Možete je voleti ili ne, ali Lady GaGa je zasela na pop tron i ne namerava da nekom drugom prepusti krunu
Gvožđe se kuje dok je vruće i Stefani Joanne Angelina Germanotta alias Lady GaGa to dobro zna. Uzdignuta na talasu planetarnog uspeha prvenca The Fame, trenutno najpopularnija dance atrakcija požurila je da svojim poklonicima ponudi novi razlog za radovanje i olakšavanje novčanika.
Prvobitno planirano da osam novih pesama koje sačinjavaju The Fame Monster budu deo proširenog reizdanja debija, ali je naknadno došlo do promene plana i pred publikom se tako našao drugi studijski album Lady GaGe.
The Fame Monster je namenjen isključivo onima koji su proteklu godinu i kusur proveli slušajući Lady GaGigne hitove sa debija. Značajnijih odstupanja od zvuka i izraza nema – dobro prepoznatljiva kombinacija plesnih electro ritmova i lascivnih tekstova (koji su ovoga puta, treba istaći, za nijansu mračniji), predstavljaju okosnicu izdanja.
Pokerašica GaGa igra na sigurno.
Komozitor/producent RedOne (pružio svoj doprinos na hitovima Poker Face i Just Dance sa prethodnog albuma) sarađuje sa GaGom na četiri nove kompozicije, od kojih se tri nalaze na samom početku. Album otvara udarni hit (i prvi singl) Bad Romance.
Po već prepoznatljivom Poker Face šablonu, Bad Romance je zarazna pop melodija sa pitkim refrenom koju je Francis Lawrence (Konstantin, Ja sam legenda) pretočio u fascinantno morbidni video spot na tragu Landisovog Thrillera i Mondinovog Open Your Heart.
Sledi retro Alejandro, pesma koja podseća na bolje produciranu verziju nekog srpskog plesnog hita 90-tih (što se može shvatiti i kao pohvala i kao pokuda, u zavisnosti od prefeenci i/ili stepena trpeljivosti.) Sledeća numera, Monster, opisuje slatke muke devojke koja u klubu upoznaje, ehem, izuzetno obdarenog momka. U pitanju je još jedan potencijalan hit čije bi ekranizacije mogao da se prihvati, recimo, Frank Henenlotter.
Baladična Speachless veoma podseća na Again Again sa The Fame. Tu je da popuni prostor i može se slobodno preskočiti.
Dance In The Dark je tekstualno najzanimljivija, i uz Bad Romance najbolje što The Fame Monster ima da ponudi. Na primeru tragično nastradalih medijskih miljenica (Marilyn Monroe, Judy Garland, Sylvia Plath, princeza Diana i, u krajnje bizarnom zaokretu, JonBenét Ramsey – šestogodišnja misica čije je ubistvo još uvek nerešeno), Lady GaGa želi da ukaže kako slava može biti opasna po život.
Album zaokružuju drugi singl Teplephone (duet sa Beyoncé, koja je uskočila umesto predviđene Britney Spears), zatim auto/lezbo-erotična So Happy I Colud Die (RedOne po četvrti put) i S&M koračnica Teeth, u kojoj GaGa kanališe Christinu Aguileru iz njene „najprljavije“ faze – pa još malo preko toga, a uz kozačke sinkope. Eto, i bubblegum pop je evoluirao, a ovladalo se i zanimljivom geografijom.
Pri oceni ovog i ovakvih izdanja valja biti obazriv. I banalni plesni pop kao muzička pokrivalica za hiperdizajnirane bizarnosti ima svoje kanone, i na ovom albumu Lady GaGa nijednog trenutka to ne gubi iz vida, igrajući na čist zicer i držeći se onoga u čemu je u ovom trenutku neprikosnovena.
Treći album će najverovatnje biti presudan trenutak GaGa fenomena. Ako joj tada ne bude zaboden kolac u srce, postoji osnovana sumnja da će Dragana postati besmrtna. Mislite o tome.
Povezano:
Audio:
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari