Beovulf je treći animirani film iz radionice Roberta Zemeckisa, rađen relativno novom i impresivnom motion capture tehnikom. Međutim, ono što zaista pleni kod Beovulfa jeste scenario Neila Gaimana i Rogera Avarya, koji su se na izuzetno znakovit način poigrali matricom mita
Originalni naziv: Beowulf
Scenario: Neil Gaiman, Roger Avary
Uloge: Ray Winstone, Anthony Hopkins, Robin Wright Penn, Angelina Jolie, John Malkovich, Brendan Gleeson, Crispin Glover
Žanr: fantastika/drama/akcija
Trajanje: 113 min.
Proizvodnja: SAD, 2007.
Zvanični web: www.beowulfmovie.com
„Vreme junaka je mrtvo: ubilo ga je božanstvo Hrist, ne ostavljajući za sobom ništa sem sramote, straha i žalosnih mučenika.“
Ove reči u jednom trenutku Beovulfa izgovara istoimeni junak, razočaran i mučen teretom prošlosti. Revizionistički duh kojim su Neil Gaiman i Roger Avary obogatili originalnu poemu (čistunci bi rekli oskrnavili), provejava od početka filma. Scenaristi su se odvažili da naslovnom heroju dozvole da naposletku posrne, pa da dvosekli mač Beovulfovog ponosa i arogancije zaseče tipičnu i pravolinijsku strukturu originalnog mita.
Izvorna poema može se posmatrati kao konačno i stoga prečišćeno mitsko ishodište, jasna granica između apsolutnog Dobra i Zla. Za razliku od toga, kao nekakva zamišljena polazna tačka može se uzeti Zemeckisovo filmsko čitanje poeme, gde je svaki prelomni trenutak u priči relativizovan. To je učinjeno u skladu sa maksimama da su i heroji pre svega ljudi, kao i da se sa izvorišta vrlina istovremeno poje i sve najgore mane.
Beovulf dolazi da kraljevstvo oslobodi od monstruma. Samouveren i gord (s razlogom), smesta se verbalno sukobljava sa sumnjičavim Unfertom. Ispredajući očigledno preteranu priču (mit unutar mita) o sopstvenom junaštvu, svestan svoje slabosti, Beovulf skriva punu istinu od drugih, ali istovremeno nam daje natuknicu o čoveku koji čuči unutar heroja. Kasnije će Beovulf opravdati reputaciju u sukobu sa tragičnim monstrumom Grendelom, humanizovanim do granice sažaljenja koje se meša sa primalnom zgađenošću koju izaziva njegov izgled. Ali, upravo nakon toga na scenu će stupiti Beovulf-čovek i srušiti mit o sebi.
Zanimljivo je da su Gaiman i Avary relativizaciju mita ostvarili ne rušeći one inicijalne stubove na kojima počivaju priče o junacima većim od života, po čijim životopisima se kasnije ispredaju pesme. Geneza ovog trenutka sjajno je uhvaćena na kraju u ključnom razgovoru između Beovulfa i njegovog saborca Viglafa.
Priča o tome šta biva sa mitskim junacima nakon što ispune svoju sudbinsku dužnost data je iz savremene vizure. Striktna crno-bela podela tako ostaje stvar (slavne?) prošlosti, ali bez nasilne modernizacije u postmodernom ključu. Nagoveštajem istorijskih promena napravljena je kopča sa realnim, savremenim svetom (vidi citat s početka), ali junaci Beovulfa ipak ostaju mitski heroji iz alternativne prošlosti.
Nakon preispitivanja potrebe za junacima u jednom novom vremenu u kojem je ustanovljen konačan Mit (neizbežni dolazak hrišćanstva), krug se polako zatvara. Svi drugi mitovi i sva ostala božanstva polako padaju u zaborav. Probuđeni heroj svestan je ograničene upotrebljivosti, vođen je drugačijim motivima i progonjen „grehom očeva“, pa se ne može nadati istoj sudbini. Ako je inicijalno junaštvo Beovulfa vodilo u razbijanje mita, onda je njegov konačni podvig učinio da se mitska struktura nanovo uspostavi. Ali, ovoga puta to je deo neke druge priče u kojoj Beovulf-čovek više nije protagonista.
Beovulf bi možda bio još upečatljiviji da je u pitanju klasični igrani film, umesto što je snimljen uz pomoć još uvek pomalo neprirodne bastardne tehnike (mada vidno uznapredovale od Polar Ekspresa). Animacija pruža veliku slobodu u oblikovanju scena, poigravanju kamerom i efektima, ali isto tako kao zalog uzima jedan komadić ljudskosti koja se izgubi negde u svim tim pikselima.
Ono što je, pak, urađeno na nivou sâme priče vredno je svake hvale. Provukavši poemu kroz holivudsku mašineriju, Zemeckis i njegov tim scenarista ponudili su zanimljivu i bogatu nadgradnju originalne priče, a to je nešto što se zaista retko viđa.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari