Priča o životu i književnosti i književnosti kao načinu života nema kraja i neiscrpan je izvor inspiracije generacijama umetnika; pričali su je Bukovski, Fante i Keruak, pričaju je danas, s nesmanjenim žarom, Peljevin, Bret Iston Elis, Irvin Velš i Zvonko Karanović...
Scenarista: Tom Kapinos
Uloge: David Duchovny, Natascha McElhone, Madeline Zima, Evan Handler
Broj epizoda: 12
Trajanje pojedinačne epizode: 30-40 min.
Broj sezona: 1
Žanr: drama/komedija
Zlatni globus koji je Dejvid Duhovni dobio na poslednjoj dodeli ove prestižne nagrade nije samo potvrda kvaliteta serije Californication – koja je uspela da oduševi publiku i kritičare, isprovocira puritance i natera Red Hot Chilli Peppers da presaviju sudski tabak – već je ovom glumcu konačno omogućio da se odlepi od trade mark role specijalnog agenta Moldera, koja ga je kao avet pratila čitavu karijeru.
Sada kada je štrajk scenarista u Holivudu završen, a snimanje druge sezone kreće sledećeg meseca, iščašena priča o Henku Mudiju, problematičnom piscu na razmeđi Bukovskog i Breta Istona Elisa, ruši predrasude o TV serijama kao jeftino produciranoj zabavi, te donosi neočekivan ali ubedljiv umetnički kvalitet kakav se dugo nije dao videti na malim ekranima.
Po striptiz barovima, hotelskim sobama i vrelim ulicama u blud i kokain uronjenog Los Anđelesa muva se, dakle, i protuva po imenu Henk Mudi, nekada uspešni pisac kome je Holivud upropastio karijeru, brak i snove. Sada je razočarani cinik i simpatični luzer razapet između neutaživog stvaralačkog poriva koji se zapleo negde u fenomenu poznatom kao "piščeva blokada" (za više informacija pitati Stivena Kinga) i komplikovanih odnosa s bivšom suprugom koja se udaje za lika kome je Henk, sasvim slučajno, u prvoj epizodi kresnuo maloletnu kći.
Tu je i Čarli Renkl, Henkov perverzni agent, njegova sekretarica indikativnog imena Dani Kalifornija i masa neimenovanih cica koje defiluju kroz epizode, uglavnom da bi napravile kratku posetu Henkovoj spavaćoj sobi.
Serija Californication imala je premijeru prošlog septembra, i za kratko vreme je stekla veliku popularnost širom sveta. Podeljena je u 12 polučasovnih epizoda koje povezane čine kontinuiranu storiju, ali se mogu gledati i kao odvojene celine. Autor serije je Tom Kapinos, a izvršni producent Dejvid Duhovni lično, inače diplomac Prinstona i Jejla, gde je master titulu stekao u oblasti engleske književnosti.
Za razliku od Dosijea X, njegova gluma u Californication je sirovija i emotivnija. Od prve epizode koja počinje scenom koja je naišla na velike osude moralista, u kojoj Henk sanja oralno zadovoljavanje koje mu pruža opatica, pa do antologijskih momenata kakav je razgovor s radio-voditeljem koga tumači Henri Rolins, Duhovni prosto briljira ispaljujući nezaboravne sentence i šireći lucidnu, ali neodoljivu harizmu oko sebe.
Osim dobre priče, otkačenog ali inteligentnog humora i odlične karakterizacije likova, Californication nosi u sebi vrednost više zbog upadljive ali suptilne referentnosti na supkulturu. Poprište događanja je samo po sebi dovoljno inspirativno: Los Anđeles nad kojim lebdi duh Čarlsa Bukovskog (po čijem alteregu Henriju Kinaskom je Kapinos i napravio Henkov lik), obećani grad u kome je stvorena industrija snova i gde se svira odličan rokenrol...
Nazivi prethodnih Henkovih romana South of Heaven, Seasons in the Abyss i God Hates Us All zapravo su imena Slayerovih albuma, mada je ime poslednjeg takođe i referenca na Spidera Jerusalema, junaka kultnog stripa Transmetropoliten.
Četvrta epizoda Fear and Loathing at the Fundraiser direktni je omaž Hanteru S. Tompsonu i njegovoj najpoznatijoj knjizi Fear and Loathing in Las Vegas.
Dodatne kontroverze seriji donela je tužba koju je krajem novembra prošle godine podneo bend Red Hot Chilli Peppers tvrdeći da autori direktno eksploatišu motive s njihovog čuvenog albuma. Kako stvari stoje, teško da će sud dati za pravo čuvenim rokerima jer je "Californication" ustaljen izraz u Gradu anđela na koju niko, pa ni Pepersi, nema autorsko pravo.
Californication je uspešna mešavina drame, humora i pametno dozirane količine karikaturalnog, gotovo stripovskog pristupa likovima. Tom Kapinos piše precizno i oštro, njegovi dijalozi su istovremeno živopisni i mudri, vulgarni i filozofski, a veština građenja priče na majstorskom nivou.
S druge strane, Dejvid Duhovni igra ulogu života, njegov Henk Mudi je faca kakvu odavno niste sreli, svetac i đavo, bludnik i brižni otac, pijandura i genijalni umetnik…
Njih dvojica zajedno su pomerili neke granice kada je televizijska produkcija u pitanju a publici ostaje da uživa u prokleto dobrom soundtracku koji ova serija ima i da se nada istom kvalitetu u sezonama koje dolaze.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari