(Sony)
Ako se po strani ostavi često iritantan sadržaj u čijoj srži je manipalutivni i neiskreni (u više navrata i vulgaran) postneofeminizam i bolno ogoljen naum da se uhvati u koštac sa zahultalom gagaizacijom muzičke planete, Bionic nije ploča koja se može tek tako prezreti
Postavši poznata kao jedan od ekponenata mahom beslovesnog bubblegum popa, Christina Aguilera već duže vreme pokušava da se oslobodi tereta tog nasleđa, a Bionic je zapravo klin koji C. A. zakiva u sanduk u koji bi da zanavek pohrani svoje nekadašnje (javno) ja.
Već same najave saradnika su mnoge bacile u dubiozu šta to zapravo smera američka pevačica. Domaćinski raskošnoj gozbi (23 numere - 18 na regularnom, a još 5 u okviru deluxe verzije albuma) doprineli su sveprisutni Tricky Stewart, Ladytron, SiA, Santigold, Cathy Dennis, Linda Perry, M.I.A.....
Aguilerina vazda prisutna potreba da se redefiniše u novoj epizodi je hipertrofirana pojavom i dominacijom Lady Gage čiji se „koalicioni potencijal“ kada je publika u pitanju ipak nekako rastegljiviji. A daleko pogubnije po sveukupni utisak je činjenica da se Aguilera negde u samom finišu ove ploče po svoj prilici uplašila svojih poriva i novootkrivenih preferenci, što je dovelo do šizofrene raspolućenosti negde pri polovini kada na scenu stupaju stari saradnici i uvek spremni rutineri.
Osim zaturene homogenosti, stradala je i nekolicina pesama (među njima i par zbilja potencijalno valjanih trenutaka) gurnutih u geto pod nazivom ’bonus tracks’ u okviru deluxe izdanja za one koji kad dreše kese, ne pitaju za cenu.
Na sreću recenzenata, lako je dijagnozsticirati neuralgične tačke ovog pop-ogleda o neumerenosti, kao i prepoznati povode za pohvalu. Na polju manjkavosti prednjače Not Myself Tonight i Not Myself Tonight. Ova druga je greškom ili nekom teško pojmljivom logikom izabrana za prvi singl, i verovatno je najbleđi trenutak čitave ploče (u refrenu se diskretno parafrazira Gimme More neprijateljice Brittney Spears, a stvar dodatno pokvari namera Aguilere da natpeva sve filtere i svu upregnutu mašineriju). U tu grupu ulazi i aktuelni singl, štucava Woohoo (u dvoglasju sa reperkom MC Nicki Minjas), otvorena oda kunilingusu i prirodan nastavak Dirty kao (ne)zvanične himne karnalnog plesnog popa izmutiranog iz čednog bubblegum popa sa kraja 90-ih.
U kvalitativno najproblematičniji deo albuma svakako treba uvrstiti i tipski samoljubivu Prima Donna, u kojoj se Aguliera natpevava sama sa sobom i na temu sebe same, te Lift Me Up, koju potpisuje stara saradnica Linde Perry (ex-4 Non Blondes), u kojoj nema ni pokušaja prikrivanja autopilotske suštine, kao i jalovu (a ciljano maznu i zavodljivu) Sex For Breakfast koja zvuči kao u najraniojoj fazi selekciji uklonjen restl sa lošijih izdanja Jill Scott i/ili Angie Stone.
Negde na pola puta ka stubu srama ili tronu za pobednika zastala je My Girls, u kojoj krajnji utisak nikako ne odgovara pukom zbiru okupljenih dama – osim gazdarice, tu su Le Tigre (koje i većinski potpisuju pesmu) i Peaches na ispomoći divi željnoj novog i drugačijeg odraza.
Nasuprot tome, tri pesme koje potpisuje Sia, osim na očekivano visok nivo kompozitorskog umeća, ukazuju i na dosta zdrav spoj umeća dve dame. All I Need (o krasotama majčinstva i porodičnog spokoja), iskreno dirljiva You Lost Me, i ponajpre uspeli chamber pop minjon I Am (koja će se u ’stripped’ varijanti naći i među bonusima), svakako su kreativni vrhunci ovog izdašnog izdanja.
Razlozima za značku udarničku ili barem pohvalnicu valja pridodati i Elastic Love, možda i vrhunac u plesnom licu ovog izdanja, u kom pomoć i nadahnuće donosi M.I.A. A tu su i pomenuti bonusi među kojima se krije i par dragulja – Monday Morning, zajednički rad Santigold i Sam Endicotta (The Bravery), je pun pogodak na temu osavremenjenog ska popa. Saradnja Cathy Dennis i Ladytron, Birds of Prey, brzo razvejava početne sumnje, spokojno i elegantno ateriravši na teren italo boot disco zvuka novijeg kova, dok Sia još jednom poentira u Stronger Than Ever, ovaj put u nešto žustrijem soul pop maniru.
Pronalaženje vlastitog glasa zahtevna je rabota i za očigledno nadarene i drčne poput Aguilere, ali uvek vredi pokušavati. Jednom će i upaliti. A onda, kako Agulera samoj sebi poručuje – ’If the shoe fits, wear it, bitch’.
Audio:
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari