Siroče vraća nadu da i neopterećujuća, jeftinija produkcija još uvek može da ponudi dovoljno uzbuđenja
Scenario: David Johnson, Alex Mace
Uloge: Vera Farmiga, Peter Sarsgaard, Isabelle Fuhrman
Žanr: drama, triler
Trajanje: 123 min
Proizvodnja: SAD, Kanada, Nemačka, Francuska, 2009.
Kuća od voska i Goal 2 trebalo je da zapečate karijeru reditelja Jaumea Collet-Serreae. Uz negativne kritike, koje su se pamtile duže od samih filmova, Collet-Serra je mogao biti skrajnut sa liste obećavajućih reditelja jednakom brzinom kojom je Uwe Boll (Bloodrayne) pozavršavao sve poslove u Holivudu. Umesto toga, Serra je scenario Davida Johnsona pretočio u film o siročetu, koje dobija novu, četvoročlanu porodicu.
Jednostavnu priču o detetu koje počinje da zlostavlja svoje ukućane, scenarista nije ni pokušao da pretvori u pretenciozan film koji treba da pobere lovorike na festivalima, ali nije napravio ni fijasko podilaženjem pomami za paranormalnim dešavanjima u predgrađu.
Scenarista Johnson je umesto toga potpisao delo savršenog balansa između trilera i drame, prikazujući porodicu između nesreće koja ju je pogodilo u prošlosti, a ispred novog zla koje će tokom ostvarivanja sopstvenih ciljeva napraviti siroče Esther.
Slične igrarije videli smo više puta u poslednje vreme - Joshua, Whisper i nedavni Case 39 istraživali su srodne psihološke meridijane, ali nijedan od njih svojom kamerom, montažom i dijalozima nije odmakao dalje od prosečnog horora sa neuverljivom karakterizacijom likova. U Siročetu su tehnički aspekti na zavidnom nivou, dok previše ne zaostaje ni živost filmskih persona.
Strah i psihoanaliza, kao zaštitni znak žanra, i dalje su tu, ali je reditelj Collet-Serra napravio sjajne odluke u sobi za montažu Timothy Alversona. Rezultat se najbolje može opisati kao konstantno sedenje na ivici sedišta. To jeste izlizan slogan koji je nezasluženo prilepljen uz mnoge filmove, ali uz Siroče savršeno pasuje.
Pažljivo osmišljena fotografija Jeffa Cutera koja dočarava zimsko okruženje, i perfekcionistički usmeren objektiv na glavne aktere, gledaoca odlično vode kroz film koji će kulminirati neočekivanom promenom manipulativne Esther. Zasenivši svoje nagrađivane, starije kolege, nju je sa neverovatnim umećem odglumila mlada Isabelle Fuhrman.
Uprkos tome što kraj filma možemo da pretpostavimo i na samom početku, najveća mana Siročeta krije se u nedostatku snažnije simbolike. Ali, dok sa te strane deluje isprazano, Siroče je film koji poručuje na koji način treba pristupiti potencijlano ispraznom konceptu. Nismo dobili duboke poruke ni od mnogih drugih, sličnih ostvarenja, ali nismo dobili ni ovako pažljivo kreirano i napeto putovanje. Šteta što je ovoj film zaobišao većinu gledalaca, zahvaljujući neprimetnoj i omalovažavajućoj distribuciji.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari