Zreo i srčan studentski rad na temu od koje i daleko iskusniji najjradije okreću glavu, a uz to i zgodno malo svedočanstvu o životu koji ipak ide dalje i nužnosti empatije uvek i svugde.
Scenario, fotografija, montaža: Milan Smiljanić
Žanr: dokumentarni
Trajanje: 32 minuta
Proizvodnja, Srbija, 2013.
Tomislav Nikolić, aktuelni predsednik Srbije, u nedavnom intervjuu, u svetlu priče o dogovoru zvaničnog Beograda i Srba sa severa Kosova, naglasio je da dogovor mora biti postignut, ali da mora biti i razumevanja za poziciju i strahovanja tamošnjih Srba. Autoritetima, a ponajpre političkim autoritetima i zdravo je i preporučljivo je što češće i što snažnije odupirati se, ali ponekad život učini svoje te se inače udaljene priče naprosto preklope. Primer za to je i ovaj srednjemetražni dokumentarni film Milana Smiljanića, studenta četvrte godine Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu (u klasi profesora Srdana Golubovića), nedavno prikazan i u okviru ovoprolećnog Beldocsa.
Odavde nema nazad tako prvenstveno počiva na ideji razumevanja, te namesto možda i najočekivanijeg podsmešljivog prezira kojim Beograd počesto čašćava svoje sunarodnike još uvek u neprolaznom i varljivom paklu Kosova i Metohije ovde, u samo pola sata trajanja, dobijamo iskrenu empatiju i spremnost da se sasluša i razuma. To je uglavnom i najubedljivi adut ovog vrlo dobrog studentskog rada na (malo je reći) pipavu temu, od koje zaziru i daleko potvrđeniji i obučeniji.
Istini za volju, Smiljanić ovde nije imun na greške, te tako, recimo, poseže za širim zamasima nego što je to polusatno trajanje kadro da pokrije. Sa druge strane, pak, ne može se ostati ravnodušan nad lakoćom kojom mladi autor opaža i u svrhu šire priče stavlja odlomke civilnih života, počesto i sasvim saobraznih ovim našim, neupitno mirnodopskim (prizori kućnih žurki, šetnje psa po linijiama razgraničenja unutar podeljene Kosovske Mitrovice, nastupa benda Zbogom, Brus Li, pripreme za plesne nastupe lokalnih hip-hopera...). I u neuslovima, i u toj sivoj zoni nikad razrešenog sukoba život naprosto ide svojim tokom, nađe se tu prostora i povoda za nenadane ispade emocije za suprotnu stranu (sjajan detalj sa lekarom hitne pomoći koji gledajući fotografiju svog naoružanog napadača iskreno opazi da „verovatno ni njemu nije lako“), sve to Smiljanić umešno prikazuje i to je ono što ovo delo izdvaja u društvu sličnih.
Ovom ostvarenju nedostaje širina odlične Kosme Sonje Blagojević, ali ogrešio bi se svako ko ne bi našao za shodno da istakne iskrenu emociju i srčanost kojom Milan Smiljanić na nevelikom prostoru pristupa ovoj temi i kojima u pravoj meri oboji ovu još jednu potvrdu o životu koji to zapravo nije, a silno se upinje da bude.
Pogledajte ispod kompletan film:
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari