Mitove nije potrebno puno tražiti unaokolo kada je reč o Nicku Caveu. Jaki pljuskovi koji su juče prekinuli tropsku sparinu i od šest sati počeli da zasipaju Beograd mogli bi da posluže za poređenje sa energijom koju su Cave i Seedsi prikazali tokom dvočasovnog nastupa u Beogradskoj areni
Mesto: Beogradska arena, Beograd
Vreme: Sreda, 4. jun 2008.
Organizacija: Beogradska arena
Ispred zapadnog ulaza u Beogradsku arenu već oko 20 h se napravila gužva. Dugo čekanje je proteklo bez incidenata, ponajviše zahvaljujući strpljenju publike i kvalitetno obavljenom poslu obezbeđenja.
Čekanje na ulazu je, međutim, uticalo da vaš izveštač stigne samo na poslednjih 15 minuta nastupa Eda Kueppera, člana prve postave legendarnih The Saints. Kuepper je u pratnji bubnjara u tim trenucima publiku zasipao dugim dronerskim pasažima i energičnim punk rock rifovima. Aplauzi su bili srdačni, i čini se da je jedina prepreka potpunom uživanju bila sama hala, previše prostrana i hladna za ovakav tip svirke.
Nakon pauze u kojoj je publika bila počašćena izborom iz zaostavštine ranih blues majstora, sa bine su se začuli uvodni taktovi pesme Night of the Lotus Eaters, a bura ovacija zasula je Nicka Cavea, koji se pojavio u prepoznatljivom tamnom odelu, beloj košulji sa velikom kragnom i sa sada već nezaobilaznim brkovima. “Get Ready to Shield Yourself!”, ponavljao je u narednim minutima Cave mantru koja je publiku polako uvodila u čudesan svet ispunjen snažnim osećanjima i bizarnim sudbinama.
U sledećoj Dig, Lazarus, Dig!!! (čiji naslov se polako odomaćuje u srpskoj varijanti) Cave je pokazao samopouzdanje dostojno pripovedača-zabavljača bez konkurencije na današnjoj rock sceni.
Seedsi isporučuju rudimentarni bluz u osnovi, sa dosta kakofoničnih izleta i instrumentalizacijama bez perfekcionističkog poriva. Reč je o postavi sa dva bubnjara u kojoj se dešavalo i da njih četvorica istovremeno koriste udaraljke (kao npr. u Today's Lesson).
Jedina mana bila je prevelika jačina zvuka, koja je u najenergičnijim trenucima kvarila ugođaj.
Prvi deo koncerta bio je usmeren ka predstavljanju novog albuma. Publika, koju su činile kako generacije koje su odrastale polovinom 80-ih, tako i oni mlađi, odnegovani na izgrađenom mitu, najbolje je reagovala na starije pesme. Najveće oduševljenja izazvala je Deanna. Deo publike je uz podignute ruke, zdušno učestvovao u pevanju refrena. Pri kraju prvog seta, usledilo je još starih favorita: The Ship Song, Papa Won’t Leave You Henry...
Nakon neuspelog pokušaja da sa usana iz prvih redova pročita kako se zahvaljuje na srpskom, Cave publiku često pozdravljao sa “Thank you in Serbian” na šta mu je uzvraćano ovacijama.
Umesto klasičnog bisa, sledi zapravo čitav novi set, na trenutke jednako energičan (počeo je sa Hard On for Love). Cave je sada vidno opušteniji. Upušta se u ispunjavanje želja, provocira pokušavajući da nađe nekog ko je pre skoro dve decenije bio na koncertu u SKC-u. Bend se poigrava sa klasicima, tako da The Weeping Song poprima crossover metal oblike. Potpuna katarza dolazi sa Into my Arms, kada je većina prisutnih pevala refren.
U ovom delu koncerta, bend izvodi i dve pesme sa albuma Murder Ballads – Lovely Creature i, na samom kraju, Stagger Lee u kojoj Cave briljira.
Motivisan reakcijom publike, Cave i Seedsi izlaze još jednom na binu i u Wanted Man (sa albuma The Firstborn is Dead) nam na trenutak omogućavaju da budemo u društvu sa Bobom Dylanom i Johnyjem Cashom.
Teško je nakon sinoćnjeg koncerta sklopiti mozaik zvani Nick Cave u celinu. Andergraund heroj, harizmatični gubitnik sa snažnim opsesijama mračnim motivima i likovima, i veliki šoumen - sva ta lica su se mogla videti.
Ukoliko ste nakon koncerta došli kući i iz bilo kog razloga uključili televizor mogli ste, šetajući po kanalima, da naletetite na najavu Caveovog koncerta u reprizi Trećeg dnevnika. Oni srećniji su se zatekli u piceriji Orao, gde je Cave otišao da se okrepi.
Povezano:
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari