vizir kroz koji sagledavamo mogućnost samospoznaje i samokorekcije. Drugi nam i nije potreban – Daigo (u poletnom a odmerenom tumačenju Masahira Motokija) je dovoljno pouzdan vodič kroz priču o povratku kući kao neminovnosti.
U svetu apsurda, a na kraju istorije, sa civilizacijom na očiglednom zalasku, čvorište se da razmrsiti upravo i samo povratkom na mesto gde je čvorište i nastalo, tamo gde je prvi put i zabolelo. Dalje, punoća i ipak neporeciva lepota života mogu se spoznati baš u okruženju smrti, milenijumima tabuizrane u gotovo svim kulturama, pa, naravno, i u strogo kodiranom japanskom društvu.
Po pitanju formativnih uticaja, Odlasci ukazuju na mnogo značajnijih izvorišta – počev od pretpostavljene bezizlaznosti koja ipak dovede do katarze kakvu zatičemo kod Egoyana, preko bentonovske melanholije koja nekako tera na delanje, do setne kontemplativnosti u likovno naglašenom okruženju kao karakteristike Erica Rohmera. Tome treba pridodati i pitkost i potenciran pop sentiment kao bitnu odliku novijeg japanskog (žanrovski profilisanog) filma, ali i književnosti.
I mimo priče o Oskaru, ovo ostvarenje pleni iskrenom emocijom na čijoj osnovi je iznikao, ali i lakoćom sa kojom se nosi sa brojnim opterećenjima žanra, teme i njenog opsega, delo koje jednako posvećuje pažnju onome o kome govori i onima kojima se obraća. Prava filmski origami.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari