Reditelj Vladimir Milovanović Kicoš zagrebao je kožu velikih pitanja: zašto je Petooktobarska revolucija razočarala i pojela svoju decu, da li je "Otpor" bio izmanipulisan i od koga, koliko su za to zaslužne nejasne ideje o "promenama" u kojima su mladi otporaši plutali, ko danas prodaje revoluciju i zašto nema pobune?
Scenario i režija: Vladimir Milovanović
Igraju: Branko Ilić, Đorđe Branković, Nebojša Bogdanović, Radovan Hiršl, Nikola Vujović, Jelena Ilić, Isidora Veselinović, Srđan Ćešić, Milorad Radisavljević i drugi.
Žanr: dokumentarno-igrana drama
Proizvodnja: Srbija, 2012.
"Valjda više nismo deca,
Sad smo ljudi očvrsli od poraza."
Boris Mladenović, odjavni song filma Lice revolucije
U svojim šabačkim danima, tokom prelomne godine kada sam postajao maturant, ekipa s kojom sam se družio postajala je punoletna, bezglavo uletela u "Otpor", lepila plakate protiv Slobe, jurila za seksom i lakim drogama, a usput dobijala batine, bivala privođena, pretresana, ispitivana... Rečju, ludo se zabavljalo u igri revolucije. Pratio sam sve u odseku logističke podrške, jer mi kao uzornom bogalju ne pristaje da se, u prvim redovima, nenaoružan guram s policijom. Ipak, u razgovoru s prijateljima iz tog doba, danas znam da se stavim u neprimerenu, moralno superiornu poziciju, i da se razmećem kako su me političnost, radikalno levičarenje i cinizam sačuvali od toga da se, kao glavni junak Lica revolucije, deceniju nakon 5. oktobra, ne osetim izmanipulisano, razočarano, sentimentalno, i kao usamljenik u, neko reče, "unutrašnjem egzilu". I mada su sve te velike reči zapravo emotivno-politički punktovi Kicoševog filma, ne bih bio fer da ističem kako se s njima ne identifikujem, jer znam da je sada previše lako biti cinik.
Ipak, biti fer znači da moram reći i svoju istinu o danima otpora i razonode. A ona je slična kao i 2000. godine: ideje o "promeni", "boljoj budućnosti", sa parolama "gotov je" i "živi otpor", i fantazijama da će pad Slobe dovesti do toga da svaki građanin dobrovoljno sluša samo rokenrol, još tada su bile politička izmaglica mladosti koja je bila u revolucionarnoj besvesti. Stvar je još gora kada na te ideje dodam svoja sećanja: stranački demagozi koji vrbuju otporaše da postanu članovi, na priču kako su pred zlom Slobinom policijom bespomoćni bez advokata, samo da bi ih izbacili iz prostorija čim su dobili izbore; na razvoj situacije u kojoj se, u sprezi sa istom ekipom iz 1990-ih, lideri DOS-a i njihovi ortaci bogate putem raznih firmi i privatizacija; na veseli period kada neke vođe Otpora naš rad upisuju u svoje zasluge i pokušavaju da postanu poslanici, a potom prosperiraju osnivajući marketinške agencije... I nakon svega toga, osetljivi i pošteni revolucionari koji, kao Branko Ilić u ovom filmu, beže u prirodu, u čistu liriku, mazohistički se utapajući u poraz i autsajderstvo, i romantičarski odlaze od života u neki svoj svet, čaroban i lep, gubitnički uzvišen.
Samim tim je, iz mog ugla gledano, veliki pogodak Lica revolucije što sve ovo prepoznaje i uobličava u razigranu poludokumentarnu, samorefleksivnu formu komponovanu od tri prepletena segmenta, od kojih svaki nosi političku poentu. Svest o filmu i njegovoj (ne)moći, kojom može jedino da svedoči i pripoveda, i samim tim ne donosi rešenja i gotove formule političkog delovanja (jer se u bioskopu može zabaviti i edukovati, ali svi znamo gde se menja svet), prikazana je u narativnom okviru smeštenom u policijsku stanicu, gde reditelj filma o Branku Iliću daje iskaz o tome kako je i zašto započeo snimanje. Tim segmentom, u ulozi reditelja, dominira briljantni Radovan Hiršl, velika faca i odličan umetnik, čija priča autobiografski, ali i žilnikovskom referencom, povezuje lipanjska gibanja iz 1968. i petooktobarske nemire, da bi na kraju, posle neprekidnih komentara samog procesa nastanka Lica revolucije, zaigrao i kao lik u fikciji o zločinu unutar marketinške agencije. Drugi segment filma odigrava se upravo u marketinškoj agenciji, koju vode bivši revolucionari, i danas prodaju reklamnu kampanju za bankarske kredite koristeći upravo ikonografiju komunističke borbe, sve verujući da pobuna dolazi putem novih medija, interneta i ajfonove kule, iako valjda znaju, a neće da kažu, da s te kule u smrt skaču kineski radnici u fabrikama gedžeta. I treći segment, koji je i središnja priča filma, govori o Branku Iliću, momku koji je primio MTV nagradu u ime "Otpora", i sada se, potišten i nezadovoljan zbog toga što "demokratske promene" koje je priželjkivao nisu došle, vraća u Beograd kako bi, deset godina kasnije, pokušao da obeleži 5. oktobar (ujedno i svoj rođendan) pozivom na protest ispred Narodne skupštine.
Ilićeva lična politička "tragedija" kreirana je tako da proizvede najviše reakcija kod publike, jer je njena poenta istovremeno oštra i emotivna: otporaška pobuna je poražena, njeni su pošteni nosioci danas puni neke krivice i odgovornosti za taj poraz, polusvesni da se njima manipulisalo otpočetka, a aktuelni ustanci, tokom perioda konačne pobede kapitalizma u Srbiji, svode se na ravnodušnost socijalnih mreža, postmodernističku mutljavinu koja prodaje bunt i revoluciju kao cool, kao deo životnog stila određene klase u razvoju, ili na nostalgični besmisao neokomunističkih floskula. O potonjem govori takođe tipično žilnikovska scena susreta Branka Ilića sa novim levičarima pod starom zastavom, koja nepogrešivo izaziva smeh u publici čim se grupa predstavi policajcu kao "Savez komunističke omladine Jugoslavije".
Međutim, u tom se razvodnjavanju političkih poruka, koje i reditelj Ranih radova neretko sprovodi u recentnim ostvarenjima, krije i najveća opasnost ovog, inače izuzetno zanimljivog filma. Lice revolucije, naime, hrabro je zagrebalo po skoro zaraslim ranama na koži petooktobarske zablude, i pošteno pokazalo svoj eksploatacijski udeo u filmskom prikazu tih rana. Ali mu je nedostajalo snage da grebe jače i pokaže kako u revoluciju ne možeš ići samo srcem, već i glavom, i da se nakon poraza na greške ne možeš osvrtati sa suzom u oku. Drugim rečima, otporaši jesu izigrani, ali mora se otvoreno reći ko ih je izigrao i u ime čega. Petooktobarska pobuna je dotučena na razne načine, ali postavlja se pitanje šta znači "očvrsnuti od poraza" – utapati se u pesimizam zbog beznađa i unapred neuspešne borbe protiv sveta kapitala, kredita, banaka i advertajzina, ili odbaciti sentimentalnost, konfuzna razmišljanja o borbi, promeni, šumama, gorama i stihovima, ponovo uvesti klasno pitanje, ući u društveni proces i tragati za smislenim alternativama koje, uzgred, i te kako postoje?
Naravno, pitanje je retoričko, i ne otvara mesta za alibi koji je uvek nedovoljan, a svodi se na staru frazu "mi samo snimamo filmove". Nema problema, ali filmove o čemu, filmove s kakvom idejom edukacije i zabave? Srećom, Lice revolucije onaj je prvi, pomalo nesiguran korak u potrazi za odgovorima koje sugerišem, ali su srca hodača na pravom mestu – i to je dosta jak adut ovog filma, kojim zaslužuje pažnju i podršku.
Simbolički gledano, na umu u tom koračanju napred treba imati scenu s početka filma. U njoj Radovan Hiršl izbeli lice, a potom radnja asocira na Herzogov Stroszek, kada Bruno i Scheitz sednu u kola i odlučno krenu da "okončaju ovu zaveru". U filmu, to je samo fikcija, "brbljanje u krug"... Ali ako fikcija inspiriše stvarnost, makar i simbolički, nešto se može uraditi, a revolucija može imati drugačije lice.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari