Držeći se krilatice da pojedinci menjaju svet ekipa filma pratila je svoje srce i pretočila ga u dokumentarac koji će se pamtiti
Scenario: Mark Monroe
Uloge: Richard O'Barry, Joe Chisholm, Mandy-Rae Cruikshank, Charles Hambleton, Simon Hutchins, Kirk Krack, Isabel Lucas,
Žanr: dokumentarni
Trajanje: 92 min
Proizvodnja: SAD, 2009.
Glavni protagonista dokumentarca The Cove je Rick O’Barry, ikona borbe za zaštitu delfina. On je ujedno i jedan od najpoznatijih krotitelja ovih sisara koji se proslavio radom na seriji Flipper, zbog čega bi se cinizam mogao lagano rasplamsati.
Ništa nije lakše nego poniziti čoveka koji je prvo držao delfine u zatočeništvu a potom postao najveća nada za njihov opstanak. Međutim, mora se priznati da objektivan uvid u patnje životinja može imati upravo osoba koja ih je u prošlosti prouzrokovala. Pokajanje je svakako snažnije od licemerja, a ovoga puta ono je iznedrilo sjajan film lišen patetike koja se na osnovu sinopsisa očekivala.
Naši januci, poput heroja iz Nemoguće misije, odlaze u japanski gradić Taji, ne bi li ušli u trag pokolju delfina čiji je idejni tvorac, naravno, privatna kompanija sa „debelim vezama“. Kameru je nemoguće poneti na lice mesta jer je problematična laguna prepuna „gorila“ koji čuvaju mesto zločina, a tu je i korumpirana policija koja prati i nadgleda svako sumnjivo lice. Rešenje ovog problema pronađeno je u rizičnoj, tajnoj i ilegalnoj akciji noćnog postavljanja kamera na privatnom posedu, uz tehnička pomagala koja su omogućavala da se na vreme primete stražari. Pored svega pomenutog angažovan je modelar koji je napravio veštačko kamenje za postavljanje kamera, kako bi iste ostale skrivene od čuvara zaliva.
U ovakvim okolnostima pojedine scene izgledaju kao da su prošle kroz fotošop obradu, jer su snimane vojnim kamerama koje su specijalizovane za rad noću, a u retkim trenucima, kadrovi su snimljeni i iz prilično neprirodnih uglova. Čak je i ključno finale ostalo bez idealnog fokusa na zbivanja, ali kako i ne bi kada su stvaraoci filma imali samo pretpostavku o dešavanjima koja su hteli da dokumentuju?
Uprkos svemu, rezultat je osamdeset minuta filma koji prolete kao tren. Dodatnih deset razotkriće dugo čuvanu tajnu od očiju javnosti i pratiće vas do kraja života. Anatomska igra prirode, vidljiva u „osmehu“ delfina, ovde postaje ironična i morbidna pošto je sučeljena sa snimcima koji prikazuju maskar celokupnog jata ovih sisara, čija je krv doslovno obojila zaliv u crveno. Surovost je blag epitet kojim bi ovi događaji mogli da se opišu. Tim pre što je živom zatrovano meso delfina pod lažnom etiketom tražilo kupce u prodavnicama i servirano je u školskim ustanovama kao obavezna užina za decu.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari