Od mršavih 80 minuta trajanja filma - 60 minuta je čist višak
Scenario: Vladimir Perišić i Alice Winocour
Uloge: Relja Popović, Miroslav Stevanović, Boris Isaković
Žanr: drama
Trajanje: 80 minuta
Proizvodnja: Francuska, Švajcarska, Srbija, Holandija, 2009
Vladimir Perišić, svršeni pariski đak, predstavlja nam svoj visoko polemički film. Da se Vlasi ne doste, priča je zaogrnuta engleskim naslovom (na kome je reditelj u više navrata u javnosti srdito insistirao), osnovni toponimi su prećutani, ali jezik i uniforme govore da priča prati sunovrat u zlo grupe srpskih vojnika.
Ordinary People pada na toj prvoj stepenici – kada je već odabrana polemična tema i škaljiv, manjinski ugao gledanja, ne samo da nije bilo mudro, već se čini i da je licemarno bežati pod kišobran navodne univerzalnosti priče. Ne postoji hrabrost (a ni krivica/greh) na kapaljku.
Kolebanje na toj ravni dovelo je i do upitne ideološke komponente čitavog koncepta. Ako je glavni junak izdvojen singularitet, nije li on jedan od nas - amblematičan prikaz naciona? Ako je tako, Perišić je onda nabasao na minsko polje problematičnog uverenja po kome ipak postoje kolektivna odgovornost i posledična krivica. Takvo poimanje stvari je možda politički oportuno (što je žiri Sarajevo Film Festivala u trenutku prepoznao), ali je nasuprot zdravoj pameti, a i onome što čujemo iz usta visokopozicioniranih svetskih zvaničnika.
Ako se procena dometa Perišićevog dela zadrži na nivou čisto filmskih kvaliteta, stvari teško da stoje bolje. Ne sme se iz vida ispustiti sugestivna gluma Relje Popovića i likovnost/vizuelnost filma (neporecivo superiorna u odnosu na recentni srpski prosek), ali na drugom tasu preteže Perišićevo odluka da ignoriše osnovne zakonitosti efiksanog i smislenog filmskog jezika.
Naime, reditelj je toliko zanet pretpostavljenim damarima duše glavnog junaka, lomovima koje su kanda samo Perišiću vidljivi, da zaboravi da je za film, pa bio on i naglašeno autorski hermetičan, nužna kakva-takva naracija. Mladi autor to poriče, te on Ordinary People osmišljava na nivou nekoliko kamerom zabaleženih prizora koji su sami sebi svrha.
Filmsko vreme protiče daleko brže od stvarnog, nadareni to shvataju i poštuju jasnu logiku koja kaže da dosada junaka priče jako brzo izaziva i dosadu gledalaca. Vladimir Perišić nimalo mudro srlja u suprotnom pravcu verujući da je neophodno da iz scene u scenu potcrtava kontemplativnost svog napaćenog Džonija.
Ordinary People, sa svim pobrojanim slabostima, teško da ima moć da inicira prekopotrebnu polemiku po jednom važnom pitanju jer ono što nudi je tek ambicioznija studentska vežba i pamfletska demonstracija jednog upitnog svetonazora i političkog ubeđenja. I dosada, što je i najgore od svega.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari