Kathryn Bigelow je, da se poslužimo sportskim rečnikom, ušla u seriju. Nakon odličnog Katanca za bol tu je sada ambiciozniji i briljantan 00:30- Tajna operacija. Da citiramo hit Alicije Keys – This Girl is on fire!
Naslov originala: Zero Dark Thirty
Scenario: Mark Boal
Uloge: Jessica Chastain, Jason Clarke, Mark Strong, Jennifer Ehle, Edgar Ramirez, Joel Edgerton, Chris Pratt, Kyle Chandler, Fares Fares
Žanr. akcioni triler
Trajanje: 157 minuta
Proizvodnja: SAD, 2012
Bezmalo trideset godina unazad Pauline Kael, filmska kritičarka uglednog magazina The New Yorker, opisala je Molly Ringwald, tada mladu zvezdu filma Šesnaest svećica autora Johna Hughesa, sintagmom „harizmatična normalnost“. Ako se saglasimo da se harizmatičnost može koristiti i kada se ilustruju svetovne pojave, kao i da je određene sintagme moguće upotrebiti da se naglasi priroda i ljuudi i dela, onda se 00:30 – Tajna operacija svakako (a možda i na prvom mestu) da okititi epitetom u vidu upravo te harizmatične normalnosti.
Kada je utihnula sva galama koja se uglavnom ticala netradicionalnih i/ili atipičnih kanala kojim su ključni autori ovog filma dolazili do navodno strogo poverljivih informaciji o završnici decenijskog lova na Osamu Bin Ladena, ostao je sam svoj film, koji je uprkos svoj očekivanoj ideološkoj/dnevnopolitičkoj bagaži i histeriji, ipak itekako moguće vrednovati na osnovu čisto filmskih kvaliteta. A koji su, na ushićenje vernih ljubitelja pomalo neočekivano vaskrsle Kathryn Bigelow, lako uočljivi i teško porecivi.
Nakon kontemplativno svedenog (a jednako efektnog) Katanca za bol, a kojim se Bigelowljeva opasno primakla biti ranije nimalo joj svojstvenog arthouse filma, ista autorka se ovde vratila barem polazno-osnovnim uzusima repertoarskog filma, koji, na svu sreću, nije lišen njenog ličnog, u međuvremenu potpuno zaokruženog autorskog potpisa. 00:30... tako biva spoj ponajboljeg iz naoko oprečnih shvatanja filma – ovo je film koji će iole upućeni teško pomešati sa autorskim stilom negog drugog reditelja, a istovremeno predstavlja i sam vrh ponovo prisutnog zaumnog kraka filma nedvojbene repertoarske prirode. Zapravo, bez preke potrebe za izvođenjem krupnih, a možda i diskutabilnih zaključaka, može se ustvrdti da je za takve zahvate, za tako suptilno u delo sprovedenu sinergiju autorskog i bioskopskog, za tako dalekosežnu i promišljenu diverziju na polju američkog filma, uz sve boljeg i sigurnijeg Bena Afflecka, danas sposobna samo velika Kathryn Bigelow.
Čak i onima koji su čistog srca (doduše, dupke punog pozitivnih predrasuda!) pomno pratili dojave o nastanku ovog ostvarenja pomalo je iznenađujuće gotovo potpuno odsustvo ideologije u iole primenjenijem i ogoljenijem smislu u ovom filmu. Mada su mnogi 00:30 – Tajnu operaciju i bez jednog pogledanog kadra spremno odbacivali kao režimsko delo u slavu militarizma i intervencionizma, tih neprolaznih rak-rana Amerike danas, i mada je sama Kathryn Bigelow na neviđeno u podosta medija bila počašćena titulom novomilenijumske američke Leni Riefenstahl, ovaj njen film očitava ideologije tek onoliko koliko je neizbežno u filmovima ove sorte i ovakvih tema. To je svakako ponajpre zasluga scnariste Marka Boala (takođe zaslužnog za donekle slično u takođe izvanrednom Katancu za bol), koji je ovde ideologiji i vulgarno-bezumno shvaćenom patriotizmu pretpostavio priču o ljudima na zadatku. Boal je ovde posegnuo za pomalo zaturenim starim trikom, a to je trik koji znamo čak iz Leonove Dolarske trilogije. Taj senzo nome/clean slate dramaturški pristup primenjeno u praksi znači da autori svesno lišavaju gledaoca informacije koje bi se ticale porodičnih/socijalnih/emotivnih... predistorija likova kojima se bave , te oni pred gledateljstvo stižu kao prazan koncept koji po slobodnoj volji može, ali ni ne mora nužno biti popunjen. To je najočitije na primeru lika koji tumači sjajno suzdržana Jessica Chastain.
Tim Boalovim znalački i precizno sporovedenim dramaturškim pristupom otvara se prostor koji Kathryn Bigelow uz podosta samopuzdanja i velikih, a tempiranih i primerenih zahvata koristi kako bi od filma ovako ambiciozne minutaže (157 minuta) napravila hiperdinamični triler o predugo jalovom lovu na najvećeg neprijatelja Amerike u ovom veku. Pred nestrpljivijim gledaocima tako je tu adrenalinski poletna i spektakularno promišljeno dizajnirana priča o jednoj spektakularnoj misiji, za one koje filmove mere po stepenu grafičkog nasilja ovde je podosta darova (uključujući i najupitnije scene mučenje zatvorenika/islamskih boraca), a oni slabiji na čisto filmske finese i majstorjstvo Kathryn Bigelow u ovom filmu će kanda prrvenstveno iščitati društvenu hroniku, u osnovnom autorskom pristupu možda ponajbližu La battaglia di Algeri, tom neprikosnovenom remek-delu neprevaziđenog Gila Pontecorva.
Koji god aspekt ovog filma (a greh bi bilo ne pomenuti, recimo, i izvanrednu ansambl-glumu dosad ne preterano rabljenih glumačkih lica) da primenimo, 00:30- Tajna operacija elegantnim korakom i vlastitim ritmom stiže ka koti viđenoj za remek-dela ili barem remek-dela u skladu sa poimanjem tog termina u trenutku kada ona nestaju. Ovde nema velike nauke, ovde se mogu izvlačiti tek posve očigledni zaključci, a sada nam vredi malo strpljivo sedeti i nakon Katanca za bol i 00:30 – Tajne operacije sačekati završnicu novog het-trika majstorice Kathryn Bigelow, het-trika podosta nalik onom ranijem koji su činili sjajni radovi Near Dark , Usijani čelik i nezaboravni Zločin na talasima.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari