Kvartet iz Londona nastavlja da produbljuje granice rock izraza podređujući ovog puta prodorne gitare efektnoj elektronici
Kada je pre tri godine ekipa formirana na Univerzitetu Vestminster debitovala na muzičkoj mapi ostvarenjem The Dark Third, velike reči nisu štedeli ni kritika ni publika. U brojnim hvalospevima najviše se potencirao inovativan pristup komponovanju, koje se pod paravanom pop senzibiliteta temeljilo na briljantnim vokalnim harmonijama, teškim gitarama i electro beatovima.
Pure Reason Revolution su pokazali da su moderan progressive rock bend u pravom smislu te reči – ne pokušavaju samo nostalgično da rekreiraju atmosferu iz zlatnog perioda tog zvuka 70-ih, kao što to danas rade Spock’s Beard ili The Flower Kings, već poput sastava Porcupine Tree, The Mars Volta ili Oceansize to zaleđe koriste za dalje razvijanje izraza i kreiranje prepoznatljivog i originalnog stila.
Međutim, oni koji su PRR do juče potezali kao pozitivan argument u diskusijama o napredovanju današnje rock muzike, sada su izgleda potcenili njihovu suštinu – odbijanje da se ponavljaju i povinuju bilo kakvim žanrovskim granicama. Činjenica je da je prvi dodir s novom pločom za mnoge gotovo šokantan, jer Les Malheurs sa snažnim sintisajzerima i apsolutno bez gitara više asocira na mračni disco komad kakav nikad niste čuli nego na repertoar benda kome su se na prvencu kačile reference imena kao što su Pink Floyd ili The Beach Boys.
Ali, PRR su i ranije pokazivali afinitet prema prljavom plesnom zvuku u maniru Chemical Brothersa, Soulwaxa i Primal Screama iz XTRMNTR ere i odluka da se zamene uloge elektronike i gitara ne bi trebalo da predstavlja baš toliko iznenađenje, pogotovo uzimajući u obzir visok open-mind faktor populacije koja je prigrlila The Dark Third.
Monumentalna prva polovina albuma ispod naslaga mahom delotvornih klavijatura prikazuje suštinski PRR u punom sjaju i kreativnom zamahu za čiju bi kvantifikaciju mogla da dođe u obzir i mitska ocena 10.
Uz prisustvo vanserijskih višeglasja, kakvim su nekada carovali sastavi poput Yes, CSN ili Badfinger, Englezi u ovih nekoliko pesama emituju izuzetne melodije upakovane u nešto svedenije ali luckaste aranžmane, stvarajući neke od najatraktivnijih momenata ovogodišnje muzičke ponude. Zvuči paradokslano ali zaista je tako – povezivanje s londonskom četvorkom u ovoj, naizgled jednostavnijoj inkarnaciji, možda zbog drastične promene u formi, inicijalnog čuđenja i teško zamislivog spoja zvukova, iziskuje više predanosti.
Nažalost, nedovoljno razvijena koncepcija za čitav tok obija se o glavu u skoro potpuno elektronskom drugom delu, kada stvari od uzbudljivih polako postaju apsurdne, što kulminira bizarno infantilnom pesmom Disconnecti nepotrebno dugačkim eksperimentom The Gloaming.
Ovo se može objasnitiodlaskom tri bitna člana i činjenicom da je kreativna snaga trenutno raspoređena jedino između Jona Courtneyja i Chloë Alper, ali nakon tako ubedljive prve deonice frustrirajuće je i pomalo tužno što se uopšte mora govoriti o nedostacima.
Struktura albuma, zapravo, simbolično oslikava preovlađujući koncept o “ljubavi koja pobeđuje sve“, od euforije, preko melanholije i neminovnih posrtaja, do povratka nade u razrešenju koje nudi završna, naslovna numera.
Ipak, Amor Vincit Omnia nije samo dokaz da PRR mogu više, već i koliko stvarno vrede kada su fokusirani. Iako poseduju potencijal da svojom eklektikom i vizijom dopru do znatnog slušalačkog tela, oni su zasad i dalje jedna od najbolje čuvanih ostrvskih tajni, ali taj status ih zasigurno neće još dugo pratiti.
Audio:
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari