(Paladin)
Kalifornikacija se tokom prethodnih nekoliko godina izborila za kultni status među poklonicima TV serija namenjenih zreloj publici. Ova gorko-slatka dramedija u kojoj Fox Mulder pokazuje svoju seksi stranu, dobila je književni dodatak u vidu romana koji je proslavio glavnog junaka serije
Paladin se na domaćem tržištu profilisao kao izdavačka kuća specijalizovana za žanrovsku književnost: SF, horor i slipstream. Bog nas sve mrzi predstavlja prvi korak u proširivanju domena interesovanja. U pitanju je premijerni naslov novopokrenute biblioteke Kult film i TV u okviru koje će biti objavljivana dela inspirisana ili zasnovana na popularnim filmovima i serijama. Među već najavljenim naslovima nalaze se Talas vreline (krimić koji „potpisuje“ glavni junak serije Castle), Kad mrtvaci prohodaju (dva romana u jednom: književne verzije filmova Noć živih mrtvaca i Povratak živih mrtvaca) i novelizacija najnovije inkarnacije Zvezdanih staza. Ipak, prvenstvo je dobio glavni junak Kalifornikacije, pisac i ljubavnik Hank Moody, koga u seriji glumi David Duchovny – najširim masama poznat kao Fox Mulder iz Dosijea X.
Roman Bog nas sve mrzi se u Kalifornikaciji pominje nebrojeno puta, tako da je sasvim sigurno da su mnogi verni gledaoci osetili potrebu da prelistaju ovo „remek-delo savremene američke književnosti“. Showtime je prepoznao postojeći komercijalni potencijal, pa se postarao da publika dobije ono što želi. Iskusni ghostwriter Jonathan Grotenstein angažovan je kako bi „ušao u cipele“ Hanka Moodyja i napisao njegovo najznačajnije delo.
Radnja je smeštena na sam kraj osamdesetih, a preliva se i u devedesete. U romanu je opisan život mladića, dvadesetogodišnjeg dilera marihuane, koji se u potrazi za novcem i zgodnim curama seli u Njujork - i to baš u čuveni Chelsea Hotel u kome su obitavali Patti Smith, Janis Joplin, Bob Dylan, Iggy Pop i mnoge druge legende američke i svetske pop kulture. Ovo danas gotovo-pa-mitsko zdanje (ovekovečeno, između ostalog, u poznatoj pesmi Leonarda Cohena i filmu Sid & Nancy) postaje sastavni deo priče u kojoj sve vri od seksa, droge i roknerola.
Već posle prvih par poglavlja postaje jasno da je neimenovani pripovedač zapravo mladi Hank Moody - njegov sarkazam (doduše, nešto ublažen mladim godinama) i nezajažljiva seksualna energija daju se lako prepoznati. Imajući to u vidu, Bog nas sve mrzi se može posmatrati i kao Moodyjeva (auto)biografija – svojevrsni origin story lika iz serije. Pripovedačev turbulentni odnos sa roditeljima i ožiljci koje zarađuje u vezama sa psihotičnom Daphne i supermodelom K. mogu biti ključ za razumevanje zbog čega protagonista Kalifornikacije na svet oko sebe gleda sa toliko cinizma.
Zanimljivo, Grotenstein je u intervjuu priznao da je tokom pisanja došlo do mešanja izmišljene Moodyjeve biografije i njegovog vlastitog života – među ta preplitanja se mogu ubrojati lik Daphne (zasnovan na Grotensteinovim vlastitim ljubavnim nedaćama) i psihodelična blic poseta Južnoj Koreji koja romanu ubrizgava neočekivanu ali dobrodošlu dozu egzotike. Kombinovanje fiktivnog i stvarnog doprinosi efektnosti romana koji uspeva da stvori osećaj proživljenosti i autentičnosti.
Fanovi Kalifornikacije ne bi trebalo da budu u dilemi. Bog nas sve mrzi je roman koji svakako moraju imati na svojoj polici. Takođe, ova sočna knjiga može poslužiti kao sjajna inicijacija za sve koji još uvek nisu imali prilike da pogledaju seriju – uvod u ono što će tek doći. Uspešno rekreirajući atmosferu Kalifornikacije, Bog nas sve mrzi je prvorazredni popkulturni artefakt za sve one koji vole ili planiraju da zavole Hanka Moodyja. Fetišizam u najčistijem obliku.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari