Svirka grupe Letu štuke odiše nepatvorenim duhom urbanog, evocirajući ono najbolje što je nudila rok i pop scena bivše Jugoslavije
Mesto: Amerikana Doma omladine Beograda
Vreme: Petak, 25. maj 2012.
Za sve koji misle da je Bosna i Hercegovina zemlja u kojoj od rokenrola može uspevati samo Zabranjeno pušenje, dok se ostatak svodi na Sarajevsku školu, Letu štuke su prilika za razbijanje predrasuda nalik na čeoni sudar sa brzim vozom. Iako ovaj bend jeste iz Sarajeva, i za frontmena ima čoveka koji se zove Dino, taj bend nikakve veze nema sa etno-popom i estradom (sa ili bez hard rok oblande), sevdahom teškim k’o crna zemlja, cmizdravo-patetičnim tekstovima, „prijateljskim” duetima sa narodnjačkim zvezdama i ogromnim licem pjevača na naslovnoj strani. Letu štuke su čistokrvni rok bend koji neguje gotovo zaboravljeno umeće pisanja „lepljivih” kompozicija i inteligentne lirike, i pakovanja svega toga u omote koji teraju slušaoca da stavi prst na čelo. Tako se na naslovnici trećeg albuma Brojevi računa (2011) – koji su Letu štuke promovisali sinoć (u petak 25. maja) u Beogradu – nalazi kreditna kartica koja sugeriše rezanje vena, savršeno hvatajući duh vremena.
U punoj sali Amerikana Doma omladine vladala je gužva, a zaslugom rashladnih uređaja koji nisu radili, posetioci su bili kao u sauni. Svejedno, to ih nije sprečilo da pevaju gotovo uz svaku pesmu sarajevskog benda, uključujući i one sa odličnog novog albuma koji je odsviran u celosti. Svirka je počela u 21.30h, majstorskim spajanjem regea i valcera u hitu Sunce, koji je publika otpevala zajedno sa grlatim, vrlo neposrednim i nepretencioznim pevačem, Dinom Šaranom. On je zatim posegnuo za usnom harmonikom u brzoj, žestokoj stvari Mali, dok je potonju stvar Ljudi crne puti nosio pulsirajući „prdež” klavijatura, koji je prizivao Stranglerse iz najluđih dana.
Usledile su pesme Gorile u magli, Boca i grtalica, Proteini i ugljikohidrati i Nikog nema tu u kojima je do izražaja došlo umeće grupe Letu štuke da piše popaljujuće tekstove, kao i muziku koja teče bešavno i glatko, bez obzira što nije pop. Naročito su bili impresivni Proteini i ugljikohidrati sa maherskim smenjivanjem ritmova i paklenim krešendom u refrenu koji je zbog toga svaki put izletao k’o pampur iz boce. Uz akustičnu gitaru, kao na plaži uz vatru, baladu Šutiš je, čini se, pevalo svako grlo u Amerikani; Bella Donna je tekla elegantno kako i naslov sugeriše, a moćni, troglavi vrhunac sredine koncerta činili su novi singl Dan Dan, provereni favorit Minimalizam i tvrdi plesni manifest Pero Papacoder. Do kraja 90-minutnog, regularnog dela svirke, istakli su se Psycho – sa tribalnim ratničkim uvodom kao iz You Could Be Mine koji je mutirao u ska, začinjen kakofonijom usne harmonike – zatim Tesla i na posletku Paranoja, urnebesna pankerska zajebancija na narodnjačko meketanje. Štuke su u ovoj (i ne samo ovoj) pesmi bile moćnije od spitfajera.
Par minuta kasnije, posle urlajuće traženog bisa, brundanje basa i zloslutna distorzija najavili su Tepsiju, upečatljivi odraz iskušenja malog čoveka u ratnim vremenima. Usledila je tek formalno veselija kompozicija Kao na zapad (stihovi su mrkli mrak: "Kao da idemo na zapad... Sve se djevojke spremaju da čekaju još jedan poziv u rat... Sve se djevojke spremaju i čekaju i podvezicama mašu"), a ovaj mračni blok završen je sa A kada boli, verovatno najboljom pesmom sa albuma Brojevi računa.
Drugi bis prošao je u vedrijem tonu, pogodnijem za rastanak. Pesmu Glava u oblacima, Dino Šaran je posvetio glumcu Sergeju Trifunoviću, za kojeg je rekao da „neće da izađe na binu” da je s njim otpeva, a kraj je došao sa baladom Mjesto za dvoje, tokom koje se publika još jednom pretvorila u hor.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari