Haneke ima čast da kao Austrijanac bude nemački kandidat za Oskara, i to filmom koji razmatra škakljivu temu rađanja fašizma upravo u Nemačkoj
Originalni naslov: Das weisse Band
Scenario: Michael Haneke
Uloge: Christian Friedel, Leonie Benesch, Burghart Klaussner, Rainer Bock, Susanne Lothar
Žanr: istorijska drama
Trajanje: 144 minuta
Proizvodnja: Austrija, Nemačka, Francuska, Italija, 2009.
Pitanja nasilja i društvene odgovornosti, kao stalne teme Hanekeovih filmova, pronalaze mesto i u Beloj traci. Ovoga puta on se pozabavio ironijom koja ga duže vreme opseda, a to je činjenica da njegovi sunarodnici sebe i svoje pretke mahom smatraju žrtvama nacizma, iako su masovno podržavali tu politiku.
Bela traka se odvija u ruralnoj Nemačkoj pred sam početak Prvog svetskog rata. Niz nemilih događaja, čiji počinioci ostaju nepoznati, unose nemir u meštane i zaintrigirane gledaoce. Kao u Skrivenom, Haneke koristi misteriju kao oruđe kojim privlači pažnju publike, da bi joj zatim implicitno predočio svoj pravi predmet interesovanja i na kraju je drsko ostavio nezadovoljenom nerazrešenošću zapleta.
Narator prosvetljen vremenskom distancom na samom početku najavljuje da čudnovati događaji u selu mogu donekle pojasniti zbivanja u čitavoj zemlji. Haneke nas divnim slikama navodi da uživamo u lepoti pastoralnog života u zajednici nesvesnoj mehanizacije koja će je uskoro proždrati, pritom nam razvijajući osećaj nelagode da nešto strašno leži u pozadini.
Hanekea ne zanima individua, već kolektiv, te nudi široku paletu likova iz svih društvenih miljea. Demaskirajući sloj po sloj prividne idile, on razotkriva okrutnost društva još uvek zasnovanog na feudalnim odnosima i svu ranjivost apatične srednje klase. Kad masa pati, ona se drage volje hvata ideologije kao slamke spasa, što je model lako prepoznatljiv i na ovom području.
Uzrok različitosti nemačkog od italijanskog fašizma Haneke vidi u protestantizmu, stoga nije slučajno što seoskom pastoru poverava ulogu primarnog vaspitača. U sistemu precizno određenih pravila, deca odrastaju u konstantnom strahu od kazne, i zaziru i da se obrate svojim roditeljima. Vater familias vlada gvozdenom rukom po logici „Hrišćanska dužnost mi je da te istučem. Kao dobrog roditelja, udarci će me boleti više nego tebe, stoga mi duguješ i izvinjenje za torturu koju trpiš“.
Dok je tvrdokorni pastor čvrsto pozicioniran kao stub društva, sekularni učitelj biva lišen mesta u obrazovnom sistemu čim uvidi opasnost protestantskog odgoja.
Haneke očito ne veruje u mit o dečjoj bezgrešnosti. Uslovljeni da bespogovorno prihvataju autoritet, ma koliko se ne slagali s njim, deca razvijaju kolektivni psihološki profil čiju će manifestaciju osetiti čitav svet par decenija kasnije. Identifikacija sa agresorom tera ih da jedni prema drugima postupaju kako se postupa prema njima. Društvene norme postaju apsolutne, ideal se stavlja iznad osobe i neljudskost se rađa kao nužnost.
Film je formalan i krut kao njegovi najstroži likovi, ali zanatski besprekoran. Dug i smirenog tempa, on ne ostavlja utisak da ide ka razrešenju, već da prosto prisustvuje životima tih ljudi, gde povremeni trenuci poletnosti unose minimum radosti u upadljivo tmuran pogled na svet. Haneke pleni strpljenjem i snagom vizije, a u crno-beloj fotografiji pronalazi savršeni medijum koji kao da unosi život u slike s početka veka koje su formirale nasu vizuelizaciju tog perioda.
Teza Bele trake je da se mentalni preduslov za razvoj fanatizma javlja kao posledica konvencionalnog ustrojstva u kom se različitost tradicionalno kažnjava. Iako se bavi sopstvenim kulturnim nasleđem i glavni teret stavlja na jednu državu, Haneke ukazuje na mehanizam dehumanizacije ostvarljiv u svakom represivnom društvu.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari