Goran Marković, možda i očekivano za autora njegovih godina ali ne i kreativca njegovog opusa, ovde nudi poprilično arhaično ostvarenje, što samo po sebi i ne bi predstavljalo problem da je autoru pošlo za rukom da pruži uverljive odgovore na pitanje poput ovog naglašenog u naslovu ovog prikaza.
Scenario: Goran Marković, Tihomir Stanić
Uloge: Tihomir Stanić, Branka Katić, Sergej Trifunović, Dragan Petrović, Haris Burnia, Bogdan Diklić, Nataša Marković, Svetozar Cvetković
Žanr: retro-drama
Trajanje: 90 minuta
Proizvodnja: Srbija/Bosna i Hercegovina/Hrvatska, 2013.
Najnovije ostvarenje Gorana Markovića, svakako jednog od najznačajnijih još uvek aktivnih srpskih reditelja, pomalo paradoksalno očitava podosta od slabosti i opštih mesta ovdašnjih filmova u celini u poslednjih, recimo, deset godina. Naime, njegov Falsifikator ponajpre podseća na nekadašnje mogućnosti ovog autora, a uz to pada na nekoliko bazičnih aspekata.
Goran Marković, autor znamenitih i voljenih ostvarenja Majstori, majstori, Specijalno vaspitanje, Variola vera, Već viđeno..., ovde ne uspeva da pruži ubedljiv odgovor na dosta jednostavno, a svakako značajno pitanje – zašto ova priča baš sada? Marković tokom dobrog dela svoje karijere svoj strastveni antititoizam nije ni pokušavao da prikrije, i to je sada dobro poznata činjenica, dok je stav da je Jugoslavija bila dražestan i diskutabilni simulakrum i ne baš suptilan falsfikat već davnih dana potrošena dosetka, čijih smo se varijacija i nagledali i naslušali u ovom dugom međuvremenu od istinskih valjanijh, a već pomenutih Markovićevih ostvarenja naovamo. Stoga, priča o dobrohotnom prosvetaru negde u Bosni krajem šezdesetih, koji bez nadoknade izdaje lažne diplome onima koji bi da prečicom napreduju u tom strogo kodiranom, a suštinski haotičnom SFRJ okruženju, ostaje bez ukorenjenja u vidu odgovora na gorepomenuto pitanje. Zašto baš ova priča baš sada i baš ovde – pitanje čije bi razrešenje svakako Markovićevog Falsifikatora izdiglo iznad nivoa jednokratne dosetke i podavno izraubovanog pogleda na, kako nam mnogi i često sugerišu, po brojnim aspektima bolju prošlost.
Kako ta dosetka biva osnovni generator čitave priče filma problem se javlja u središnjem delu filma koji se tiče zatvorskih dana kada Falsifikatora treba preusmeriti sa ravni priče o jalovoj tihoj pobuni protiv sistema koji ratuje i protiv sebe samog i protiv onih koji u biti duboko veruju u njega. Falsifikator ovde zapinje na dve tačke – naslovni lik, i mimo očito nadahnute interpretacije Tihomoira Stanića, ostaje tek ne previše ubedljiv i ne preterano filmičan konstrukt, što postane odveć upadljivo kada se polazna dosetka u potpunosti potroši, a dobrohotnost upravnika seoske škole poprimi obličje donekle iritantne naivnosti, a ubrzo potom i zadrtosti. Sa ove tačke gledišta gledano, stiče se utisak da bi možda upravo oprečna i precizno postavljena postavka u predstavljanju glavnog/naslovnog lika, eventualni makijavelizam, bio filmski plodotvorniji izbor za film u celini.
Osim toga, u zatvorskom delu priče Goranu Markoviću, možda zbog budžetskih ograničenja, a moguće i usled sputavajućeg polaznog okvira priče, ne polazi za rukom da prikrije pozorišno izvorište, te se Falsikiator u tom delu brzo pretvori u tek nešto veštije usnimljenu pričaonicu sa previše upadljivim teatarskim repovima. Marković ne uspeva da na filmski efektniji jezik preinači duge dijaloške deonice i sveopštu statičnost ovog, krunskog dela filma. Istovremeno, poput epizode sa Kukavicom u Turneji, baš u ovom delu Falsifikatora će nas dočekati i najefikasnije i najupečatljivije podsećanje na veliiki rediteljski dar koji je Marković u svojim ponajboljim ostvarenjima uspevao da protegne na čitav film i stavi u službu celine. Ovako flešbek koji pojašnjava predistoriju lika koji tumači Dragan Petrović ostaje mala majstorija koja tek pomalo bolno podsećanje na potencijale koji u konkretnom slučaju ovog i ovakvog Falsifikatora nisu ni približno celishodno upotrebljeni.
Na kraju priče o Falsifikatoru, baš kao i o Turneji koja mu je u Markovićevom opusu prethodila, mora se naglasiti da, posmatrajući celinu, ne možemo prenebregnuti utisak da Marković definitivno i može i mora bolje od ovoga, ali i da ovakvim radovima primetno odudara od nezahtevnog srpskog filmskog proseka, a ovaj film tu i tamo upadljivo očitava da je reč o delu autora koji stiže iz autorski podsticajnije ere. S tim u vezi Falsifikator se u krajnjem zbiru, a na račun sveopšte zanatske uprizorenosti, izbori i za jednu zvezdicu više u odnosu na možda i napravičniju mu ocenu.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari